Ще один скандал в Міноборони: у відповідального за закупівлі зброї Лієва нібито знайшли російський паспорт

Відомий своїми корупційними махінаціями та неоднозначною позицією щодо Криму Олександр Лієв написав заяву на звільнення
Головне
Ще один скандал в Міноборони: у відповідального за закупівлі зброї Лієва нібито знайшли російський паспорт
Олександр Лієв
3 Лютого 2023, 15:23
читать на русском

У Міністерстві оборони України стався новий скандал - очільник департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Олександр Лієв змушений був подати у відставку.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін у блозі на "Українській правді" оприлюднив компрометуючі факти з біографії чиновника. Зокрема, кримчанин Лієв у 2000-х роках брав участь у роботі проросійського "альтернативного уряду Криму", намагався блокувати передавання Україні маяків, які незаконно утримувалися Чорноморським флотом РФ. Напередодні анексії півострова він закликав Україну "почути Крим" і підтримував проведення референдуму, згодом - висловлював готовність співпрацювати з окупаційною владою.

Своєю чергою, Лієв назвав матеріал замовним і заявив про інформаційну кампанію проти себе. Після цього він написав заяву про звільнення.

ТСН.ua зібрав подробиці скандалу.

Компромат на Лієва

Антикорупціонер Віталій Шабунін після скандалу в Міноборони із закупівлями продуктів для військових наголосив, що проблема з "пацюками у відомстві" досі не вирішена. Як приклад він навів Олександра Лієва:

"То хто ж такий Олександр Лієв, якого в період війни з Росією міністр Резніков поставив на посаду головного відповідального за закупівлі зброї? Уродженець м. Ухта Республіки Комі РФ, колишній міністр курортів та туризму АР Крим часів Януковича, нагороджений в 2013 році орденом святой Анни Трєтьєй Стєпєні від Глави російського Імпєраторського Дома Государині Вєлікой Княгіні Марії Владіміровни. "Служу Отечеству!", – написав у соцмережах міністр АР Крим Лієв після нагородження, але після шквалу критики видалив пост".

"5 березня 2014 році, за часів окупації Криму Росією, Олександр Лієв в інтерв'ю "Громадському" закликає Київ "почути Крим" і "легалізувати референдум" про його статус. Також говорить, що був довіреною особою Януковича на виборах в Криму, але "разочаровался". "Вибор между западом і востоком – конечно ми ментально рускіє", – зізнається Лієв, а потім вільно йде в приміщення уряду Криму, який на той час вже контролювався російськими військовими".

Шабунін також повідомив, що в січні 2006 року Лієв координував виставлення пікетів та блокпостів біля маяків, які за розподілом Чорноморського флоту CРCР мали відійти Україні, але незаконно утримувалися флотом РФ. Проросійські активісти протидіяли українським військовим морякам, які намагалися увійти на територію маяків у Великій Ялті, Феодосії і поблизу Генічеська.

"Ну і якщо вам раптом мало російського треку закупівельника Міноборони, то в нього ще й корупційних хвостів вистачає", - додає він.

Зокрема, зазначає антикорупціонер, 2011 року заступник міністра курортів і туризму Лієв і міністр охорони здоров'я Шпак вирішили "реорганізувати" Науково-дослідний інститут кліматології ім. Сеченова в Ялті, перетворивши його на "консалтинговий центр". Корпуси інституту на Полікуровському пагорбі з великим парком планувалось продати, два лікувальних відділення ліквідувати, а медперсонал і вчених – перевести у протитуберкульозний санаторій. Центр журналістських розслідувань зірвав ці плани.

"В 2014 році Олександр Лієв виїжджає з Криму та їде працювати на керівні посади до Національної суспільної телерадіокомпанії. Сюди ж він прилаштовує своїх родичів але, після виявлення цього факту, йде з посади в 2019 році", - пише він.

Що відповів чиновник

Олександр Лієв повідомив, що написав заяву на звільнення з посади в.о. голови департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони України.

Водночас Лієв відкинув усі звинувачення на свою адресу і заявив, що Шабунін не звертався до нього за коментарями та будь-якими запитами.

Історію з "кримськими маяками 2006 року" чиновник назвав вигаданою і наголосив, що діяв в українському правовому полі. Також він пояснив слова щодо референдуму в Криму:

"На тому відеокоментарі кореспонденту "Громадського" я говорив про необхідність збільшення повноважень АРК і підкреслював, що саме у складі України. Повне відео є в Ютубі, більшу частину того коментаря я говорю українською... Вже через два дні після того відеозапису, окупанти заявили про інший зміст референдуму. Вдень я зробив декілька публічних заяв, отримав погрози. Увечері зібрав дітей, речі та виїхав з Криму. За декілька днів окупанти оголосили мене персоною нон-грата, заборонивши в’їзд в Крим, а причиною в своєму "рішенні" сепаратисти назвали "невизнання легітимності референдуму".

Він наголосив, що у 2014-2022 роках 4 рази успішно пройшов спецперевірки з допуску до державної таємниці; має нагороди ГУР, ГК ЗСУ, МО.

"Публікація Віталія Шабуніна – це передрук матеріалів кількох попередніх інформаційних кампаній проти мене, інспірованих конкретними людьми, мотивація яких корислива і зрозуміла", - стверджує він.

Російський паспорт Лієва

Видання "Українська правда" повідомило з посиланням на джерела в розвідці, що Олександр Лієв має громадянство Росії.

Видання оприлюднило фото паспорту РФ, який начебто був виданий Лієву у 2019 році. Варто зазначити, що в документі місцем народження чиновника вказана Москва, хоча насправді він народився у Республіці Комі.

Олександр Лієв заявив, що на фото в документі зображений не він, також там не вірно вказане його прізвище англійською мовою.

"Це повний треш. У мене нема і не було ніколи ніякого іншого громадянства, крім українського. Я не подавався на громадянства іншої країни. Коли окупували Крим, там, дійсно, роздавали людям російське громадянство без згоди, але на той час я уже давно працював на "Суспільному", - каже він.

Нагадаємо, суд заарештував на 2 місяці ексзаступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова і визначив багатомільйонну заставу. За даними слідства, Шаповалов лобіював укладення договорів про постачання продуктів для військових за завищеними цінами, а також закупівель бронежилетів, касок, одягу та інших речей для потреб Збройних сил України низької якості на загальну суму понад 1 млрд грн.

Раніше ЗМІ з посиланням на угоду Міноборони повідомило, що міністерство закуповує ходові харчі для військовослужбовців у двічі-тричі дорожче, ніж вони коштують в магазині. Йдеться про харчування у військових частинах, які знаходяться далеко від лінії зіткнення.

Вчора також стало відомо про низку інших махінацій із постачанням амуніції для військових. Так заступник директора держзакупівель Міноборони Хмельницький, колишній заступник міністра оборони Шаповалов та заступник "Промоборонекспорту" Терещенко отримали підозри

  • Хмельницький – за розтрату держкоштів на суму понад 100 млн грн та забезпечення ЗСУ неякісними бронежилетами.
  • Шаповалов – за незаконні дії, внаслідок яких підрозділи ЗСУ не були укомплектовані засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
  • Терещенко - за фактом заволодіння незаконним шляхом коштів у розмірі понад $1 млн.

Читайте також

1