Усікновення глави Іоанна Хрестителя: традиції та заборони церковного свята

Вірянам радять строгий піст
Важливо
Усікновення глави Іоанна Хрестителя: традиції та заборони церковного свята
Церква Фото: facebook.com/Church.ua
10 Вересня 2022, 09:20
читать на русском

Завтра, 11 вересня, віруючі відзначають одне з важливих церковних свят - Усікновення глави Іоанна Предтечі (у народі - Головосік). Це свято вважається важливим у християн. Оскільки Іоанна Хрестителя церква почитає як одного із величніших святих.

У цей день віруючі згадують святого Іоанна Предтечу, який свого часу передбачив пришестя Ісуса і згодом хрестив його у річці Йордан.

Історія свята:

День мученицької смерті св. Іоана Предтечі називається днем Усікновення глави Іоана Предтечі. В цей день призначено суворий піст - церква шанує Іоана Предтечу вище за всіх святих, після Богоматері.

Пророк Іоанн отримав найменування “Предтеча” за те, що передбачив пришестя Ісуса Христа, і готував людей до його прийняття. Він хрестив Ісуса у водах ріки Йордан.

Приготувавши людей до прийняття спасителя, він закінчив своє життя мученицькою смертю. Невдовзі після хрещення господнього Іоана ув’язнив галілейський цар Ірод Антипа - сином Ірода Великого, який убив 14 тисяч вифлеємських немовлят.

Іоан викривав царя Ірода в тому, що він одружився з дружиною свого брата Филипа Іродіадою. За це Іродіада озлобилася на Іоана та вмовила чоловіка вбити пророка. Ірод спочатку ув'язнив Іоанна. За рік Ірод святкував день народження і донька Іродіади Саломія танцювала для нього. Йому так сподобався її танець, що він запропонував їй у знак винагороди виконати будь-яке її бажання.

Усікновення голови Іоанна Фото: cerkva.info

Саломія запитала у матері, чого їй просити. Іродіада відповіла: Голову Іоана Хрестителя.

Донька Іродіади повернулась до Ірода і сказала: “Хочу, щоб ти дав мені на блюді голову Іоана Хрестителя”.

Ірод не міг при гостях порушити клятву, він послав воїна у в’язницю та наказав відсікти голову пророку. Коли слуга виконав наказ та приніс на блюді голову Іоана Хрестителя, то віддав її Саломії, а та віднесла матері.

Фото: Farts.in.ua

У Біблії повідомляється, що Божий гнів зійшов на тих, хто зважився убити пророка. Саломія переходила взимку річку Сікоріс і провалилася під лід. Намагаючись врятуватися, вона розмахувала руками, як колись - коли танцювала для Ірода. Голову її, відрізану гострою крижиною, принесли Іродові та Іродіаді, як колись принесли їм голову св. Іоанна Предтечі, а тіло її так і не знайшли. Аравійський цар Арефа рушив свої війська проти Ірода і завдав йому поразки. Римський імператор в гніві заслав Ірода разом з Іродіадою в Іспанію, де вони загинули під час землетрусу.

Тіло Хрестителя його учні поховали в Севастії на місці страти, а голову - на Оливній горі, попередньо помістивши її в глиняний посуд (згодом він став святинею, вона зберігається на горі Афон).

Традиції свята:

У День Усікновення глави Іоанна Предтечі церква запроваджує строгий піст та закликає до самообмеження - це як данина поваги до аскетичного життя Іоанна Хрестителя.

Чого не можна робити в цей день:

 • вживати молочні та м'ясні продукти, яйця, рибу, солодощі та жири тваринного походження;
 • використовувати гострі предмети, особливо ніж або ножиці;
 • готувати і їсти продукти круглої форми - яблука, помідори, цибулю;
 • різати або зрізати на городі капусту, солити її або квасити;
 • займатися рукоділлям;
 • вживати алкоголь;
 • пити рідину червоного кольору;
 • веселитися і влаштовувати гучні заходи;
 • вінчатися, справляти весілля або хрестити дітей.

Традиції свята:

У цей день віряни відвідують богослужіння, ставлять свічки перед образом Іоанна Хрестителя або його відтятої голови.
Служителі церкви з вечора служать в червоних і бордових вбраннях, які символізують кров пророка-мученика.

Православна церква відносить Усікновення до одного з днів, присвяченого покійним воїнам. На свято радять пом'янути жертв військових конфліктів, сходити на кладовище і віднести до могил полеглих воїнів живі квіти у парній кількості.

Іменинники 11 вересня:

Православні: Іван, Олеся
Католицькі: Гіацинт, Іоан, Прот

Народні прикмети 11 вересня:

 • Грім гримить до теплої осені;
 • Якщо побачиш лебедя — до скорого снігу, а ключ журавлів — до холодів;
 • Якщо гуси відлітають у теплі краї — до тривалих дощів;
 • Багато граків літає - до сонця.

Читайте також

1