В ДПСУ сказали, як виїхати за кордон чоловікам, дружини яких служать в ЗСУ 

Умова для виїзду - наявність у подружжя неповнолітніх дітей
Важливо
В ДПСУ сказали, як виїхати за кордон чоловікам, дружини яких служать в ЗСУ 
Державна прикордонна служба України (фото: facebook.com/DPSUkraine)
3 Серпня 2022, 10:02
читать на русском

В Державній прикордонній службі розповіли, чи мають право на виїзд з України під час війни чоловіки, дружини яких служать в ЗСУ.

Прикордонники повідомляють, що чоловік, дружина якого проходить дійсну військову службу і на утриманні подружжя є діти віком до 18 років має право перетину кордону.

Кількість разів такого перетину – необмежена, при цьому, документами, які дають право перетину є свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб і будь-який документ, що засвідчує проходження військової служби дружиною. Це може бути довідка, це може бути копія посвідчення. Завірена відповідним чином, або інші документи, - кажуть у відомстві.

Якій ще категорії чоловіків призовного віку можна виїжджати за кордон під час воєнного стану:

Тим, які постійно проживають, працюють, мають договірні зобов’язання за кордоном:

  • Вищим військовим керівництвом дана категорія визначена виключенням. Вона не була прописана у ПКМУ №57. Процедурою вибуття на постійне місце проживання за кордон передбачено надання відповідного дозволу Державною міграційною службою України. Цей дозвіл передбачає і погодження з військового комісаріату. Відповідно людина, яка вибула, втратила зв’язок, вона не стоїть на обліку в тому чи іншому військовому комісаріаті і не є військовозобов’язаною, тому ця людина може спокійно перетнути кордон. Якщо ж людина фактично проживала за кордоном, але не оформила своє вибуття за офіційною процедурою не знялася з обліку у військкоматі, на жаль, вона не може вибути з України.

Відрядження за кордон заброньованих осіб:

  • Ця категорія є в ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у п. 26 постанови Кабінету міністрів України №57 про цю категорію теж зазначено. Перетнути державний кордон такі особи можуть. Обов’язковими документами, які посвідчують те, що людина заброньована, а це, як правило, або посвідчення особи, яка перебуває на спеціальному обліку, або це витяг з Наказу Міністерства економіки України в порядку, визначеному Постановою КМУ № 194, окрім того, такі особи повинні мати документи, які засвідчують службову мету перетину кордону, тобто документи про відрядження: витяг з наказу, посвідчення про відрядження, лист-звернення до Державної прикордонної служби, у якому керівник підприємства, установи чи організації зазначає, що відповідна посадова особа відряджається для виконання службових обов’язків за кордоном.

За якими документами можуть виїхати за кордон чоловіки, що є непридатними або обмежено придатними до військової служби?

  • Оцінити стан придатності може тільки військово-лікарська комісія, яка діє при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Відповідно законодавець у ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" зазначає категорію осіб, які мають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. А постанова КМУ від 27.01.1995 № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України" відповідно дає право перетину кордону цій категорії осіб.
  • Зокрема, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
  • Відповідно на кордоні спеціально уповноважена особа буде вивчати, серед іншого, такі військово-облікові документи особи: тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, військовий квиток. В цих документах перевіряється розділ, в якому зазначено висновок військово-лікарської комісії про виключення з обліку за станом здоров’я з посиланням на відповідний пункт наказу.
  • Якщо це стосується військовозобов’язаних, які стоять на обліках в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки – наказ МОУ № 402 14.08.2008 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" передбачає перелік хвороб, з якими громадян визнають особами з інвалідністю або тимчасово непридатними до військової служби. У воєнний час відстрочка від призову за станом здоров’я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена.

Для представників, наприклад МВС, СБУ є свої накази, які передбачають порядок визнання непридатними до військової служби. У таких осіб може бути довідка ВЛК, де теж зазначено про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я.

Нагадаємо, від 1 жовтня в Україні почнеться військовий облік для жінок. На облік можуть стати жінки до 60 років. Жінки, які стануть на військовий облік, не зможуть виїхати за кордон без спеціального дозволу.

Читайте також

1