Верховна Рада бореться з мікрокредитами: в Україні обмежать ставки

Проєкт за основу підтримали 243 депутати
Верховна Рада бореться з мікрокредитами: в Україні обмежать ставки
21 Вересня 2023, 14:26
читать на русском

Верховна Рада обмежить ставки за мікрокредитами на рівні 3880% річних. В парламенті схвалила за основу проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг".

Відповідний законопроєкт №9422 у першому читанні підтримали 243 нардепи, повідомив перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики, народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у Telegram.

Законопроєктом пропонується запровадити показник "денна процентна ставка за споживчим кредитом" та встановити максимальний його розмір на рівні 1% у день від загального розміру кредиту.

Крім того, пропонується заборонити кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит та/або не врахованих в розрахунку денної процентної ставки, що вказана в договорі. Водночас кредитодавець буде зобов'язаний передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного з бюро кредитних історій, а також проводити оцінку кредитоспроможності позичальника.

Водночас Нацбанку надаються повноваження встановлювати додаткові вимоги до оцінки кредитоспроможності позичальника, а також до складових розрахунку денної процентної ставки.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що Національний банк України фіксує надвисоке ціноутворення на ринку мікрокредитування: денна номінальна ставка може сягати 5% в день, а середня номінальна річна процентна ставка – більше 1 000% річних.

При цьому середній розмір позики, яку бере людина в мікрофінансовій компанії, становить 5000 грн з денною ставкою 2,5%. Відтак, через 14 днів, що є найбільш популярним терміном кредитування, людина має повернути кошти на загальну суму 6750 грн. Тобто, вартість кредитних коштів у грошовому вимірі становить 1750 грн.

Крім того, законопроєкт передбачає зміни до законодавства на виконання зобов’язань України в рамках Меморандуму з МВФ. Зокрема, розширюються повноваження НБУ для вжиття заходів до банків за результатами оцінки стійкості банків, а також для підвищення ефективності регулювання небанківських фінансових установ.  

Нагадаємо, уряд встановив порядок, за яким уже не треба збирати довідки, достатньо подати спрощену заяву для отримання субсидії, зокрема через "Дію", сайт або додаток Пенсійного фонду. Після цього органи ПФУ самостійно збирають необхідні дані з офіційних джерел.

Читайте також

1