Як пережити смерть близьких людей: поради психолога

Існують певні правила, які допоможуть пережити втрату та підтримати у горі інших членів родини, наприклад дітей
Як пережити смерть близьких людей: поради психолога
допомога
10 Травня 2023, 20:24
читать на русском

Через повномасштабне військове вторгнення РФ, в Україні тривають бойові дії, а ракетні удари ворога руйнують житлові будинки мирних українців. Під час війни наші громадяни живуть в умовах постійного стресу, а деякі втрачають своїх близьких. Безпорадність і неможливість щось змінити, щоб повернути близьку людину, – те, що мучить і не дає спокою.

Про це пише пресслужба Міністерства охорони здоров'я.

Учасниця проєкту "Психосоціальна підтримка під час війни", психологиня Тетяна Єрмолаєва розповіла, що допоможе пережиту втрату та як підтримати інших.

Як пережити втрату близької людини: поради психолога

Існують певні правила, які допоможуть пережити втрату та підтримати у горі інших членів родини, наприклад дітей. Вони прості, але працюють.

Єрмолаєва радить слідувати таким правилам:

  • Дотримуватися режиму дня. Попри горе, розпач, апатію необхідно робити щоденні рутинні справи: снідати, приймати душ, достатньо спати, виходити назовні, хоча б для того, щоб купити продукти. Це може бути складно, але важливо підтримувати фізичні сили, щоб мати змогу відновитися психічно.
  • Піклуватися про себе. Людина не може відмовитися від горювання. Потрібно виділити час, який ми присвятимо людині, яку втратили. Це час на ритуали, які відпрацьовані роками: поминальні дні, відвідування кладовища. Але це має бути дозованим, це не повинно бути повсякчас.
  • Попрощатися і відпустити. Коли ми когось втрачаємо, ми маємо бути вдячні тій людині, яка від нас пішла, бо вона щось для нас залишила, чомусь нас навчила і чимось поділилася. Ми маємо подякувати їй і відпустити. Попрощатися з нею.

Психологиня зазначила, що це важкий шлях – пережити біль втрати, але його можна пройти.

"Кого б ми не втратили в цьому житті, ми повинні пам’ятати, що ми не залишилися наодинці. Є люди, які готові нам допомогти і хочуть нам допомогти. І треба навчитися приймати допомогу, якою б вона нам не здавалась, а також, можливо, допомогти пережити втрату тим, хто з нами поруч", – йдеться у повідомленні.

Читайте також

1