Зеленський підписав закон про цивілізований лобізм: що це означає

Ухвалення цього закону є однією з вимог вступу до Євросоюзу
Важливо
Зеленський підписав закон про цивілізований лобізм: що це означає
Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua
12 Березня 2024, 19:50
читать на русском

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про лобізм, який спрямований на реалізацію рекомендацій Єврокомісії щодо вступу України до ЄС.

Про це свідчить проєкт №10337 на сайті парламенту.

Закон набирає чинності через два місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від НАЗК, але не пізніше 1 січня 2025 року.

Прийнятим законом передбачається створення Реєстру прозорості, власником та адміністратором якого є Національне агентство із запобігання корупції.

До Реєстру особою, яка має намір зареєструватися як суб'єкт лобістської діяльності та/або суб'єкта адвокації, вноситься чіткий перелік інформації.

До Реєстру вносяться відомості про лобістські контракти, джерела фінансування, клієнтів та бенефіціарів здійснення лобіювання та суб'єкта лобіювання.

Визначено, що відомості, що вносяться до нього, є публічними. Доступ до Реєстру прозорості – відкритий та безкоштовний.

Доопрацьований законопроєкт враховує пропозиції, надані коаліцією громадських організацій, зокрема щодо про адвокацію. Адвокація – не лобізм, і це зафіксовано у проєкті закону.

Нагадаємо, 8 листопада 2023 року Єврокомісія рекомендувала розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до ЄС.

Також Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку нашій як країні-кандидату в члени Євросоюзу.

Разом зі статусом кандидата в члени ЄС Україна отримала перелік умов, які необхідно виконати для подальшого просування на шляху євроінтеграції, а саме:

  • реформа Конституційного Суду, згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії;
  • продовження реформ судової системи;
  • посилення боротьби з корупцією, призначення нового керівника САП та нового директора НАБУ;
  • ухвалення закону про боротьбу з відмиванням грошей;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • запровадження незалежного регулятора ЗМІ, узгодження законодавства про аудіовізуальні медіапослуги з європейським;
  • завершення реформи законодавства про нацменшини.

Лідери країн Європейського союзу під час саміту 14 грудня схвалили початок переговорів щодо вступу України до блоку.

Що таке лобіювання

Лобіювання - це процес впливу на прийняття рішень урядовими чиновниками, законодавцями чи іншими представниками влади з метою підтримки конкретних інтересів чи поглядів. Це може охоплювати різноманітні дії, спрямовані на формування чи зміну законодавства, політики чи регулювань.

Лобіювання може бути представлене як представниками підприємств, галузей, громадських організацій, профспілок, адвокатських фірм та інших груп, які мають певні інтереси. Цей процес може охоплювати зустрічі з законодавцями, написання законопроєктів, звернення до громадськості чи медіа, фінансову підтримку кампаній політиків тощо.

В ряді країн лобіювання регулюється законодавством, щоб уникнути корупції та забезпечити прозорість у впливі груп інтересів на прийняття рішень. Однак ефективність цих правил і рівень впливу лобістів може різнитися залежно від країни та конкретних умов.

Читайте також