Пенсійна реформа: які законопроєкти ухвалять та кому очікувати на підвищення виплат

Нардепи планують ухвалити низку законопроєктів, які мають змінити порядок формування і використання коштів Пенсійного фонду
Ексклюзив
Пенсійна реформа: які законопроєкти ухвалять та кому очікувати на підвищення виплат
Гроші, пенсія, заощадження (Фото: pexels)
17 Жовтня 2021, 17:21
читать на русском

Запровадження накопичувальної пенсійної системи – тема, яку чи не найгарячіше обговорюють цього сезону як політики та фінансисти на телеекранах, так і бабусі на лавочках. Що зміниться після ухвалених законопроєктів та чи виграють від цього прості пенсіонери, розбирався Парламент.ua.

Про особливості запровадження накопичувальних пенсій в Україні під час публічних дискусій на тему "Накопичувальна пенсія - українська мрія чи реальність?", організованих Мережею захисту національних інтересів "АНТС" розповіла міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Які законопроєкти ухвалять для пенсійної реформи

Насамперед чиновниця представила "дорожню мапу" розвитку пенсійних накопичень в Україні, яка складається з трьох основних етапів:

Перший етап - запровадження обов’язкових пенсійних накопичень. Міністр зазначила, що цієї осені народні депутати планують ухвалити в першому читанні відповідний законопроєкт:

За півтора року спільної роботи маємо два документи, кожен з яких може стати основою ефективної системи пенсійних накопичень. В них мінімізовано ризики корупції та монополізації, а центром прийняття рішень є людина. Це проєкт 2683-3, який доопрацьований Міністерством соціальної політики та зареєстрований народними депутатами у Верховній Раді, та напрацьований на базі нього групою експертів в Офісі простих рішень та результатів проєкт 2683 "д" і відповідні податкові зміни. Останній проєкт ще не зареєстрований, але на базі нього теж можна рухатись далі, - прокоментувала Лазебна (досьє Марини Лазебної).

Також вона зазначила, що після консультацій зі Світовим Банком Мінсоцполітики разом з Мінфіном опрацьовують такий режим внесків, який забезпечить обов’язкові внески від роботодавців без зростання податкового навантаження та добровільні внески від людини за принципом автозапису зі стимулювальним співфінансуванням від держави.

Крім того, Мінсоцполітики разом з Мінцифрою, зі свого боку, вже розробляють Єдиний соціальний реєстр, який, в тому числі буде центром зберігання даних про пенсійні накопичення людей, незалежно від того, в якій саме установі людина накопичуватиме собі на пенсію.

Гроші, пенсія, заощадження (Фото: pexels)

Другий етап - запровадження професійних накопичувальних пенсій для тих, хто працює у важких та шкідливих умовах.

Лазебна повідомила, що у Верховній Раді зареєстрований відповідний урядовий законопроєкт 4408. Уряд очікує на його підтримку Верховною Радою та готовий до його реалізації. Це стосуватиметься невеликої кількості людей, обсяги пенсійних коштів повністю відповідають можливостям фондового ринку, навіть в поточному стані, задовольнити потреби на згадані виплати. Також важливо, що це стійке зменшення видатків Пенсійного фонду у довгостроковій перспективі.

Читайте також

Як розвиватиметься недержавне пенсійне страхування

Якщо попередні кроки вимагають зміни законодавства, то система добровільних пенсійних накопичень в Україні працює вже сьогодні. За словами міністра, близько 900 тисяч людей мають накопичення у 60 недержавних пенсійних фондах. На її переконання, недержавні пенсійні фонди надійно зберегли кошти людей, навіть у кризові роки, розвивають сервіси для людей та виплачують пенсії. Загалом люди отримали з недержавних пенсійних фондів вже понад мільярд гривень додаткових пенсій.

Лазебна також повідомила, що в рамках розвитку добровільних пенсійних накопичень планується:

  • Запуск пілотного проєкту із впровадження накопичувальних пенсійних програм на об’єктах великої приватизації через зобов’язання щодо соціальної відповідальності нових власників цих об’єктів. Зараз цей проєкт проходить фінальні погодження та  найближчим часом сподіваються перейти до його реалізації.
  • Запровадження соціальних пакетів з накопичувальними пенсіями для окремих груп працівників, які виконують соціально важливі роботи, та оплата праці яких фінансується з державного бюджету: працівники Національної поліції, медичні працівники. Це світова практика вдячності суспільства та додаткової мотивації людей, які беруть на себе відповідальність за нашу безпеку та здоров’я.
  • Поширення досвіду запровадження соціальних пакетів з накопичувальними пенсіями на соціальних працівників, вчителів, військових в міру відпрацювання організаційних можливостей.
  • Зокрема, допомогу місцевій владі у запуску регіональних накопичувальних пенсійних програм для працівників, оплата праці яких фінансується з місцевих бюджетів – освітян, соціальних працівників та інших, в залежності від потреб у додатковій мотивації тої чи іншої групи в кожному конкретному регіоні.

Такі проєкти є насправді ефективними державними інвестиціями. Пенсійні накопичення для людей стануть правилом, а не виключенням. Стратегічні інвестиційні проєкти держави зможуть фінансуватись із залученням цього довгострокового внутрішнього інвестиційного ресурсу, - зазначила Лазебна.

Гроші, пенсія, заощадження (Фото: pexels)

Чиновниця переконує, що наша країна має амбітні плани в інфраструктурній сфері (дороги, мости, водопостачання), оборонній промисловості, авіабудуванні, космічній галузі. Зараз ми шукаємо іноземних інвесторів для їх фінансування. І бачимо зацікавленість з боку пенсійних фондів Канади, Австралії, країн північної Європи.

Я хочу, щоб в майбутньому ми мали власні внутрішні інвестиційні ресурси на всі найамбітніші проєкти. Щоб через пенсійні накопичення кожна людина була інвестором та акціонером своєї держави і мала гідне майбутнє. Насправді таке спільне будівництво, коли ти накопичуєш для себе, але всі разом шляхом наших накопичень ми розвиваємо країну та створюємо кращі умови для наших дітей – це може бути справжньою єднальною національною ідеєю для України, міцним фундаментом для спільного майбутнього, - підсумувала міністр.

Читайте також