Булах Лада

Булах Лада

Народна депутатка України IX скликання, голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД та соціально небезпечними захворюваннями

Всі новини

Булах Лада – громадська діячка, очільниця благодійної організації, членкиня фракції партії "Слуга народу",  голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД та соціально небезпечними захворюваннями Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування

Місце народження

Народилась 11 лютого 1976 року в Києві.

Освіта

  • 1985 р. - закінчила державну художню середню школу імені Т. Шевченка. За фахом - монументальний живопис. Художник.
  • Навчалася у Київському інституті культурних та соціальних зв'язків імені святої княгині Ольги. Здобула спеціальність психолога і соціолога.
  • У Національній академії праці й соціального управління вивчала соціальну роботу, соціальне управління.
  • Отримала диплом менеджера після закінчення Міжнародного інституту менеджменту.
  • Закінчила Український католицький університет за спеціальністю "Управління неурядовими організаціями, проєктний менеджмент".

Родина

З першим чоловіком розлучилась. Від цього шлюбу у неї двоє дорослих дітей. Син Валентин завершує навчання у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини "Україна". Дочка Аліса закінчила медичний коледж, отримала професійну кваліфікацію - медична сестра. Вона - молодший спеціаліст за спеціальністю "медсестринство".

З нинішнім чоловіком Олексієм Череватовим Булах одружилася у жовтні 2009 року. Він закінчив Класичний приватний університет. Працює в компанії "Квантум Інтернешнл", що багато років є провідним постачальником ІТ-технологій в Україні. У подружжя спільна донька Катерина, 2015 року народження.

Лада Булах з чоловіком та дітьми (фото: facebook.com/Народний-депутат-України-Лада-Булах)

Діяльність до обрання в парламент

  • Вся трудова діяльність Лади Балух пов'язана із роботою у благодійних організаціях та центрах допомоги. Починала з простого соцпрацівника, згодом стала керівником кількох соціальних проєктів.
  • Ще на початку 2000-х років вона прийшла на роботу в перший Громадський Центр комплексної допомоги ЛЖВ в м. Києві, який створили для надання комплексної підтримки і допомоги для людей та сімей, яких торкнулась проблема ВІЛ/СНІД. Одним з найважливіших завдань Центру було стимулювання соціальної адаптації, діяльності, реалізації прав та можливостей ВІЛ-позитивних людей, та їх близького оточення.
  • У 2006 році Громадський Центр зареєструвався як окрема благодійна організація, яка поступово розширяла свою роботу на всі райони міста. У 2014 році було прийнято рішення охопити роботою і Київську область. Було відкрито перші осередки допомоги ВІЛ-позитивним у при обласному Центрі СНІДу, у м. Біла Церква, м. Вишгород, м. Ірпінь, м. Бориспіль, м. Фастів. В той же рік було розпочато роботу у шести виправних закладах Київської області (№35, №85, №95, №132, №119, №115).
  • Відділення поступово розширює осередки допомоги. З 2015 року було розпочато роботу у м. Боярка, м. Буча, м. Бровари, м. Васильків.
  • З 2016 року відділення змінює назву – Благодійна організація “100 відсотків життя. Київський регіон”. Лада Булах обіймала посаду виконавчого директора і працювала до моменту обрання в парламент.
  • На базі цієї благодійної організації вона у вересні 2016 року створила соціальне підприємство "Миті". Початкова мета нового проєкту – сприяння фінансовій незалежності ВІЛ-позитивних жінок - переросла в перспективний бізнес по виробництву оригінального натурального мила, крафтової косметики виключно з природних інгредієнтів і лише ручної роботи. За короткий час соціальне підприємство не лише надало роботу його працівницям, але й реалізувало ряд ініціатив: адресну допомогу отримали більш ніж 15 сімей; влаштовано свято для дітей, що живуть з ВІЛ; передано подарунки дружинам воїнів АТО і портфелики для дітей з багатодітних сімей.

Булах Лада (фото: facebook.com/Народний-депутат-України-Лада-Булах)

Робота у Верховній Раді

  • До 2019 року Булах не приймала участі в політичній діяльності, займаючись громадською роботою, благодійництвом і соціальними проєктами. Проте влітку 2019 року вона приєдналася до команди Володимира Зеленського. На позачергових парламентських виборах активістку включають до списку партії "Слуга народу" під № 89.
  • 29 серпня 2019 року вона приймає присягу народного депутата України і приєднується до фракції партії "Слуга народу". Наступного дня її обирають головою підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД та соціально небезпечними захворюваннями Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Лада Булах у залі Верховної Ради (фото: facebook.com/Народний-депутат-України-Лада-Булах)

  • У жовтні 2019 року Булах приєдналась до міжфракційних об’єднань – "За прискорену євроінтеграцію українського бізнесу" і "Парламентська платформа боротьби з туберкульозом".
  • У Раді Булах виступала з пропозицією значного посилення антитютюнових заходів, домоглась суттєвого підвищення акцизу на деяку тютюнову продукцію, і саме за це її жорстоко критикували експерти-економісти
  • Крім того, весною 2020 року вона підтримала свого колегу Гео Лероса у "касетному скандалі" і закликала Президента України тимчасово відсторонити Андрія Єрмака на період проведення слідства.

Лада Булах на засіданні Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування (фото: facebook.com/Народний-депутат-України-Лада-Булах)

Критика та скандали

Перший скандал Лада Булах ініціювала у 2018 році, ще до обрання в парламент. Тоді, упродовж року, її благодійна організація протестувала на ВІЛ 50 тисяч осіб. Було виявлено 18% хворих від кількості тих, хто пройшов тестування. А офіційна статистика вказувала іншу цифру – 6%. У зв’язку з цим благодійна агенція США профінансувала новий проєкт з експрес-тестування на ВІЛ, виділивши на це рекордні 22 млн доларів.

Весь 2020 рік пройшов у парламентарки під гаслом боротьби з тютюновими виробниками в Україні. Вона переконувала колег, що значно збільшивши акциз, держава отримає додаткові 5 мільярдів до бюджету і значно скоротить вживання тютюнових виробів підлітками. Своєю чергою експерти Максим Джигун, Валерій Воротін та інші економісти доводили, що такі дії, навпаки, підірвуть бюджет, зруйнують галузь і спровокують засилля контрабанди. Популізм Булах був для Ради більш переконливим, і вже в січні 2021 року бюджет недоотримав 312,75 млн гривень тільки від однієї компанії і лише через скорочення виробництва ТВЕН. А на кінець року втрати бюджету будуть багатомільярдними.

Лада Булах (фото: facebook.com/Народний-депутат-України-Лада-Булах)

Проте найбільший резонанс в суспільстві викликала інша законодавча ініціатива Лади Булах – її законопроєкт №2684 "Про права підлітків у сфері охорони здоров'я", який дозволив би їм підписати декларацію з сімейним лікарем і самостійно (без батьків) звертатися до нього або інших фахівців, а також гарантував їм право отримувати інформацію про стан свого здоров’я. Численні ЗМІ одразу ж вибухнули матеріалами, що новий закон передбачатиме можливість для неповнолітніх відмовлятись від лікування різних залежностей і змінювати стать без згоди батьків.

У результаті негативного резонансу Лада Булах надовго стала страховиськом для українського обивателя, а найбільш радикальні критики навіть спробували підірвати двері в офісі, де Булах працювала до обрання в парламент.

Дата публікації: 18.10.2021
Дата останньої зміни: 20.10.2021