Данішевська Валентина

Данішевська Валентина

Членкиня Вищої ради правосуддя, голова Верховного суду України

Данішевська Валентина – суддя Арбітражного суду Запорізької області до 2001 року, член громадської ради при Міністерстві юстиції України у 2009 – 2015 роках.

Місце народження

Народилась 23 березня 1957 року в місті Запоріжжя.

Освіта

 • 1983 рік – закінчила юридичний факультет Одеського державного університету імені І.Мечникова, спеціальність – правознавство.
 • 1998 рік – закінчила навчання в Суддівській академії м. Вустрау, Німеччина.
 • 2002 рік – навчалась в Міжнародному інституті права м. Вашингтон, США.

Родина

Чоловік – Кравець Олег Олексійович, приватний підприємець.

Діти проживають окремо, спільної власності з батьками не мають.

Кар’єра і громадська діяльність до 2016 року

 • Ще до отримання вищої освіти Валентина Данішевська працювала на посадах, пов’язаних з правознавством.
 • 1975 - 1976 роки – обіймала посаду старшого інспектора Жовтневого районного відділу соціального забезпечення м. Запоріжжя.
 • 1976 – 1978 роки – перейшла на роботу юрисконсультом Запорізької тарної бази управління торгівлі.
 • 1978 – 1987 роки – працює старшим юрисконсультом Запорізької бази "Укроптгалантерея".
 • 1987 – 1989 роки – отримала посаду старшого юрисконсульта – головного арбітру арбітражу управління торгівлі Запорізького облвиконкому.
 • 1989 - 1992 роки – обіймає посаду начальника юридичного відділу – головного арбітру арбітражу управління торгівлі Запорізького облвиконкому.
 • З 1992 року переходить на роботу в арбітражний суд.
 • Січень – травень 1992 року – стає провідним спеціалістом арбітражного суду Запорізької області.
 • Травень – липень 1992 року – виконувач обов’язків арбітра арбітражного суду Запорізької області.
 •  Липень – листопад 1992 року – починає роботу арбітром арбітражного суду Запорізької області.
 • 1992 – 1995 роки – обіймає посаду арбітра – начальника відділу арбітражного суду Запорізької області.
 • 1995 – 2001 роки – працює суддею – начальником  відділу арбітражного суду Запорізької області.
 • У 2001 році разом з родиною перебирається до Києва.
 • 2001 – 2002 роки – призначена директоркою проєкту "Центр комерційного права" фірми "Делойт Туш Томацу Емерджінг Маркетс Лтд." (США) в Україні.
 • 2004 – 2006 роки – працювала директоркою "Комунального підприємства "Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації з обслуговування іноземних представництв".
 • 2006 – 2017 роки – обіймала посаду директорки благодійної організації "Центр комерційного права".
 • 2009 – 2017 роки – була обрана суддею постійно діючого третейського суду при Асоціації українських банків.
 • 2009 – 2015 роки – працювала членом громадської ради при Міністерстві юстиції України.
 • З 1993 року Валентина Данішевська займається лекційною діяльністю. Регулярно працювала на курсах підвищення кваліфікації суддів.

Робота у Верховному Суді України, обрання його головою

У 2016 році після прийняття Верховною Радою України змін до Конституції та нового Закону України "Про судоустрій і статус суддів" було створено новий Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України. Він складається з чотирьох касаційних судів і Великої палати Верховного Суду.

Після реформування Верховного Суду, в грудні 2016 року Данішевська подає документи на участь в конкурсі на посаду судді касаційного господарського суду (у складі ВСУ).

У мотиваційному листі вона зокрема вказала:

"Жодна реформа не відбудеться, якщо її не сприйме суспільство та не усвідомлять на професійному рівні судді. Займаючись підвищенням кваліфікації суддів господарських судів та шукаючи відповідь на питання, чому сучасні та правильні закони на практиці призводять інколи до дивних результатів, я часто спостерігала, що судді, від яких залежить запровадження та закріплення реформ, не завжди усвідомлюють їх зміст, а тому вдаються до невірного тлумачення правових норм, що інколи призводить навіть до нівелювання усіх зусиль реформаторів".

За результатами анонімного письмового тестування вона набрала 86,25 бала, результати практичного завдання - 92 бали, загальний результат екзамену - 170,25 бала. Загальний бал за результатами кваліфікаційного оцінювання Данішевської - 778,25 бала. Цей результат був достатнім для отримання очікуваної посади.

Данішевська Валентина (фото: УНІАН)

Громадська рада доброчесності не знайшла доказів порушення Валентиною Данішевською критеріїв доброчесності.

30 листопада 2017 року на Пленумі Верховного Суду обирали голову ВСУ. Данішевської спочатку не було серед претендентів. Проте кілька суддів відмовились балотуватись на цю посаду, а суддя Віталій Юркевич запропонував її кандидатуру. До голосування кожен з кандидатів виступив перед учасниками Пленуму. Данішевська сказала коротко і пафосно:

"Ми повинні забути, що знаємо як має бути. Ми повинні постійно вчитися, і нам у цьому допомагають і внутрішні інституції такі, як школа суддів, і численні міжнародні організації, які надають допомогу, щоб ми все ж таки по-новому подивилися на свої повноваження, на їхній зміст. Ми повинні зрозуміти, що за нами вже нікого немає.

Я хотіла б, щоб через певний час ми могли сказати людям словами відомої телеведучої: "Люди, не ходіть по європейських судах — справедливість ви знайдете тут, в Україні, у Верховному Суді, у кожному суді, який є на території України".

І Данішевська була обрана головою ВСУ. Під час таємного голосування її підтримали 67 зі 111 учасників Пленуму суддів Верховного Суду України.

У цьому досьє немає традиційного розділу про критику в ЗМІ і різні скандали. Поки що немає про що писати. У НАЗК теж повідомили, що жодних питань до голови ВСУ у них немає. А колишній член Громадської ради доброчесності Леонід Маслов згадував, що саме він досліджував кандидатуру Валентини Данішевської під час конкурсу на посаду судді касаційного господарського суду. Юрист до всіх суддів підходив з позиції "презумпції вини" і дуже намагався щось "нарити" і на Данішевську. Проте згодом чесно визнав, що нічого очорнювального знайти не вдалось.

Проте через кілька років роботи нового Верховного Суду і Вищої ради правосуддя з’явились підстави вважати, що до обіцяних Данішевською змін ще дуже далеко. Коли за допомогою ВСУ і ВРП такі скандально відомі судді як Віктор Кицюк чи Оксана Царевич не лише звільняються від покарання, але й поновлюються на роботі, зрозуміло, що в такому "кривосудді" є вина і Валентини Данішевської.

 

Дата публікації: 28.06.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021