Джемілєв Мустафа

Джемілєв Мустафа

Народний депутат Верховної Ради України IX скликання від "Європейської Солідарності"

Всі новини

Джемілєв Мустафа

Джемілєв Мустафа (фото: Вікіпедія)

Місце народження

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року у селі Ай-Серез, що розташоване у Криму.

Освіта

  • У 1959 році Мустафа Джемілєв закінчив середню школу у Ґулістані, Узбекистан.
  • Після школи Мустафа хотів навчатися у Середньоазійському державному університеті на східному факультеті, проте через заборону приймати до університету кримських татар його мрія не виповнилася.
  • 1962 року Джемілєв вступив на гідромеліоративний факультет Ташкентського інституту інженерів іригації та механізації сільського господарства. Є дані за якими у 1965 році, з 4 курсу, його виключили з інституту за приписом КДБ через дисидентську діяльність.

Родина

  • Батьки Мустафи - батько Абдульджеміль Мустафаєв (1899 - 1983) та мати Махпуре Мустафаєва. 18 травня 1944 року родину Джемілевих депортували до Узбекистану разом з усіма кримськими татарами. Батьки вклали у Мустафу любов до своїх коренів та відразу до радянської влади.
  • Брати - Анафі Джемілєв та Асан Джемілєв.
  • Сестри - Шевкіє Асанова, Васфіє Хаірова, Гульзар Абдураманова.
  • Від першого шлюбу у Мустафи є донька - Ельзара Абдулджелілова донька якої Джаніке Абдулджелілова померла 13 серпня 2012 року у десятирічному віці в результаті нещасного випадку у селі Щебетівка, Крим.
  • Друга дружина - Сафінар Мустафаївна Джемілєва - голова Ліги кримськотатарських жінок ще з початку 1990-х років. Нині Ліга кримськотатарських жінок налічує близько 15 регіональних відділень по всьому Криму. У 2010 році Президент України Віктор Ющенко нагородив її орденом княгині Ольги 3-го ступеня.
Джемілєв Мустафа (фото: Вікіпедія)

Мустафа Джемілєв разом із дружиною Сафінарою.

  • Прийомний син від першого шлюбу Сафінар - Ельдар Сіммарович Ебубекіров (31 травня 1974 року).
  • Син - Хайсер Джемілєв (14 серпня 1981 року). 27 травня 2013 року Хайсер Джемілєв з необережності застрелив Февзі Емедова, друга сім'ї, що працював у будинку Джемілєвих у Бахчисараї. Київським районним судом міста Сімферополя Хайсерові було обрано запобіжний захід у вигляді двомісячного утримання під вартою у Кримській республіканській психіатричній лікарні № 1 Сімферополя і визначено проведення низки експертиз. Мустафа Джемілєв висловив співчуття родині загиблого та підтвердив інформацію, що його син лікувався у 2008 році у психіатричній клініці Стамбула та, перебуваючи в Таїланді, вживав марихуану і хотів накласти на себе руки. 25 листопада 2016 року Хайсер вийшов з-під варти в Росії, а 26 листопада - повернувся до України.

Кар’єра

З 1959 до 1961 року Мустафа Джемілєв працював слюсарем та електрослюсарем на Мірзачульскому ремонтно-механічному заводі у Ташкентській області.

В той самий час Мустафа став засновником та керівником нелегальної молодіжно-студентській організації "Спілка кримськотатарської молоді", куди входили кримськотатарські студенти та робітники. У Спілці Джемілєв виступав перед публікою з історичними доповідями про свій народ. 8 квітня 1962 року спілку розігнали, а керівників заарештували. Джемілєва звільнили з роботи, за ним почався нагляд КДБ.

У травні 1966 року Мустафу Джемілєва засудили на півтора року позбавлення волі, нібито, через його відмову служити у Радянській армії з політичних мотивів, покарання відбував у таборі під Ташкентом.

У 1968 році Джемілєв став одним із засновників Ініціативної групи із захисту прав людини в СРСР.  Окрім Мустафи були ще 14 радянських співзасновників яких майже усіх заарештували.

До 1983 року Дисидента заарештували ще шість разів. У цілому Мустафа провів у тюрмі 15 років та пережив 303 дні голодування в Омському лагері.

У 1987 році Мустафа переїхав до Бахчисарая та став керівником Центральної ініціативної групи національного руху кримських татар до 1989 року.

Джемілєв Мустафа (фото: Фейсбук)

З 1989 до 1991 року пробув головою Організації кримськотатарського національного руху.

З 1991 до 2013 року Мустафа Джемілєв голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент фонду "Крим".

У березні 1998 року Мустафа Джемілєва обрали народним депутатом Верховної Ради України III скликання від фракції "Народного Руху України", № 29 у списку.Член комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

У 1999 році Мустафа є головою Ради представників кримськотатарського народу.

На парламентських виборах 2002 року років Мустафу обрали народним депутатом IV скликання за списками "Нашої України", очільником якої був Віктор Ющенко майбутній, на той час, президент України, № 28 у списку. 7 вересня 2005 року він повернувся до фракції "Народний Рух України". 3 вересня 2003 року Джемілєв зареєстрував свій перший законопроєкт - "Про статус кримськотатарського народу". Голова підкомітету з питань депортованих народів, національних меншин та жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Виконувач обов'язків заступника члена Постійної делегації в міжпарламентській організації "Постійна делегація у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі".

Джемілєва обрали депутатом Верховної Ради V скликання "Нашої України", № 45 у списку. 15 червня 2007 року він склав повноваження народного депутата України. Член Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань вивчення причин вибіркового відшкодування податку на додану вартість, порушення посадовими особами Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України законодавства у сфері оподаткування. Голова підкомітету з питань депортованих народів, національних меншин та жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Джемілєв Мустафа (фото: Вікіпедія)

У 2007 році на позачергових парламентських виборах VI скликання Мустафу Джемілєва обрали народним депутатом від блоку "Наша Україна - Народна самооборона", № 27 у списку. Мустафа був членом Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Голова підкомітету з питань корінних народів, національних меншин, етнічних груп та депортованих народів.

На початку 2011 року Джемілєв висунутий кандидат на Нобелівську премію миру.

Народний депутат України VII скликання, обраний від ВО "Батьківщина" - очільник якої Юлія Тимошенко, під номером 12 у списку. Член Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, у складі якого очолив підкомітет з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України, жертв політичних репресій. Член тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань Автономної Республіки Крим.

18 травня 2014 року, в річницю депортації кримських татар, Чанаккаленський університет імені Вісімнадцятого березня, який розташований у Туреччині, Мустафі Джемілєву надали звання почесного доктора у галузі міжнародних відносин.

15 липня того ж року Мустафа подав позов проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини у зв'язку з порушенням прав і свобод кримських татар.

З 20 серпня 2014 до 18 травня 2019 Мустафа Джемілєв призначений Петром Порошенком на посаду Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу.

Джемілєв Мустафа (фото: Фейсбук)

Мустафа знову обраний народним депутатом України VIII скликання від "Блоку Петра Порошенка" під номером 5 у списку. Голова підкомітету з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України, жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

У 2019 році Мустафа Джемілєв обраний народним депутатом IX скликання від партії "Європейська Солідарність" номером 6 у списку. Член Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Скандали

12 березня 2014 року Колишній народний депутат України Мустафа Джемілєв провів телефонну розмову із президентом Росії Володимиром Путіним за його ініціативою, під час якої наголосив на важливості територіальної цілісності України. Розмова відбулася за сприяння колишнього президента Татарстану Мінтімера Шаймієва і протривала близько пів години, розповів Джемілєв, котрий перебуває у Москві. 

22 квітня 2014 російська влада на 5 років заборонила Мустафі Джемілєву в'їзд до Росії та Криму. 5 березня 2019 року заборона була продовжена ще на 15 років.

Дата публікації: 15.05.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1