Федоров Михайло

Федоров Михайло

Міністр цифрової трансформації України в уряді Дениса Шмигаля

Всі новини

Михайло Альбертович Федоров - український IT-підприємець, міністр цифрової трансформації України, керівник digital-напрямку передвиборчої кампанії кандидата в президенти Володимира Зеленського у 2019 році.

Місце народження

Народився у 1991 році у місті Василівка Запорізької області.

Освіта

З 2009 – 2014 роках навчався у Запорізькому національному університеті на факультету соціології та управління.

Михайло Федоров закінчив “Вищу політичну школу” та “Освітню школу представників НАТО в Україні".

Майбутній міністр був стипендіантом Організації безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) в рамках проєкту з моніторингу екології міста Запоріжжя.

Родина

Про батьків Михайла Федорова не відомо майже нічого. У 2014 році він одружився із Анастасією Федоровою, яка навчалася у Запорізькому національному університеті на факультеті іноземної філології. У 2017 році в подружжя народилася дочка Марія.

Михайло Федоров із дружиною Анастасією та донькою Марією

Михайло Федоров із дружиною Анастасією та донькою Марією (Фото: Фейсбук)

Громадська та бізнесова діяльність

У 2012 році в рамках проєкту “Студреспубліка” Михайло Федоров був обраний студентським мером міста Запоріжжя, цей статус за ним був закріплений до 2013 року. Займався соціальними проєктами із розвитку молоді. Під час навчання в університеті організував найбільший у Запоріжжі молодіжний громадський рух "Актив-Z".

У травні 2013 року Михайло Федоров заснував у Запоріжжі digital-агентство SMMSTUDIO та став його генеральним директором. Компанія із штатом 40 працівників до 2019 року займалася збільшенням продажів бізнесу шляхом проведення рекламних кампаній у соціальних мережах, таких як Instagram та Facebook. Послугами компанії Федорова користувалася фірма “Квартал-Концерт”, що згодом дало поштовх політичній кар’єрі Михайло Федорова і заграло ключову роль у його біографії.

У 2018 році Михайло Федоров обіймав посаду операційного директора у проєкті для представників бізнесу “Суперлюди”. Майбутній міністр був спікером таких заходів, як “IT-Forum 2016”, “iForum 2019”, “LVIV SMM FORUM”. Організував конференцію "Facebook Marketing Conf". Був викладачем курсу “digital & smm” на “Вільній освітній платформі”.

Співорганізатор благодійної акції "Я для тебе". Разом із фондом USAID займався реалізацією проєкту "Посилення IT-потенціалу міста Запоріжжя".

Політична діяльність та скандали

У 2014 році Михайло Федоров вирішив зайнятися політикою і безуспішно балотувався до парламенту від партії “5.10” Геннадія Балашова під 166 номером у списку, також він був членом цієї партії.

Різкий поворот у біографії Михайла Федорова стався у грудні 2018 року, коли він почав працювати у виборчому штабі кандидата на посаду президента України Володимира Зеленського. Він був керіником digital-напрямку Зе-команди, його офіційно представили як відповідального у команді Зеленського за комп’ютеризацію та діджиталізацію України.

Займався просуванням кандидата у соціальних мережах Instagram та Facebook, а також месенджерах накшталт Telegram, платформі YouTube. Федоров створив мережу "власних медіа" Зеленського з багатомільйонною аудиторією. Після перемоги Володимира Зеденського на президентських виборах Михайло Федоров у травні 2019 року став його позаштатним радником із digital-напряму. Під час виборів до Верховної Ради 2019 року включений до виборчого списку партії “Слуга народу” під №6, і був обраний народним депутатом IX скликання.

29 серпня 2019 року в ході формування уряду Олексія Гончарука Михайло Федоров склав повноваження народного депутата і був призначений на посаду Віце-прем’єр-міністра – Міністра цифрової трансформації України.

Після відставки уряду Олексія Гончарука 4 березня 2020 року зберіг крісло та увійшов до новоствореного Кабміну Дениса Шмигаля, також в якості міністра цифрової трансформації. 19 березня 2021 року президент Володимир Зеленський своїм указом ввід Михайла Федорова до складу Ради національної безпеки та оборони України (РНБО).

19 квітня 2019 року вийшло розслідування проєкту "Наші гроші" з Денисом Бігусом, у якому фігурує Михайло Федоров. Журналісти розповіли, що під час передвиборчої кампанії 2019 року команда Зеленського порушувала порядок фінансування виборчої кампанії. Михайло Федоров, як заявляють розслідувачі, отримував від директора “Студії Квартал-95” Сергія Шефіра гроші на підтримку інтернет-ресурсів "ЗеКоманди" не через офіційні рахунки виборчого фонду Володимира Зеленського, а готівкою в офісі.

У розслідуванні стверджується, що на одну лише інтернет-рекламу кандидата Зеленського у другому турі виборів витратили майже 300 тисяч доларів.

У вересні 2019 року розгорівся скандал за участі мінстра цифрової трансформації. Він був одним із ініціаторів законопроєкту №1083 "Про електронні комунікації", у якому пропонувалося заборонити вільний продаж SIM-карт і зобов’язати громадян при купівлі тарифного пакету укладати доровір з оператором. Також пропонувалося блокувати пристрої, IMEI-код яких не було внесено до спеціального реєстру. Після скандалу народний депутат від “Слуги народу” Олександр Федієнко відкликав законопроєкт. Згодом Федоров заявляв, що проєкт закону перероблять, і цих спірних норм у ньому не буде.

У своїй декларації про доходи міністр Федоров вказав, що у серпні 2019 року, за місяць до обрання міністром, придбав автомобіль Audi Q8 2019 року випуску за 2 096 700 грн. Свою торгову марку “СММСТУДІО” Федоров оцінив аж у 5 млн грн. Він задекларував 280 тисяч доларів готівкою, у його дружини вказано 350 тисяч доларів готівкових коштів. Також акцентується увага на тому, що у декларації чиновника вказаний житловий будинок, однак відсутня земельна ділянка.

Згідно із даними порталу “Слово і діло”, який відслідковує обіцянки чиновників та ступінь їхнього виконання, Михайло Федоров провалив і не виконав 32 свої обіцянки. Зокрема, він не вклався у обіцяні строки запуску послуги “Смарт-Дія”, запуску порталу "е-резидентства" тощо. Також він заявляв, що з кінця 2020 року громадяни України зможуть їздити територією держави зі смартфоном без єдиного документа, чого не сталося.

"Держава у смартфоні"

Наприкінці вересня 2019 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров представив проєкт "держава в смартфоні”, основною метою якого є створення “цифрової держави”. Проєкт передбачає до 2024 року переведення в онлайн 100% державних послуг, покриття населених пунктів і транспорту швидкісним інтернетом, залучення мільйонів громадян до програми розвитку цифрових навичок тощо. Інструментом концепції діджиталізації України став мобільний застосунок “Дія”.

Інтерфейс застосунку “Дія”

Інтерфейс застосунку “Дія” (Фото: diia.gov.ua)

У “Дії” доступні цифрові паспорт, закордонний паспорт, студентский квиток, водійські права та податковий номер. Крім того, у додатку наявні свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, поліс страхування на автомобіль, штрафи на авто, усі дані про громадянина із державних реєстрів.

Для громадян доступні послуги відкриття та закриття ФОП, єМалятко, реєстрація місця проживання дитини, допомога по безробіттю, підписання документів онлайн тощо. Бізнес має можливість через “Дію” подати повідомлення про початок будівельних або підготовчих робіт, зареєструвати ТОВ, зареєструвати або внести зміни про ФОП.

Також через додаток можна записатися у чергу на вакцинацію від COVID-19. Нещодавно в Офісі президента заявили, що через портал “Дія” буде доступна послуга розмитнення авто. Сам Федоров заявляв, що у застосунку з’явиться послуга сплати податків для ФОП.

Михайло Федоров під час презентації проєкту “Дія”

Михайло Федоров під час презентації проєкту “Дія” (Фото: diia.gov.ua)

Не обійшлося і без скандалів. У травні 2020 року застосунок "Дія" звинуватили у "зливі" персональних даних 26 мільйонів громадян України. Тоді стало відомо, що через один із анонімних Telegram-ботів продаються дані українців, в тому числі, з мільйонами водійських посвідчень. Користувачі, чиї дані стали публічними, припускали, що витік міг статися із додатку “Дія”, оскільки вони залишали дані про свої водійські права у додатку.

Зі свого боку, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявляв, що “Дія” не має стосунку до витоку персональних даних. За його словами, значна частина інформації, яку поширює Telegram-бот - дані із старих баз, які давно доступні у тіньовому сегменті інтернету. Справу почала розслідувати Служба безпеки України, однак звідки стався “злив”, не відомо.

Дата публікації: 30.05.2021
Дата останньої зміни: 14.09.2021
1