Грицак Василь

Грицак Василь

Український військовий та державний діяч, колишній голова Служби безпеки України

Грицак Василь – генерал армії, колишній член РНБО та керівник антитерористичного центру СБУ, Герой України, активний учасник АТО

Місце народження

14 січня 1967 року, село Буща, Дубенського району Рівненської області.

Освіта

  • 1992 рік – закінчив історичний факультет Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
  • 1993, 1997 роки — курси в Інституті підготовки кадрів СБ України.
  • 1998, 2006 роки – курси Національної академії СБ України.

Родина

Дружина – Ольга Грицак – займається бізнесом.

Син – Олег Грицак – працівник прокуратури.

Кар’єра в СБУ

  • Службу в СБУ починав ще не отримавши вищої освіти, тому його перше військове звання – прапорщик.
  • 1990—1999 роки — служба на оперативних і керівних посадах у відділі захисту національної державності УСБ в Рівненській області. За десять років дослужився до генерала.
  • 1999—2000 роки — заступник начальника відділу Управління національної державності Департаменту захисту національної державності та боротьби з тероризмом.
  • 2000—2004 роки — начальник відділу Управління національної державності Департаменту захисту національної державності та боротьби з тероризмом.
  • 2002 рік – нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.
  • 2004—2005 роки — заступник начальника Управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом Департаменту захисту національної державності та боротьби з тероризмом.
  • 24 травня 2005 - 28 грудня 2006 років — був начальником Київського обласного управління СБУ.
  • 28 грудня 2006 - 11 квітня 2008 років — обіймав посаду начальника Київського міського управління СБУ.
  • 20 серпня 2007 року – нагороджений орденом "За заслуги" II ступеня.
  • 11 квітня 2008 - 4 червня 2009 років — працює начальником Головного управління СБУ у Києві та Київській області.
  • 2009 рік – отримує орден "За заслуги" І ступеня.
  • 4 червня - 11 грудня 2009 року — генерал-лейтенант Грицак призначений заступником Голови СБУ — начальником Головного управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
  • 11 грудня 2009 - 12 березня 2010 років — був призначений на посаду першого заступника Голови СБУ — начальника Головного управління "К" по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
  • Січень 2010 року – Грицаку надано військове звання генерал-полковника.
  • Березень 2010 року — звільнений з керівних посад у СБ України, без виключення зі списків особового складу.
  • Весна 2014 року – працював у виборчому штабі Петра Порошенка, відповідав за безпеку кандидата та територіальних штабів.
  • Червень 2014 року – президент Порошенко повернув Грицака на службу і призначив першим заступником голови Служби безпеки України та керівником Антитерористичного центру СБУ.

Петро Порошенко і Василь Грицак (стоп-кадр відео)

  • 18 червня – 2 липня 2015 року – після відставки Валентина Наливайченка Грицака призначили тимчасово виконувачем обов’язки голови СБУ.
  • 2 липня 2015 року – Верховна Рада підтримала кандидатуру Василя Грицака на посаду керівника Служби Безпеки України.
  • Березень 2016 року – Грицаку надано вище військове звання генерала армії України.

Василь Грицак (фото: https://ssu.gov.ua)

  • Грудень 2016 року – президент нагороджує голову СБУ орденом Ярослава Мудрого V ступеня.
  • 9 травня 2019 року – Василь Грицак отримує звання Героя України з врученням ордена "Золота Зірка".
  • 27 грудня 2019 року — президент Володимир Зеленський звільнив Грицака з військової служби в запас СБУ.

Деякі факти біографії, критика та скандали

За час служби у СБУ Василь Грицак особисто брав участь в багатьох резонансних операціях.

Так в грудні 1999 року працівники Служби безпеки України виявили і заарештували Сергія Іванченка. Затримання проводив Василь Грицак. Іванченко кілька місяців перебував у розшуку як організатор терористичного акту проти Наталії Вітренко, коли внаслідок вибуху гранати 29 осіб отримали поранення.

Під керівництвом і особистою участю генерала 22 липня 2009 року був затриманий в Житомирській області і доставлений до Києва ексглава Департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексій Пукач, якого слідство визнало головним виконавцем вбивства Георгія Гонгадзе.

У червні 2014 року, в перший же день свого призначення, Василь Грицак виїхав безпосередньо в зону проведення АТО.

Волонтер і громадський активіст Олексій Мочанов написав, що період керівництва антитерористичною операцією на сході України зробив генерал-полковника Василя Грицака справжньою легендою. Понад 30 тисяч кілометрів наїздив він по дорогах війни. Його нарекли "Директором війни".

"Знаю Василя Грицака як офіцера, який особисто брав участь не тільки в плануванні, а й у виконанні бойових операцій, не ховаючись за спинами своїх підлеглих. А таких генералів на фронті, повірте, дуже мало..." - сказав про керівника АТЦ СБУ Дмитро Ярош, який часто зустрічався з ним в зоні боїв.

Василь Грицак і Дмитро Ярош

На рахунку Василя Грицака десятки операцій безпосередньо на лінії зіткнення, але про одну варто написати. 14 серпня 2014 року він особисто проводив обмін заручниками, для чого один поїхав в окуповану Горлівку і вивіз захоплених проукраїнських активістів.

У квітні 2015 року Василь Грицак керував операцією по затриманню в Одесі 27 диверсантів, які планували замахи на посадових осіб, теракти в місті, підрив мостів та створення "Одеської народної республіки".

Також варто згадати резонансну спецоперацію СБУ по запобіганню замаху на життя російського опозиційного журналіста Аркадія Бабченка, якого навіть довелось оголосити загиблим внаслідок нападу. Завдяки умілим діям вдалось затримати не лише виконавця, а й організатора злочину. Цю спецоперацію теж спланував і провів Василь Грицак.

Василь Грицак (крайній справа) у зоні АТО (фото: Facebook)

Не обійшлось і без скандалів. В березні 2019 року київська поліція виявила на даху офісу кандидата у президенти Володимира Зеленського прослуховувальну апаратуру. Арсен Аваков звинуватив Порошенка в організації цих дій і зловживанні владою. Проте в СБУ зробили заяву, що дійсно проводили оперативні заходи в тому будинку, але до Зеленського це не має жодного відношення.

20 травня 2019 року, під час представлення родів українського війська новому верховному головнокомандувачу, голова СБУ Василь Грицак не віддав честь президенту Володимиру Зеленському. Зрозуміло, що подання у ВРУ від нового президента про звільнення Грицака не забарилось, проте Рада 8-го скликання не підтримала Зеленського. Лише після позачергових парламентських виборів ВРУ 9-го скликання відправила Грицака у відставку.

До речі, при призначенні Грицака на посаду голови СБУ влітку 2015 року з’явились публікації, що Порошенко всюди розставляє своїх людей по принципу особистої відданості, а не наявності необхідних професійних якостей. Грицаку закидалось те, що у 2010 – 2014 роках він керував особистою охороною майбутнього президента. Проте підтримки в суспільстві такі публікації не отримали, а роботу Грицака в Антитерористичному центрі позитивно оцінила переважна більшість "силовиків", учасники АТО, волонтери, патріотично налаштовані журналісти. Працівники відомства та інших спецслужб теж назвали його найкращою кандидатурою.

Дата публікації: 24.05.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1