Гутцайт Вадим

Гутцайт Вадим

Міністр молоді і спорту в уряді Дениса Шмигаля, олімпійський чемпіон

Гутцайт Вадим – відомий український спортсмен-шабліст та успішний тренер, олімпійський чемпіон 1992 року, політик і державний діяч з 2018 року.

Місце народження

Народився 6 жовтня 1971 року в місті Києві.

Освіта

У 1993 році закінчив Київський державний інститут фізичної культури за спеціальністю "фізична культура", отримав кваліфікацію викладача-тренера з фехтування.

Родина

Дружина – Оксана Гутцайт (1977 р.н.), відома журналістка та телеведуча.

Діти – донька Еліна (2002 р.н.), син Марк (2010 р.н.).

Коротка біографія

 • Вадим Гутцайт почав займатись фехтуванням ще в 1980 році. Швидко досягнув успіхів на юнацьких змаганнях. На період розпаду СРСР він перебував у своїй найкращій спортивній формі.
 • 1991 рік – на чемпіонаті світу з фехтування зайняв третє місце в індивідуальному заліку.
 • 1992 рік – Олімпійські ігри в Барселоні. Вадим Гутцайт виступає в складі Об’єднаної команди СНД і здобуває командне золото.
 • 1996 рік – Олімпіада в Атланті, займає 6-те місце в особистому заліку від України.
 • 1999 рік – займає 11 місце в особистому заліку на чемпіонаті світу.
 • 2000 рік – Олімпійські ігри в Сіднеї. Займає 13-те місце в особистому заліку.
 • 2002 – 2010 роки – Вадим Гутцайт працює головним тренером збірної України по фехтуванню.
 • 2008 рік – Олімпіада в Пекіні. Українська команда шаблісток під його керівництвом завоювала золото.
 • 2010 – 2012 роки – працював директором "Олімпійського навчально-спортивного центру".
 • 2012 – 2017 роки – Вадим Гутцайт керує "Олімпійським навчально-спортивним центром "Конча-Заспа".
 • Тоді ж він обраний членом виконкому Національного олімпійського комітету України, віцепрезидентом Національної федерації фехтування України.
 • З 2017 року – Вадим Гутцайт президент Національної федерації фехтування України.
 • 2017 – 2018 роки – призначений заступником директора – начальником управління молоді і спорту Департаменту освіти і науки, молоді і спорту Київської міської державної адміністрації.
 • 2018 – 2020 роки Вадим Гутцайт очолює Департамент молоді і спорту Київської міської державної адміністрації.
 • 2019 рік – на позачергових виборах до ВРУ Гутцайт включений в партійний список "Слуги народу". Подякував Зеленському (досьє Зеленського Володимира) і Разумкову (досьє Разумкова Дмитра) за довіру і відмовився від депутатської перспективи. Мотивував свою відмову бажанням працювати у виконавчій гілці влади.
 • Березень 2020 року – в новому уряді Дениса Шмигаля (досьє Шмигаля Дениса) Вадим Гутцайт отримує посаду міністра молоді і спорту.

Детальніше про спортивну кар’єру

Ще студентом спортивного університету Вадим проявив себе талановитим і наполегливим спортсменом. Саме завдяки його "бронзі" на чемпіонаті світу в 1991 році збірна СРСР завоювала срібні нагороди в командному заліку.

Як уже вказано в цьому досьє Вадима Гутцайта, далі було командне золото на Олімпіаді в Барселоні, виступи на двох наступних Олімпійських іграх та ще на двох чемпіонатах світу.

Вадим Гутцайт (фото: facebook.com/vgytzait)

Оскільки в радянському, а потім і в українському спорті професійні спортсмени офіційно працевлаштовувались, відповідні записи з’явились і в біографії Вадима Гутцайта:

 • 1986-1988 роки – інструктор по фізичній культурі і спорту Київської міської ради "Динамо";
 • 1988-1991 роки – інструктор по фізичній культурі Державного комітету СРСР по фізичній культурі і спорту;
 • 1991 рік – спортсмен-інструктор збірної команди СРСР по фехтуванню Київського міського спорткомітету;
 • 1993-1995 роки – спортсмен-інструктор штатної збірної команди України по фехтуванню Київського міськспорткомітету.

Крім Олімпіад та чемпіонатів світу, Вадим Гутцайт брав участь у двох Маккабіадах (міжнародні єврейські спортивні змагання за зразком Олімпійських ігор, що проводяться в Ізраїлі і залучають до десяти тисяч спортсменів з понад 50 країн світу).

2001 рік – на 16-й Маккабіаді  Гутцайт займає друге місце.

2005 рік – на 17-й Маккабіаді він здобуває золото у своїй дисципліні. Ця золота медаль стала його останнім здобутком на міжнародних змаганнях як спортсмена.

Вадим Гутцайт з сім’єю (фото: facebook.com/oksana.guttsayt)

Як вказано в попередньому розділі досьє Вадима Гутцайта, з 2002 року він головний тренер збірної України по фехтування і наполегливо готує дівчат-шаблісток до успіхів на міжнародній арені. У 2008 на Олімпіаді в Пекіні році його команда наймолодша серед інших команд-учасниць. І старт дівчат був теж не самим вдалим. Проте Ольга Харлан з дівчатами продемонстрували надзвичайну наполегливість, силу волі та бажання перемогти. І результат – перше місце в командних змаганнях. Національний олімпійський комітет України визнав, що це досягнення належить значною мірою і тренеру команди Вадиму Гутцайту, а його підопічна Ольга Харлан була визнана в Україні кращою спортсменкою року.

З 2010 року він переходить з тренерської роботи на управлінську, займає керівні посади в різних спортивних організаціях, на що було вказано в попередньому розділі досьє Вадима Гутцайта.

Політична діяльність та державна служба, нагороди і скандали

Вадим Гутцайт почав цікавитись політикою ще під час тренерської роботи. З 2006 по 2007 рік, а потім з 2007 по 2012 рік він на громадських засадах був помічником-консультантом народного депутата України Ельбруса Тедеєва, Проте ніякої співпраці ні з оточенням Януковича (досьє Януковича Віктора), ні з керівництвом Партії регіонів виявлено не було.

По інсайдерській інформації, ще у 2014 році його кандидатура розглядалась як один із варіантів на призначення міністром молоді і спорту України. Але вочевидь, недоброзичливців в Гутцайта аж задосить. В ЗМІ з’явились чисельні публікації про значні порушення та розкрадання бюджетних коштів на Олімпійській базі у Конча-Заспі, якою керував Вадим Гутцайт. А пізніше додались матеріали про те, що у спортивного функціонера є активний бізнес в Російській Федерації, до того ж спільний з офіцерами країни-агресора. По Конча-Заспі інформація вочевидь не підтвердилась. А щодо російського бізнесу, то дійсно, він був. З двома колегами-фехтувальниками Гутцайт був співзасновником фірми в місті Лобня, що надавала послуги з шиномонтажу. Коли пізніше його перевіряли як майбутнього кандидата в депутати, було встановлено, що свою долю в бізнесі Гутцайт передав одному з співзасновників.

У 2018 році вибухнув новий скандал. Як вже було вказано у досьє Вадима Гутцайта, він переміг у конкурсі на посаду керівника Департаменту молоді і спорту Київської міської державної адміністрації. Один з його конкурентів заявив, що результати конкурсу сфальсифіковані під перемогу Гутцайта. Центр протидії корупції дослідив конкурсну роботу переможця і виявив, що на 30-40% текст сходиться з матеріалом з інтернету, причому цілими реченнями і навіть абзацами. Цікаво, що конкурсанти писали свої роботи, не маючи жодного доступу до інтернету. Але від конкурсної комісії було отримано відповідь, що ніякого плагіату в тексті Гутцайта вони не помітили. Журналісти поцікавились таким феноменом у переможця, на що Гутцайт, дивлячись ясними очима, відповів, що до конкурсу поставився надзвичайно відповідально, готувався цілий рік і наполегливо вивчав потрібні матеріали, тому і чесно переміг на прозорому конкурсі.

На посаді директора Департаменту молоді і спорту КМДА теж не обходилось без скандалів. В кінці 2018 року деякі журналісти інкримінували Вадиму Гутцайту співучасть у розкраданні коштів директором ДЮСШ "Чемпіон", а пізніше і директором Київського молодіжного центру. Проте претензій до безпосереднього керівника підозрюваних прокуратура не висовувала.

У вересні 2019 року було відкрито кримінальне провадження проти тренера ДЮСШ "Буревісник" по факту розкрадання бюджетних коштів. А згідно з однією із версій, крадія контролював безпосередньо Гутцайт. У ході слідства, фактів участі директора департаменту у злочинних діях не було виявлено.

У призначені Гутцайта на посаду міністра молоді і спорту значну роль відіграв не лише факт його непричетності до крадіжок бюджетних коштів, але й чисельні відзнаки та нагороди:

 • 1992 рік – заслужений майстер спорту СРСР.
 • 1997 рік – нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеню.
 • 2003 рік – надано звання "Заслужений тренер України".
 • 2004 рік – заслужений працівник фізичної культури і спорту України.
 • 2008 рік – нагороджений орденом "За заслуги" ІІ ступеню.
 • 2012 рік – нагороджений орденом "За заслуги" І ступеню.

На міністерській посаді Вадим Гутцайт отримав важкий спадок накопичених проблем, обмежене фінансування, негативний вплив пандемії коронавірусу та перші вимоги щодо його відставки. З початку осені страйкують студенти Олімпійського коледжу у Києві, вимагають скасувати ліквідацію їх закладу і у вересні 2020 року звернулись до парламенту і уряду з проханням розглянути питання про відставку Шкарлета (досьє Шкарлета Сергія ) і Гутцайта, які заради 16 га землі руйнують унікальний заклад із значною спортивно-тренувальною базою.

Дата публікації: 26.12.2020
Дата останньої зміни: 17.08.2021
1