Касмінін Олександр

Касмінін Олександр

Український правознавець, кандидат юридичних наук, суддя Конституційного Суду України

Касмінін Олександр – висуванець Януковича до складу КСУ, противник е-декларування та євроатлантичної інтеграції України

Місце народження

Народився 10 січня 1966 року в селі Куми Карлівського району Полтавської області.

Освіта

1990 рік – закінчив Харківський юридичний інститут імені Ф.Е.Дзержинського (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого), прокурорський факультет.

2015 рік – захистив кандидатську дисертацію "Особливості правового регулювання механізму захисту конституційних трудових прав працівників".

Родина

Дружина – Анфіса Вікторівна,  займається підприємництвом, основний бізнес в Полтавській області, де суддя працював до переводу в Київ. Співвласник ТОВ "АГРІС".

Подружжя виховує двох дочок. Старша - Юлія працює помічником судді КСУ.

Кар’єра успішного юриста

1983 – 1984 роки – по закінченні навчання у школі працює слюсарем на Ланнівському цукровому заводі.

1984 рік – працює водієм на тому ж цукровому заводі.

1984-1986 роки – служба в армії.

1986 – 1990 роки – навчання у Харківському юридичному інституті.

1990 – 1992 роки – працює помічником прокурора Семенівського району Полтавської області.

1992 – 1993 роки – займає посаду слідчого прокуратури Диканського району цієї ж області.

1993 рік - Касмінін призначений на посаду судді Диканського районного суду.

1999 рік – біографія Олександра Касмініна інформує, що його безстроково призначили на посаду судді Полтавського обласного суду (згодом - Апеляційний суд Полтавської області).

2002 – 2006 роки – був головою Ради суддів Полтавської області.

2006 – 2011 роки  - займає посаду заступника голови Апеляційного суду Полтавської області, весь цей час працював на посаді голови судової палати у цивільних справах.

2010 рік – досьє Олександра Касмініна вказує на нагородження правника почесним званням "Заслужений юрист України".

2011 рік – Вища рада юстиції призначає Касмініна головою Апеляційного суду Полтавської області.

Вересень 2013 року – указом президента Віктора Януковича (досьє Януковича Віктора) його призначили суддею Конституційного Суду України.

Касмінін Олександр (фото: ccu.gov.ua)

Критика та скандали

Те, що родина судді не сама бідна, свідчать деякі факти його декларації. Так, зарплатня служителя Феміди складає понад мільйон гривень на рік. Його дружина за цей же період отримує біля трьох мільйонів гривень дивідендів від бізнесу. А тут новому судді КСУ надають в користування службову квартиру в одному з найдорожчих житлових комплексів Києва – "Панорамі на Печерську" – площею у понад 150 квадратних метрів. В будинку  престижне все – і місце, і планування, і сусіди, і вид з вікон. Звичайно ж, нерви і "хапальний" інстинкт українського судді не витримали. В 2014 році Олександр Касмінін домагається виведення своїх апартаментів зі статусу службових і одразу ж приватизує престижну оселю. А що робити? Дві дочки, та й старша вже на виданні...

Основне добро родини Касмініних залишилось на Полтавщині, де все оформлене на дружину та на її бізнес. Лише земельних ділянок у жіночки 14. А деякі придбання взагалі підозрілі. Так, в 2010 році їй безкоштовно надали земельну ділянку в елітному районі Полтави. В 2017 році вона отримує, теж у Полтаві, велику ділянку вартістю 272 тисячі гривень у подарунок. До речі, майже всім новим майном (автомобілі, нові земельні ділянки) сім’я обзаводиться протягом 2014-2015 років. Напевно, нова посада надала нові можливості.

Професійна діяльність Олександра Касмініна в КСУ також викликала постійну критику громадськості. Журналісти звернули увагу, що він надзвичайно активно і наполегливо виступає проти будь-яких посягань на недоторканість суддів, обмеження їх зарплат, перерахунок пенсій, тощо. Взагалі суддя намагався завжди опікуватись питаннями щодо пільг чиновників, зменшення важелів впливу громадських організацій на їх діяльність, пенсійним забезпеченням цієї категорії суспільства.

Олександр Касмінін на засіданні Конституційного Суду (фото: ccu.gov.ua)

Касмінін був принциповим противником і одним з тих, хто голосував за скасування судової реформи, ініційованої Володимиром Зеленським (досьє Зеленського Володимира). Адже вона передбачала Комісію з питань доброчесності та етики, в якої були великі повноваження, і в якій мали брати участь міжнародні експерти. Суддя заявив, що створення такого органу незаконне, адже передбачає  "делегування влади, яка належить виключно українському народу, міжнародним та іноземним організаціям". Демагогія, вона і в КСУ демагогія, адже комісія повинна була не звільняти суддів, а вносити рекомендації на розгляд відповідним органам.

Коли КСУ визнав конституційним закріплення в Основному законі курсу на інтеграцію в ЄС і НАТО, Олександр Касмінін записав свою окрему думку. Він стверджував, що Верховна Рада не мала права вносити такі положення без проведення референдуму, чим порушила Конституцію. Такі заяви викликали негативну реакцію в суспільстві, критику судді в численних виданнях.

Касмінін голосував за рішення КСУ від 26 лютого 2019 року, яким було визнано неконституційною ст. 368-2 Кримінального кодексу України, що передбачала кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, тоді як підстав для такого рішення фактично не було. Адже перед прийняттям цієї статі були проведені всі необхідні експертизи, в тому числі і Венеціанською комісією. Обурення громадськості, як завжди, не хвилювало суддю.

Олександр Касмінін також був противником звільнення суддів за результатами кваліфікаційного оцінювання. Він виступав як доповідач, коли Конституційний Суд ухвалював скасування обов’язкового арешту для підозрюваних у тероризмі і державній зраді.

З попередніх фактів зрозуміло, що коли КСУ 27 жовтня 2020 року визнав неконституційними низки положень закону "Про запобігання корупції" та кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації, Олександр Касмінін був серед тих, хто голосував "за". Це рішення викликало не лише черговий скандал, але й підірвало довіру до України на міжнародній арені. Через кілька днів депутати ВРУ озвучили заяву з закликом до 11 суддей КСУ добровільно подати у відставку. Серед цього списку було і прізвище Касмініна. Проте по негативній реакції Конституційного Суду стало зрозумілим, що цей бастіон консерватизму боротиметься до останнього мандату за недопущення будь-яких прогресивних змін в Україні.

Дата публікації: 30.01.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1