Кернес Геннадій

Кернес Геннадій

Скандально відомий політик, тричі мер Харкова та тіньовий бізнесмен

Всі новини

Кернес Геннадій – чи не найскандальніший міський голова, яскравий представник криміналітету при владі, тіньовий бізнесмен та незмінний очільник Харкова з 2010 року.

Місце народження

Народився 27 червня 1959 року в місті Харкові. 17 грудня 2020 року помер у берлінській клініці Шаріте.

Освіта

Закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого, за фахом юрист. В Харківському державному економічному університеті здобув ступінь магістра державного управління.

Кандидат наук з державного управління (у 2013 році захистив кандидатську дисертацію).

Родина

У 1982 році одружився з Василенко Оксаною Володимирівною. У цьому ж році у подружжя народився син Кирило. Розлучився з дружиною в 1985 році.

У другій половині 80-х років проживав з Приваловою Галиною Сергіївною в цивільному шлюбі.  У 1988 році у них народився син Данило.

На початку 2000-х  одружився з Оксаною Гайсинською - дочкою колишнього заступника Генерального прокурора України Юрія Гайсинського. Усиновив її сина від першого шлюбу Родіона.

Біографія

Все життя Геннадія Адольфовича Кернеса пов’язане з Харковом, містом де він народився та виріс. По закінченню ПТУ трудову діяльність розпочав у 1977 році на харківському заводі "Світло шахтаря". Пропрацював недовго. В пошуках кращого шматка перейшов на молочний комбінат. Потім влаштувався учнем майстра по ремонту годинників, згодом сам став майстром і до 1984 року працював у власному пункті. Досьє Геннадія Кернеса фіксує, що і тут зарплата не задовольняла його потреб, юнак звільнився з роботи і звернув на кримінальну стежку.

В останні роки СРСР Кернес освоїв різні злочинні спеціальності – видурював гроші як наперсткар, спекулював чеками магазинів "Берізка", займався шахрайством, грабунками, тощо. Серед своїх був відомий як "Гепа". В 1990 році його заарештували, докази були беззаперечні. Понад два роки тривало слідство, підсудний цілком визнав вину, покаявся і сприяв встановленню істини. В серпні 1992 року суд засудив Геннадія Кернеса до 3 років позбавлення волі, але врахувавши його поведінку та термін перебування в СІЗО звільнив з-під варти.

Кернес виходить на волю вже в іншій країні - приватизація, лібералізація, нові закони, широкий простір для ділової ініціативи. Він одразу ж засновує кілька торгових і виробничих підприємств.

З 1992 по 1994 рік керує власним підприємством "Акцептор".

В 1994-1999 роках він голова правління акціонерного товариства відкритого типу з іноземними інвестиціями "НПК-ХОЛДІНГ". Коли стає зрозумілим, що по справжньому великі прибутки приносить торгівля енергоносіями, Кернес у 1999-2001 роках влаштовується першим заступником директора Харківської філії дочірньої компанії "Торговий дім "Газ України". Але незабаром повертається на попереднє місце роботи і з 2001 по 2006 рік він президент акціонерного товариства  "НПК-ХОЛДІНГ".

Суворий досвід 80-х, значні кримінальні зв’язки сприяли налагодженню контактів з верхівкою міської влади. Досьє Геннадія Кернеса констатує, що дружба з керівником міського представництва Фонду держмайна дозволила йому приватизувати найкращі об’єкти в центрі Харкова – будинок побуту "Центральний", гастроном "Центральний", комісійний магазин "Центральний", тощо. Прибравши до рук більшість привабливих об’єктів в центрі міста Кернес стає досить впливовою фігурою і звертає увагу на політику. В 1998 році його вперше обирають депутатом міської ради. Він у раді поводиться активно, але обережно, уникає скандалів, зміцнює вплив, розширює групи підтримки. На наступних виборах ув 2002 році Кернес вже впевнено отримує депутатський мандат другий раз. Міський голова Володимир Шумілкін рекомендує депутата на посаду секретаря міської ради, але вже через місяць ініціює його звільнення (не сподобались стиль та методи роботи Кернеса).

Після 2004 року Кернес разом з Арсеном Аваковим (досьє Авакова Арсена) деякий час працював на користь Ющенка, хоча на президентських виборах підтримав Януковича. Після сварки з Аваковим знову працює на Партію регіонів. У 2005-2006 роках Геннадій Кернес фінансує та очолює кампанію регіонала Михайла Добкіна на виборах міського голови. В березні 2006 року Добкін перемагає, а керівника його штабу знову обирають секретарем Харківської міської ради. Кернес одразу ж кидається прибирати до рук комунальне майно, землю та бюджетні кошти, жорстоко розправляється з конкурентами. Його кримінальний стиль викликав таку хвилю нарікань, що навіть в Партії регіонів почались розмови про виключення Кернеса з їх лав. Проте до цього не дійшло, після обрання Віктора Януковича президентом України, в березні 2010 року він призначає Михайла Добкіна очільником Харківської ОДА. А в біографію Геннадія  Кернеса вписується досягнення омріяної мети – він виконує обов’язки міського голови і готується до позачергових виборів на осінь. Його висуває та підтримує Партія регіонів, мобілізуються всі ресурси та особисті зв’язки. Але його перемога над Аваковим була найважчою за всю кар’єру – різниця всього 0,63% голосів на користь Кернеса. В листопаді 2010 року він приймає присягу міського голови Харкова.

Під час Євромайдану Кернес спочатку підтримав Януковича. Проте в лютому 2014 року він діаметрально змінює позицію і в березні-квітні проросійські виступи в Харкові були рішуче придушені. Журналіст Шимон Бріман пояснює такі зміни втручанням Коломойського (досьє Коломойського Ігоря), який викликав Кернеса в Женеву і "прочистив йому мізки", а 22 лютого телефоном  наказав негайно звільнити Тимошенко (досьє Тимошенко Юлії) , що Кернес і виконав у лічені хвилини. Такі дії журналіст пояснює вірогідною домовленістю Коломойського з новою владою про амністію Кернеса у відповідь на придушення ним сепаратизму.

28 квітня 2014 року кулею снайпера Кернес був поранений. У важкому стані його перевезли на лікування в Ізраїль, де поранений пробув до середини червня. Розслідування перевіряло різні версії, адже ворогів у Кернеса не злічити – і в політиці, і в бізнесі, і в кримінальних справах. Проте той же Шимон Бріман пояснює цю кулю попередженням для Коломойського з Москви.

Влітку Кернес повертається до роботи вже на все життя прикутий до інвалідного візка. Це йому не завадило в 2015 році впевнено перемогти на чергових виборах і вдруге зайняти посаду Харківського міського голови. Він поступово все щільніше зачищає місто від своїх суперників, нарощує статки, зміцнює свій клан чиновників грошовими винагородами, займається "гречкосійством". Політичні експерти вважають, що напередодні чергових місцевих виборів реальних суперників у Кернеса немає.

І дійсно, в біографії Геннадія Кернеса з’являється новий запис, харківський мер втретє був висунутий на посаду міського голови і на виборах 25 жовтня 2020 року впевнено переміг у першому турі.

9 грудня Геннадій Кернес, обраний харківським міським головою, отримав відповідні повноваження. Він був зареєстрований міським головою відповідно до результатів виборів.

17 грудня стало відомо, що міський голова Харкова Геннадій Кернес помер внаслідок коронавірусної хвороби COVID-19 у німецькій клініці. Йому був 61 рік.

Кримінальна юність та кар’єра, замахи на життя та смерть

Про кримінальну юність досьє Геннадія Кернеса  інформувало в попередньому розділі. Немає сенсу деталізувати його "подвиги" того часу. Важливе інше – він на все життя залишився кримінальним політиком, ніколи не поривав зі злочинним світом. Його стиль поведінки та спілкування, агресія і насильство в бізнесі, зневага до закону  чітко демонструють, що перед нами представник криміналу, які б посади він не займав.

Сайт "Досьє. Інфо" вказує, що такі діячі завжди перебувають на особливому контролі правоохоронних структур, як представники злочинного середовища, що пробрались в органи влади. На Кернеса, відомого як "Гепа", справи оперативного обліку поповнюються регулярно.

Було встановлено, що в бізнес Кернеса на стартовому етапі вклали кошти злочинні угрупування Донецька і Дніпропетровська, Харківський кримінальник Журавльов, відомий як "Фікса". На перших виборах до міської ради йому допомагав злочинний авторитет Батозський, він же "Батон".

Коли Кернес на початку 2000-х вже сам міцно стояв на ногах, він більше не потребував ні фінансової підтримки, ні людського ресурсу від кримінального світу. Колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко (досьє Луценка Юрія) відкрито звинуватив "Гепу", що саме він контролює наркотрафік через Харків, а також  розповідав у ЗМІ, що підручний Кернеса кримінальник "Джонсон" керує загонами бійців, які по вказівці Гепи розправляються з непокірними.

Тобто чітко вимальовується поєднання легального бізнесу і злочинних схем, що характерне для підприємців-кримінальників. Коли Кернес зосередився на політиці, виявилось що він засновник 14 комерційних структур, а співзасновник ще в 19, серед яких готелі, магазини, газета, телеканал. В міській раді він найтісніше контактує з Амбросимовим, якого в кримінальному світі знають як "Шклец".

Таким чином, Кернес ніколи не поривав з кримінальним світом, завжди залишався там своїм і в міській раді діяв на користь харківських злочинних угрупувань. А щодо стилю спілкування – це відбірний мат, образи, приниження, хамство, залякування. Формат досьє не дозволяє цитувати його вислови, щедро пересипані матюками, але в наступному розділі більш цензурні ми наведемо.

Зрозуміло, що такий персонаж навіть у колег по криміналу не викликав любові та ніжності. Він неодноразово ставав об’єктом полювання.

Ще в 1998 році працівники карного розшуку затримали групу кілерів, які мали завдання вбити Кернеса.

У 2004 році його автомобіль намагались підпалити, а інший підірвали біля його будинку.

У 2007 році біля готелю "Національ" в січні підірвали саморобний вибуховий пристрій (ніхто не постраждав), а в червні підірвали "Мерседес" Кернеса, але постраждав тільки його помічник.

У квітні 2014 року в Кернеса поцілив снайпер. Йому вдалось вижити, але він все життя буде залишатись в інвалідному візку.

9 грудня Геннадій Кернес, обраний харківським міським головою, отримав відповідні повноваження. Він був зареєстрований міським головою відповідно до результатів виборів.

17 грудня стало відомо, що міський голова Харкова Геннадій Кернес помер внаслідок коронавірусної хвороби COVID-19 у німецькій клініці. Йому був 61 рік.

Кримінальні справи та скандали

 • Перша і єдина кримінальна справа, що закінчилась вироком, залишилась у далекому 1992 році. З тих часів у біографії Кернеса немає жодних фактів про його перебування за ґратами, хоча спроб цого туди запроторити вистачало. Ще до обрання Кернеса міським головою його кілька разів намагались притягти до відповідальності.
 • У 2007 році МВС України порушило і зібрало кримінальну справу за фактом організації масових заворушень, в результаті яких постраждали десятки мирних людей на вул. Клочківській, де під керівництвом Кернеса  проводився демонтаж будівельного майданчика ТГ "Таргет", під час якого десятки людей отримали тілесні ушкодження. Справу була вилучено Генеральною прокуратурою України, так і не передано до суду.
 • У 2008 році МВС України порушило справу по факту завдання тілесних пошкоджень депутату Медведєву на замовлення Кернеса за постачу неякісного кокаїну. Луценко озвучував факти, як в присутності Кернеса і за його наказом кримінальник "Джонсон" відрізав у Медведєва вухо і ніс. Цю справу теж вилучила Генеральна прокуратура.
 • 2008 рік – справа "Міськрада проти СБУ". Перевіркою служби безпеки було встановлено, що під керівництвом Добкіна і Кернеса здійснено розтрату бюджетних коштів на суму близько 1,5 мільйона гривень. Проте суд у порушенні справи відмовив.
 • Після 2014 року проти міського голови було заведено кілька нових справ, в тому числі у 2015 році  кримінальні справи щодо незаконного позбавлення свободи, викрадення людей та погрозі вбивством двом активістам харківського Євромайдану.
 • У 2016 році у помешканні Кернеса та у Харківській міській раді співробітники ГПУ провели обшуки у кримінальній справі щодо земельних махінацій. (В 2018 році ці справи були закриті рішенням суду, але в 2020 році поновлені).
 • Щодо скандалів, то з біографії Геннадія Кернеса зрозуміло, що вони супроводжували його впродовж всієї політичної кар’єри. Згадаємо лише деякі з них.
 • В 2007 році оприлюднене скандальне відео, де Кернес займається передвиборчим кліпом Михайла Добкіна. Тут і матюки, і блатний жаргон і фраза "Миша у тебя скучное лицо, тебе денег никто не даст".
 • Його хамство і нецензурну лайку не зупиняла присутність телебачення чи журналістів. Так своєму підлеглому на нараді він заявляє: "Ану встань!", "Дивись, сучий пес!", "Я тебе на нуль помножу". В 2013 році  на сесії обласної ради Кернес назвав Богословську повією, а опозиціонерів – курми.
 • На сесії міськради в лютому 2019 року він відмовився надати слово представникам громадськості, назвав їх буйними дебілами, а їх лідера – негідником, кнопкою і нецензурним словом.
 • Крім хамства й образ, скандали виникали через розкрадання бюджету. Наприклад, за 10 лавок для станції метро з бюджету заплатили понад 280 тисяч гривень.
 • У 2011 році закупили 20 списаних трамваїв у Чехії, вартість яких завищили в 5-10 разів.
 • Кернес регулярно стимулює своїх чиновників різними надбавками, преміями та доплатами, і його "команда" за це готова на все. А запити громадських організацій про такі виплати ігноруються.
 • Перед виборами в жовтні 2020 команда Кернеса знову влаштувала "гречкосійство". До прикладу,  від імені Геннадія Кернеса людям літнього віку розносили пакети з продовольчими наборами під час пандемії. Від партії міського голови Харкова "Блок Кернеса успішний Харків" дітей шкіл міста  вітали з 1 вересня брендованими сумками з блокнотами та захисними масками. Перед концертом  Олега Вінника для лікарів міста виступив міський голова, нагадав про майбутні вибори, свою політичну силу, вручив подяки та грамоти.
Дата публікації: 29.10.2020
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1