Косюк Юрій

Косюк Юрій

Український підприємець, політик, заступник глави АП та радник Порошенка

Всі новини

Юрій Косюк – власник та керівник агрохолдингу "Миронівський хлібопродукт" (“Наша ряба”), монополіст вітчизняного ринку курятини та отримувач найбільших субсидій серед аграріїв, Герой України, один з найбагатших бізнесменів країни

Місце народження

Народився 27 травня 1968 року в селищі Катеринопіль Черкаської області. Інші джерела називають місцем народження село Червоне Гайворонського району на Кіровоградщині, де пройшли дитячі та юнацькі роки майбутнього латифундиста.

Освіта

1992 рік – закінчив Київський інститут харчових технологій. Отримав диплом інженера по переробленню м’яса і молока, спеціальність "Технологія м'яса і м'ясопродуктів".

1989 рік – навчаючись на четвертому курсі  Косюк пройшов навчання на курсах для брокерів.

Родина

Батьки Юрія були вчителями й зуміли прищепити сину потяг до навчання та самоосвіти.

Дружина – Олена Валентинівна, навчалась в тому ж інституті, працює на "Миронівському хлібопродукті" директором департаменту технології, якості та безпеки харчової продукції.

Син Іван (2000 р.н.) – студент Колумбійського університету (США). Батько заявив, що Іван повинен продовжити його справу. Якщо син відмовиться – продасть весь бізнес, а гроші витратить на благодійність.

Кар’єра бізнесмена – від студента до мільйонера

  • 1991 рік — ще навчаючись в інституті Юрій почав заробляти непогані гроші. Він влаштувався брокером на Київській товарній біржі та реалізував кілька вдалих операцій. Перші гроші Косюк вклав у цех по переробленню м’яса на Черкащині, проте дуже швидко збанкрутував. Майно довелось продавати за безцінь, але набутий негативний досвід допоміг бізнесмену надалі діяти більш продумано та обачливо.
  • 1992 рік – заснував СП "ЛКБ", де сам працював директором. Займався імпортом зерна, металом, газом, усім на чому можна заробити. Згодом це підприємство було реорганізоване в Торговий дім "Рода". Основним бізнесом стало виробництво меблів та продаж імпортованих з Польщі гарнітурів. Але з 1994 року Косюк зосереджується на торгівлі продовольчими товарами.
  • 1995 – 1999 роки – працював президентом ЗАО "Науково-технічний бізнес-центр харчової промисловості". Займався гуртовою торгівлею сільськогосподарської продукції.
  • 1998 рік — заснував та очолив відоме підприємство ЗАТ "Миронівський хлібопродукт" (МХП), яке стало основою його майбутньої бізнес-імперії. Все почалось з придбання контрольного пакета акцій ВАТ "Миронівський завод з виготовлення круп і комбікормів".
  • 1999 рік — МХП викуповує та модернізує птахофабрику "Перемога".
  • 2002 рік — на ринок виходить перший в Україні бренд охолодженої курятини "Наша Ряба". МХП стає власником птахофабрики Снятинська Нова, агрофірми Київська, Старинської птахофабрики.
  • У 2003 році почалася масштабна модернізація виробничих потужностей МХП, завдяки отриманому фінансуванню від Міжнародної фінансової корпорації. Підприємство Косюка стало першою українською компанією, якій було надано кредитування від IFC.
  • З 2004 року Косюк реалізує інвестиційний проєкт з будівництва Миронівського птахокомбінату. Після введення його в роботу виробництво курячого м'яса збільшилось в 4 рази.
  • 2005 рік — До складу МХП входить утворене 2004 року підприємство "Зернопродукт", що займається вирощуванням кукурудзи, пшениці, ячменю і соняшнику. Також до складу МХП приєднується "Катеринопільський елеватор" (комбікормовий завод і потужності для зберігання зернових та олійних культур). Це дозволяє компанії збільшити контроль за виробництвом комбікормів. До МХП також приєднуються Черкаський завод залізобетонних виробів – з метою виготовлення бетонних панелей для будівництва пташників.
  • 2006 рік – ЗАТ "Миронівський хлібопродукт" реорганізоване  у Відкрите Акціонерне Товариство з тією ж назвою.
  • 2007 рік — в експлуатацію вводиться перша виробнича лінія Миронівської птахофабрики. Потужність — близько 110 тис. тонн курятини на рік.
  • 2008 рік став переломним для МХП. Агрохолдинг виходить на Лондонську товарну біржу, де у вільному обігу з того часу знаходиться 35% акцій. Це принесло 500 мільйонів доларів інвестицій. Крім того, криза спричинила значне збільшення попиту на дешевше куряче м’ясо, і в надзвичайно складні 2008 і 2009 роки Косюк зумів наростити об’єми щорічного виробництва на 30%. З того часу агрохолдинг щорічно приєднував нові підприємства та орендував все більше землі, а Косюк стабільно перебуває у рейтингах найбільш заможних українців. До 2014 року в його агрокомпанію входило два десятки підприємств, на яких працювало понад 20 тисяч осіб.

Юрій Косюк (фото: facebook.com/kosjuk.yuriy)

Бізнес і політика після 2014 року

Коли президентом став Петро Порошенко, він запропонував Юрію Косюку посаду у своїй Адміністрації, яку очолив мільйонер та медіамагнат Борис Ложкін

Липень 2014 року – Косюк звільнився з посади голови правління МХП і приступив до роботи першим заступником керівника Адміністрації Президента. На цій посаді він наглядав за матеріально-технічним забезпеченням і логістикою силових відомств.

Вже за кілька місяців новопризначений чиновник демонстрував невдоволення новою роботою. Він відчував себе неспроможним до повної самореалізації в чинній системі державного управління. Пізніше він говорив у інтерв’ю, що хотів мати конкретну ділянку роботи з інструментами для її виконання. Реалії були іншими. "Тут дуже багато чиновницької роботи, купа політичних партій, купа бюрократії, де моя бізнесова позиція неефективна. Це все одно, що трактор поставити на highway, або Ferrari - в поле", - пояснював журналістам бізнесмен. Він просив у президента відставку і 8 грудня 2014 року гарант підписав відповідний указ.

Порошенко призначив Косюка своїм позаштатним радником, і латифундист перебував у цьому статусі до кінця каденції президента.

Хоча в Косюка з політикою і не склалось, проте дружба з п’ятим президентом позитивно позначилась на подальшому розвитку його бізнесу. За п’ять років після Євромайдану його холдинг об’єднав три десятки підприємств, оброблялось 380 тисяч гектарів землі, а у різних підрозділах працювало майже 30 тисяч осіб.

Крім бренду "Наша ряба" споживачі знають інші бренди МХП – "Легко", "Фуа Гра", Сертифікований Агнус. З 2015 року агрохолдинг – найбільший експортер курячого м’яса в Україні, його підприємства працюють в Словаччині, Словенії, Нідерландах.

Критика, скандали, розслідування

Ще в перші роки існування МХП, коли про експансію на ринки Європи та Азії тільки мріялось, проблеми були з усім, навіть з якістю продукції.

Так в червні 2007 року на підприємстві Косюка  близько сотні робітників захворіли на сальмонельоз після обіду в їдальні.

У 2008 році Тимошенко різко розкритикувала бізнесмена за необґрунтоване підвищення цін на курятину, а через кілька днів Косюк отримав звання Героя України та орден Держави. 

У 2010 році в річці Росава вимерла риба. Місцеві жителі звинуватили у цьому викиди з фабрики "Наша Ряба", що розміщена в селі Степанці.

За якістю своєї продукції він почав слідкувати дуже пильно і довів її до стандартів ЄС, проте з екологічною безпекою виходить складніше.  Так, жителі Вінницької області активно протестували проти будівництва підприємств Косюка, неодноразово звертались у суди через неналежну оцінку впливу птахофабрик на навколишнє середовище. А в червні 2018 року мешканці сіл Оляниця, Заозерне, Клебань скаржились на Косюка в ЄБРР через сморід, отруєння води та ґрунту, забруднення повітря та руйнування сільських доріг. Програма "Наші гроші" провела розслідування і виявила факти забруднення навколишнього середовища. Їх викривальний сюжет на телебаченні отримав красномовну назву "Рябагеддон".

Антимонопольний комітет України у 2019 році отримав різні скарги та звернення і встановив, що МХП порушує законодавство про захист економічної конкуренції, а також зловживає своїм монопольним становищем на ринку. Проти холдингу Косюка влітку того ж 2019 року АМКУ почав розгляд двох справ.

Громадськість обурив вчинок Косюка влітку 2014 року, коли під час кровопролитних боїв на сході України він відпочивав на своїй розкішній яхті у Середземному морі.

Латифундист не має великого бізнесу з Росією, проте не відмовляється від заробітків у країні, з якою Україна воює. Так він віддав російській компанії 40 тисяч гектарів землі у РФ, а натомість отримав 60 тисяч га в областях Західної України.

Анексія Криму чомусь ніяк не зачепила місцевий бізнес Косюка. Він так і залишився власником підприємств "Дружба народів Нова" та "Кримська фруктова компанія", які функціонують на півострові.

Але напевно найгучніший скандал пов’язаний з руйнуванням пам’ятки археології Хотівське скіфське городище. Частину її території незаконно позбавили статусу, а на земельній ділянці Косюк збудував величезний палац, оточений парком у французькому стилі. Його будівельники повністю зруйнували північну частину городища VI - IV століття до н.е.

Маєток Косюка побудований на території Хотівського скіфського городища (VI - IV століття до н.е.)

Дата публікації: 29.04.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1