Ложкін Борис

Ложкін Борис

Український політик і державний діяч, колишній керівник Адміністрації президента України

Всі новини

Ложкін Борис – журналіст та публіцист, колишній медіамагнат, високопосадовець з команди Порошенка, стратегічний інвестор і активний громадський діяч

Місце народження

Народився 23 жовтня 1971 року в Харкові.

Освіта

1989 – 1994 – Харківський державний педагогічний інститут за спеціальністю "Російська мова та література".

1992 – 1992 – Міжнародний інститут гуманізації і розвитку (США), за фахом "менеджер вищої ланки управління".

Кандидат філологічних наук.

Родина

Дружина – Надія Шаломова (в шлюбі з 1993 року), партнер по бізнесу, керівник благодійного фонду Бориса Ложкіна.  Дочка – Анастасія (1994 р.н.), навчалась в Англії.

Коротка біографія

 • 1985 рік - паралельно з навчанням почав журналістську кар'єру як позаштатний кореспондент газет "Ленінська зміна" та "Вечерний Харьков".
 • 1988 рік - став штатним журналістом газети "Вечерний Харьков".
 • 1989 рік -  створив в Харкові успішну торговельну мережу з продажу газет і журналів.
 • 1990 рік -  вклав свої перші гроші в комерційну газету АТВ і став головним редактором видання.
 • 1991 – 1992 роки – редактор телекомпанії "Тоніс центр", ведучий програми "Ділові новини".
 • 1992 – 1993 роки – працює в телекомпанії "Оріон".
 • 1994 рік – біографія Бориса Ложкіна називає цей рік одним зі знакових в його діловій кар’єрі. Молодий підприємець заснував газету-телегід "Теленеделя", яка стала основою його майбутнього медіахолдингу.
 • 1998 рік – підписав контракт на видавництво  газети "Аргументи і Факти" в Україні.
 • 1999 рік – починає видавати "Комсомольську правду в Україні".
 • 2000 рік – Борис Ложкін стає президентом "Українського медіахолдингу"(УМХ) – свого основного бізнес-активу. Пізніше УМХ змінює назву на UMH group.
 • 2002 рік – разом з Геннадієм Боголюбовим відкриває у Києві сучасний поліграфічний комплекс.
 • 2002 рік – підписує контракт на мовлення в Україні радіостанції "Європа плюс".
 • 2003 рік – Ложкін виходить на Російський медіаринок.
 • 2005 рік – в Росії починає виходити "Теленеделя" і "Футбол".
 • 2006 рік – розвиває національну мережу по продажу періодичних видань та супутних товарів "Твоя преса".
 • 2007 рік – початок співпраці з Петром Порошенком (досьє Порошенка Петра), який передає UMH group в управління радіостанцію "Радіо п’ять", яку пізніше перейменували в "Ретро ФМ".
 • 2008 році УМХ провів приватне розміщення 15% акцій на Франкфуртській фондовій біржі, виручивши 45 млн доларів  і отримавши капіталізацію в розмірі  300 млн доларів.
 • 2010 рік -  Борис Ложкін підписав контракт з компанією Forbes Media, який дає право видавати в Україні журнал Forbes. З 2013 року видає і журнал Vogue.
 • 2011 рік – досьє Бориса Ложкіна фіксує активізацію співпраці з Петром Порошенком. Вони спільно купують "Наше радіо" і KP Media ( Інтернет-портали BigMir.net, Korrespondent.net, Ricardo.com.ua, Novynar.com.ua, Политорг.net., три жіночих журнали, ряд інших видань). Таким чином, в  холдингу станом на 2013 рік налічується понад 50 брендів.
 • 2013 рік – Борис Ложкін продає 98% акцій UMH group групі компаній, яка належить олігархові Сергію Курченку (досьє Курченко Сергія). Це дозволило йому зайняти 101 місце в рейтингу найбагатших українців.
 • Червень 2014 року – карколомні зміни в  кар’єрі – Порошенко призначає підприємця главою Адміністрації президента.
 • Червень 2015 року – Ложкіна призначають заступником голови Національної ради реформ.
 • Серпень 2016 року – звільнюється з посади керівника Адміністрації президента і на громадських засадах очолює Національну інвестиційну раду.
 • 2017 рік – разом з колишнім міністром Андрієм Пивоварським створюють нову інвестиційну компанію "Самаан Капітал".
 • Після зміни влади більшу частину часу проживає за кордоном.

Політична діяльність та державна служба

Паралельно з розвитком успішного бізнесу Борис Ложкін находив час і для політики, правда в олігархи він не рвався. На початку своєї ділової кар’єри в 1994 році його обрали депутатом Дзержинської районної ради міста Харкова.

1997 – 1998 роки – молодий бізнесмен працює позаштатним радником міністра економіки Віктора Суслова.

1998 – 2002 роки – обраний депутатом Харківської міськради.

2003 – 2004 роки – входив до складу ради підприємців при Кабінеті міністрів України.

Після першого Майдану Борис Ложкін на певний час взагалі відходить від політики, при цьому зміцнюючи зв’язки з політиками та олігархами, створюючи з ними різні бізнес-проекти.

І цілком логічною в 2014 році стала його згода очолити Адміністрацію президента Петра Порошенка. На цій посаді Ложкін пробував реалізувати весь свій досвід успішного управлінця, реформатора та уміння створювати команду і в ній працювати.

Боримс Ложкін і Петро Порошенко (фото з відкритих джерел)

На початку роботи в АП Борис Ложкін координував роботу групи експертів, що розробляли план розвитку та реформування України, який у підсумку включив 62 напрямки необхідних реформ в різних сферах. Саме з його ініціативи команда президента делегувала в уряд успішних менеджерів-технократів із-за кордону та з приватного сектору економіки.

В кінці 2014 року керівник АП підтримав ідею створення системи електронних держзакупівель ProZorro, а також контролював процес створення Національного антикорупційного бюро.

Крім того, в команді президента Борис Ложкін був своєрідним посередником в різних перемовинах з олігархами, хоча й не завжди це закінчувалось успіхом.

В 2016 році, після ротації в уряді, подав заяву на звільнення і ще два роки працював по залученню іноземних інвестицій в Національній інвестиційній раді.

Громадська діяльність, благодійність, критика та скандали

Ще в 1997 році Борис Ложкін був співзасновником фонду "Молодий Харків" у своєму рідному місті. Пізніше він активізував громадську роботу в об’єднаннях, пов’язаних з основним напрямом його підприємницької діяльності.

2004 – 2006 роки – президент Української Асоціації видавців періодичної преси

З 2008 року – віцепрезидент цієї ж Асоціації, відповідальний за міжнародні зв’язки.

У 2006 році обраний членом правління WAN-IFRA (Всесвітня асоціація газет) – найбільшого об’єднання мас-медіа та преси, до якого входять представники більш ніж 18 тисяч друкованих ЗМІ та 15 тисяч інтернет-видань.

2012 рік – обраний членом президії Федерації роботодавців медійної галузі України.

В тому ж році виступив ініціатором та організатором проведення в Києві Всесвітнього газетного конгресу  WAN-IFRA.

По закінченню кар’єри політика та держслужбовця в команді Петра Порошенка, Борис Ложкін згадує про своє єврейське коріння.

2018 рік – його обирають президентом Єврейської конфедерації України. В тому ж році конфедерація виступає з ініціативою добиватись перейменування вулиць, скверів, майданів іменами праведників народів світу, які жили в Україні.

Червень 2018 року – Бориса Ложкіна обирають віцепрезидентом Всесвітнього єврейського конгресу.

Борис Ложкін, Петро Порошенко і Джо Байден (фото: Facebook)

А з 2014 року підприємець починає системно займатись благочинністю і створює Благодійний фонд Бориса Ложкіна, керівником якого стає дружина Надія Шаломова. В 2015 і 2016 роках фонд проводить два благодійних аукціони, кошти з яких були направлені на придбання сучасного обладнання для  Медичного центру дитячої хірургії та кардіології під керівництвом Іллі Ємця.

В травні 2016 року фонд Бориса Ложкіна брав участь в проведені благодійного вечора, кошти якого були витрачені на організацію дитячих мовних таборів для дітей із зони АТО.

В грудні 2017 року на кошти фонду Бориса Ложкіна було відкрито відділення постінтенсивного догляду та реабілітації передчасно народжених дітей на базі Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України.

Проте частина громадських активістів скептично сприймає благодійну діяльність Бориса Ложкіна. Так, Борис Ложкін входить до складу опікунської ради БФ "Таблеточки", який збирає мільйони для лікування дітей в іноземних клініках. Видання "Антикор" вказує, що цей фонд чомусь надає допомогу в основному тим, хто стоїть на черзі в МОЗ, при чому фінансування з міністерства значно більше. А фонд збирає на дитину повну суму, хоч витрачає менше. Де решта коштів – встановити неможливо. Видання "Наші гроші" звинувачує Бориса Ложкіна в тому, що він є одним із фактичних співвласників Української національної лотереї і має свою долю в забороненому ігровому бізнесі.

Стаття Руслана Якушева взагалі вважає недопустимим залучення Бориса Ложкіна на державну службу, називає його адептом "русского мира", який через свої газети готував населення до подій 2014 року. Крім того, журналіст вважає його диплом із Міжнародного інституту гуманізації і розвитку фальшивкою, вказуючи, що такого інституту у США взагалі немає.

Автор Тарас Галушко на сайті politeka.net знайшов "слід Ложкіна" і в здачі аналізів Петром Порошенком перед виборами 2019 року. В статті стверджується, що аналізи підмінили. Журналіст Олександр Дубинський в березні 2019 року вказав, що з продажу свого медіахолдингу Борис Ложкін не заплатив державі жодного цента податку. Крім того, він купив дочці в Лондоні квартиру, яку теж не вніс у декларацію.

А взагалі, у квітні 2018 року під час приватної вечері Борис Ложкін заявив, що шкодує за два роки життя, витрачені на роботу в Адміністрації президента.

Дата публікації: 12.01.2021
Дата останньої зміни: 12.01.2021