Курченко Сергій

Курченко Сергій

Скандальний підприємець і олігарх з оточення Януковича

Всі новини

Курченко Сергій – "дутий" олігарх, успішний реалізатор "пірамід" та шахрай під крилом "регіоналів".

Місце народження

Народився 21 вересня 1985 року в місті Харків.

Освіта

2002 рік – закінчив Харківську середню школу №122.

2008 рік – закінчив Харківський політехнічний інститут, отримав диплом магістра за фахом "Інтелектуальна власність".

2011 рік – закінчив Національний університет "Юридична академія України ім. Я. Мудрого" за фахом "Правознавство".

Родина

Виріс у Харкові в родині інженерів.

Батько помер, коли Сергій був ще школярем.

Дружина – Олена Римаренко. У пари двоє дітей.

Коротка біографія

  • 2001 – 2005 роки – працює в компанії "Експогаз" м. Харків. Зумів організувати роботу дрібногуртового підрозділу в цій фірмі.
  • 2005 – 2008 роки – самостійна підприємницька діяльність в основному у сфері нерухомості. Накопичив стартовий капітал.
  • 2008 рік – переїжджає в Київ. Зосереджується на торгівлі газом та нафтопродуктами, створює десятки різних підставних фірм.
  • 2009 рік – створює компанію "Газ Україна-2009", яка займається різними видами діяльності, але на початку концентрується на торгівлі скрапленим газом.
  • 2012 рік – Сергій Курченко стає власником футбольного клубу "Металіст", а у 2013 році обирається його президентом.
  • 2013 рік – створюється нова основна структура бізнесу Сергія Курченка — СЄПЕК (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія), російською — ВЄТЕК.
  • В цьому ж році було оголошено, що група компаній ВЄТЕК Сергія Курченка придбала 98 % акцій одного з найбільших медіахолдинг України — UMH group в Бориса Ложкіна. До складу медіахолдинг входять журнали "Кореспондент", "Forbes Україна", газети "Комсомольская правда в Украине" та "Аргументы и факты — Украина". Також відома покупка цього періоду – Одеський нафтопереробний завод.
    2014 рік – втеча Януковича спонукає Курченка до такого ж вчинку. В лютому він покидає Україну і влаштовується в Москві.
  • В березні 2013 року проти нього вводять санкції в ЄС, Швейцарії, Канаді.
  • Цей же рік – проти Сергія Курченка відкрито кілька карних справ, його оголошено в розшук.
  • 2015 рік – накладено арешт на залишки майна бізнесмена в Україні.

Бізнес-оборудки та скандали

У 2012 році серед найбагатших бізнесменів України вигулькнув як Пилип з конопель мало кому відомий Сергій Курченко - і відразу ставледь не найбільшим продавцем газу в країні. За наступний рік юнак-мільйонер швидко обріс усіма придатками олігарха. Досьє Сергія Курченка в попередньому розділі вказало на деякі з них – Одеський нафтопереробний завод, медіахолдинг UMH group, футбольний клуб "Металіст". Крім того, він встановив контроль над Реал-банком, придбав Брокбізнесбанк, мережу АЗС Sparschwein в Німеччині, 16 об’єктів нерухомості, тощо.

Журналісти почали цікавитись, звідки такий підйом. Що це за такий талант, що на "чужому полі" заробляє сотні мільйонів, адже газовий ринок досить жорстко поділений і в ті часи пильно контролювався Росією. А такий бізнес вести без впливового "даху" в "Нафтогазі України", Міністерстві палива й енергетики, митниці, генеральній прокуратурі, а то й ще вище неможливо. І впливові друзі таки знайшлись. Спочатку виявили земляків з Харкова Сергія й Олександра Кацубу, з яких Сергій - нардеп, а Олександр – заступник голови правління "Нафтогазу України". Потім проявився син генпрокурора Артем Пшонка, далі Сергій Арбузов і Олександр Клименко (досьє Клименка Олександра), син прем’єра Олексій Азаров. Деякі розслідувачі взагалі вважали Курченка підставною фігурою, одним з гаманців президентського сина  Саші-стоматолога (досьє Януковича Олександра), який не дуже хотів світитись у відверто кримінальних схемах. Але у 2012-2013 роках і Курченко, і названі персонажі взагалі спростовували навіть факти знайомства. Біографія Сергія Курченка констатує, що у 2013 році він ще легальний олігарх, не обтяжений карними справами та переслідуванням правоохоронних органів. Журнал "Кореспондент" називає його статки в розмірі 2,4 мільярда доларів і ставить на сьоме місце в рейтингу українських олігархів.

Сергій Курченко займав сьоме місце в рейтингу українських олігархів (скріншот відео)

Коли за вивчення бізнесу Сергія Курченка взялись солідні видання "Дзеркало тижня" та "Українська правда" і провів своє розслідування депутат Юрій Сиротюк, виявилось, що бізнесу як такого фактично немає. Є "кидалово", "піраміди", несплата податків та мільярдні борги. Те, чим "дутий олігарх" займався, правильно називати не підприємництвом, а звичайними оборудками. А щодо талантів Курченка, то один в нього точно присутній – це надзвичайна комунікабельність та уміння налаштувати відносини з потрібними людьми.

Декілька прикладів "бізнес-операцій" Курченка. У 2011 – 2012 роках він отримує на підставні фірми без попередньої оплати від "Нафтогазу" блакитного палива на 4,63 мільярда гривень. Газ успішно продається, а НАК навіть отримує невелику частину коштів, щоб завчасно не підіймали гамір. Така ж схема спрацьовує і з Дмитром Фірташем (досьє Фірташа Дмитра), якому не повертаються кошти за 200 млн кубометрів. Крім того, компанії Курченка у 2012 році отримували попередню оплату за газ, якого реально не було. А угод було укладено на об’єм газу понад 800 млн кубометрів. І найцікавіше, що всі ці компанії групи "Газ Україна-2009" - звичайні підставні фірми з фіктивними засновниками й порожніми рахунками, що юридично не мають ні жодного відношення до Сергія Курченка, ні поручителів, ні майна.

Ще одна оборудка в стилі Курченка відбулась у 2013 році. Він узяв в "Нафтогазу" 50 тисяч тонн нафтопродуктів на реалізацію. Знайшов покупця й отримав в останнього гроші для попередньої оплати за ці нафтопродукти. А в підсумку – ніхто нічого не отримав і нікому нічого не повернули. Коли "Нафтогаз" готував позов до суду, то виявилось, що співпраця з Курченком лише по газу з 2011 по 2013 рік вартувала йому понад 2,5 млрд гривень збитків.

У своєму депутатському запиті на початку 2013 року нардеп Юрій Сиротюк доводив, що Курченко завозить бензин в Україну по схемах "обірваного транзиту" і "фіктивного експорту", що вже принесло державі збитків на кілька мільярдів гривень.

Державні закупівлі Курченко теж не зміг оминути. Навіть експерти не можуть точно порахувати суму втрат, називають мінімум кілька мільярдів гривень.

Коли у 2014 році змінилась влада і слідство розібралось зі схемами шахрая, Аваков (досьє Авакова Арсена) заявив, що лише у 2013 році афери Курченка з нафтопродуктами обійшлися Україні у 26 млрд гривень.

У квітні 2014 року прем’єр Яценюк заявив, що вже заарештовано 700 млн гривень Курченка, а закриття його схеми безмитного ввезення нафтопродуктів лише за місяць принесло в держбюджет майже мільярд гривень.

Втеча в Росію, кримінальні справи та бізнес в ОРДЛО

Коли в кінці лютого 2014 року Курченко втік з України, виявилось що він таки приховав чимало з вкрадених коштів (напевно "кидав" і своїх покровителів).

В жовтні 2014 року СБУ заявила, що спільна з ГПУ оперативно-слідча група готує доказову базу для суду по цілому ряду злочинних дій. Але Курченка це мало хвилює. Він купує елітний маєток в Москві на Рубльовці, офіс в Москва-Сіті, отримує благословення ФСБ на роботу в Росії й ОРДЛО.

Сергій Курченко (фото з відкритих джерел)

Він одразу придбав в Криму дві мережі АЗС і активізував присутність в ОРДЛО. Тепер його основна материнська компанія не ВЄТЕК, а нова структура Premier Oil Group. На окупованих територіях Донбасу він працює у своєму стилі. У 2015 році отримує кошти від "республік" на постачання їм палива, і "кидає" без найменших докорів сумління. На спроби якихось санкцій проти нього від ОРДЛО влада РФ дає зрозуміти і Плотніцкому, і Захарченко, що у фаворі Курченко, а не вони. З того часу в так званих республіках проти Курченка вже ніхто не бунтує. До речі, в Росії не забарились з наданням Курченку громадянства і він за кілька років прибрав до рук всю торгівлю енергоносіями на окупованих територіях.

В березні 2017 року під управління компанії Курченка "Внешторгсервис" влада ОРДЛО передала заводи й шахти, конфісковані в українських власників. А через рік Мінекономрозвитку РФ заборонило вивозити вугілля з псевдореспублік всім компаніям, крім "Газ-Альянсу", що належить Курченку. Щоб уявити прибутки, варто інформувати, що в ОРДЛО тонна вугілля коштує 25 доларів за тону, а поруч, в порту у Ростові, – вже втричі дорожче.

Те, що Курченко цілком задоволений життям в Росії свідчить і той факт, що ЗМІ активно розповідали про його роман з Тіною Канделакі, а пізніше — з переможницею конкурсу "Міс Москва" Оленою Клименко.

Дата публікації: 14.12.2020
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1