Крищенко Андрій

Крищенко Андрій

Заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень

Всі новини

Крищенко Андрій – генерал поліції 3-го рангу, учасник АТО, його ім’я занесено в Енциклопедію Героїв України

Місце народження

Народився 5 листопада 1972 року в селищі Доманівка Миколаївської області. Родина незабаром переїхала у Горлівку.

Освіта

2003 рік – закінчив Донецький інститут внутрішніх справ при Донецькому національному університеті.

Родина

Дружина – Олена Вікторівна займається підприємницькою діяльністю. У родині двоє дітей – син Ілля та донька Софія.

Коротка біографія

  • 1990 – 1992 роки – проходив військову службу в армії.
  • 1992 рік – почав трудову діяльність з патрульно-постової служби в місті Горлівка. Згодом перейшов в ОМОН.
  • 1994 рік – продовжив службу у відділі по боротьбі з організованою злочинністю, спочатку в Горлівці, потім в обласному управлінні.
  • 2007 - 2011 роки —  працював на посаді начальника Артемівського відділу по боротьбі з організованою злочинністю.
  • 2011 – 2013 роки —  очолював Знаменський міськвідділ міліції ГУМВС України в Кіровоградській області.
  • У 2013 році був призначений керівником УБОЗ в Кіровоградській області. На цій посаді працював до початку 2014 року.
  • Квітень – травень 2014 року – обіймав посаду начальника міського відділу міліції міста Горлівка. Удвох із заступником Германом Приступою захищали приміщення управління міліції від сепаратистів, Крищенко отримав поранення, був побитий нападниками й дивом врятувався від розстрілу.

Побиття Андрія Крищенка проросійськими бойовиками. Горлівка, квітень 2014 року (фото з відкритих джерел)

  • Червень 2014 року – за героїзм і вірність присязі був нагороджений орденом "За мужність" III ступеня.
  • У тому ж році брав участь у позачергових виборах до ВРУ як самовисуванець по 52 виборчому округу. Не пройшов.
  • 10 липня 2014 року президент України Петро Порошенко призначив Андрія Крищенка виконувачем обов'язків глави Слов'янської районної держадміністрації Донецької області. Перебував на посаді до грудня цього ж року.
  • 2014 – 2015 роки — працював начальником УБОЗ ГУ МВС України в Донецькій області.
  • Квітень — грудень 2015 року — очолював Головне управління внутрішніх справ міста Харкова.
  • 15 грудня 2015 року Крищенко був призначений заступником Голови Національної поліції України — начальником Головного управління Національної поліції в м.Києві.
  • 2018 рік – полковнику Крищенку було надано спеціальне звання генерала поліції 3-го рангу.

Андрій Крищенко (фото: kyiv.npu.gov.ua)

Деякі факти його кар’єри

Коли на початку квітня 2014 року полковник Крищенко очолив міський відділ МВС у Горлівці, весь особовий склад на той час уже був деморалізований і перебував під впливом російської пропаганди. Після оточення будівлі управління міліції сепаратистами, лише Крищенко та його заступник Герман Приступа стримували їх натиск. Приступа стріляв вгору з автомата, а Крищенко виліз на піддашок і скинув униз сепаратиста з російським триколором, який виліз туди, щоб зірвати український прапор. Коли юрба кинулась на штурм, працівники міськвідділу начепили георгіївські стрічки та не чинили опору. Крищенко отримав поранення, був жорстоко побитий та госпіталізований у лікарні, звідки згодом його визволили.

Крищенко боронить український прапор. Горлівка, квітень 2014 року (фото: gorlivka.ua)

Дізнавшись про його героїчні дії, Арсен Аваков назвав Крищенка справжнім офіцером і заявив: "З такими офіцерами ми будемо вибудовувати нову міліцію!".

Очоливши Управління по боротьбі з організованою злочинністю Донецької області, Крищенко не відсиджувався у кабінетах. Він регулярно виїжджав у зону бойових дій, особисто очолював проведення складних операцій. Під його безпосереднім керівництвом співробітники УБОЗ ліквідували диверсійну групу так званої "ДНР", яка під виглядом добровольчого батальйону грабувала і тероризувала населення. Чесне ім’я добровольчих батальйонів  було відновлено.  

Для Крищенка немає різниці – грабіжник чи сепаратист. Він вважає, що ті та інші однаково підривають підвалини суспільства, протиставляють себе законному порядку. Ось тому він працюючи на різних посадах у східних областях України завжди долучав боротьбу із сепаратизмом до головних напрямів роботи поліції.

Кілька років Крищенко постійно носив із собою фронтову аптечку, нагородний пістолет та бронежилет.

Крищенко звітує депутатам Київради (фото: https://kmr.gov.ua)

До речі, його брат Артем теж працює в поліції, перебуває на службі з 1998 року. Він обіймає посаду начальника Департаменту по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Нацполіції України. Раніше керував управлінням міліції в місті Дружківка.

Критика та скандали

Перший гучний скандал спалахнув у березні 2009 року. Мера Соледара звинувачували у корупційних зв’язках з керівництвом підприємства "Артемсіль". Після проведеного розслідування підлеглих Крищенка звинуватили в тому, що під час допитів вони катували мера, вимагаючи зізнання. Крищенко назвав подібні звинувачення вигадкою.

Коли він очолив столичну поліцію, ЗМІ одразу звинуватили його у призначенні на керівні посади своїх земляків з Горлівки. Згодом вияснилось, що таких лише два офіцери, один з яких вже згадуваний герой-орденоносець Герман Приступа, що захищав разом з Крищенком відділення міліції у Горлівці.

В грудні 2016 року відбулась надзвичайна подія в приміському селищі Княжичах, де через недбале керівництво та відсутність координації дві групи поліцейських вступили в перестрілку. У результаті п’ять працівників поліції загинуло. Лише статус Крищенка як героїчного захисника врятував його від звільнення.

Показником неефективної кадрової політики очільника столичної поліції стало викриття  банди поліцейських-убивць. Згідно з розслідуванням "Слідство.інфо", її  організував заступник начальника відділу карного розшуку поліції Києва Михайло Швалюк. Перевертні у погонах позбавляли життя киян, щоб захопити їх квартири. Злочинців викривали у 2016 році (тоді доказів не вистачило), а у 2018-му безпосередніх виконавців затримали. Але Крищенко залишив на посаді Швалюка, на якого прямих доказів не було, а чотири заведених на нього карних справи просувались занадто незграбно. ЗМІ припускають, що отримані бандою мільйони кривавих доларів врятують більшість учасників від справедливого покарання.

11 серпня Крищенко повідомив, що подав рапорт про звільнення і керівництво його схвалило.

23 вересня 2021 року Київрада погодила призначення колишнього голови київської поліції на посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень.

Дата публікації: 23.09.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1