Кривонос Сергій

Кривонос Сергій

Український військовий, колишній заступник секретаря РНБО

Кривонос Сергій – генерал-майор ЗСУ, колишній перший заступник командувача Сил спеціальних операцій ЗС України, учасник АТО, орденоносець, нагороджений недержавним орденом "Народний Герой України"

Місце народження

Народився 26 липня 1970 року у місті Кременчук Полтавської області.

Освіта

 • 1988 рік – закінчив Кременчуцьке професійно-технічне училище №19.
 • 1994 рік – закінчив Одеський інститут сухопутних військ.
 • Пізніше закінчив Національний університет оборони України імені Черняховського.

Родина

Дружина – Олена Василівна, педагог, в шлюбі з 1994 року. За прикладом чоловіка теж перейшла на службу до ЗСУ, зараз кадрова військова.

Дочка Ганна не відстає від батьків, теж закінчує здобувати військову спеціальність.

Служба в ЗСУ

 • У 1988 році Сергія Кривоноса призвали до лав Радянської Армії. Юнак потрапив у розвідувальний навчальний батальйон і це визначило все його подальше життя. Він вирішив стати офіцером-розвідником.
 • 1994 рік – закінчивши Одеський інститут сухопутних військ отримав призначення в Крим, в 10-ту бригаду спецпризначення.
 • 1999 – 2001 роки – навчання в академії.
 • 2001 – 2003 роки – служба в Ізяславській бригаді спеціального призначення.
 • 2004 – 2009 роки – бригада реорганізована у 8-й полк спецпризначення. Кривонос спочатку був заступником командира, а згодом став командиром полку. Отримав військове звання полковника.
 • 2009 – 2010 роки – перебував на посаді начальника факультету аеромобільних військ та розвідки Львівської Академії сухопутних військ.
 • 2010 – 2011 роки – продовжував службу в розвідувальному управлінні штабу Командування Сухопутних військ.
 • 2012 – 2014 роки – начальник штабу Високомобільних десантних військ України.
 • Травень – липень 2014 року – Кривонос керував обороною Краматорського аеродрому.
 • Липень – жовтень 2014 року – керував спецопераціями по визволенню українських військових з оточення та діями окремих підрозділів в тилу ворога.
 • Жовтень 2014 – січень 2016 років – на посаді начальника Управління спеціальних операцій Генерального штабу Кривонос розробляв стратегію створення Сил спеціальних операцій, максимально співпрацюючи з представниками НАТО.

Сергій Кривонос під час оборони Краматорського аеропорту (фото зі сторінки Сергія Кривоноса у Facebook)

 • 2016 – 2019 роки – був першим заступником командувача Сил спеціальних операцій  ЗСУ.
 • Березень 2019 року – указом президента Петра Порошенка призначений заступником Секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Згодом отримав ще дві важливих посади – очолив комісію з військово-технічного співробітництва та експортного контролю і став керівником новоствореної міжвідомчої робочої групи з підготовки пропозицій щодо зміцнення обороноздатності держави.

Сергій Кривонос і Петро Порошенко (фото зі сторінки Сергія Кривоноса у Facebook)

Травень 2019 року – Кривонос отримав військове звання генерал-майор.

Після зміни влади відносини з Зе-командою одразу не склались. Генерала оборював непрофесіоналізм, некомпетентність, апломб, з яким нові високопосадовці брались за справи, в яких нічого не розуміли. Керівник РНБО Олексій Данілов невдовзі після призначення заявив, що з Кривоносом він не спрацюється.

29 грудня 2020 року – своїм указом президент Володимир Зеленський звільнив Кривоноса з посади заступника Секретаря РНБО.

Генерал Сергій Кривонос має нагороди:

 • орден Богдана Хмельницького III ст. (вересень 2014);
 • медаль “За військову службу Україні” (липень 2018);
 • орден Богдана Хмельницького II ст. (серпень 2018),
 • недержавну відзнаку “Народний герой України” (липень 2015).

Сергій Кривонос на церемонії нагородження недержавною відзнакою “Народний герой України” (фото зі сторінки Сергія Кривоноса у Facebook)

Деякі факти біографії офіцера

Молодший брат Кривоноса Станіслав – теж військовий, контрактник, кілька разів поранений учасник АТО, інвалід 2-ї групи.

2003 – 2004 роки – офіцер двічі літав у відрядження в Іран. Там він особисто побачив як комплектуються, забезпечуються та воюють американські сили спеціального призначення. Надалі він максимально впроваджував стандарти НАТО в українській армії.

Кривонос завжди "рубав" начальству правду в очі, без остраху вступав у суперечку з керівниками заради інтересів справи. І через цю свою принциповість та непоступливість його обходили з призначеннями, нагородами та військовими званнями.

Влітку 2014 року він 47 днів у повному оточенні керував обороною Краматорського аеродрому. Менш як 200 бійців прикрили периметр у 7 кілометрів. Попри відсутність води,  нормальної їжі, та шалені спроби ворога захопити стратегічний об’єкт, десантники завдали сепаратистам та російським найманцям значних втрат, при цьому не втратили жодного бійця. Коли Кривонос доповідав начальнику Генштабу Муженку що завдання виконане, втрат немає, той відповів: "Втрат немає – значить не воював".  

Саме недопустимість загибелі підлеглих – основний принцип Кривоноса, як командира. Він завжди повторював журналістам, що у всіх операціях протягом 2014 – 2018 років, які офіцер розробляв і якими безпосередньо керував – не було жодного вбитого.

Коли Кривонос створював нові Сили спеціальних операцій, він намагався все робити згідно зі стандартами НАТО. Керівництво ЗСУ вимагало "знизити планку", і реформатор був змушений піти на прямий контакт з натівськими колегами. Ті швидко все зрозуміли і через політичне керівництво надавили на українських генералів. Кривоносу дали спокій і дозволили працювати згідно з його баченням потрібних змін. Під керівництвом офіцера-новатора у 2016 році був створений  кращий в Україні навчально-тренувальний центр у Бердичеві, а підготовка деяких підрозділів ССО повністю відповідала показникам НАТО. Але Генштаб зробив усе, щоб командування ССО очолив "правильний" генерал, яким став генерал-лейтенант Ігор Луньов. Новий керівник фактично усунув Кривоноса від командування підрозділами, звів нанівець успіхи початкового етапу.

Сергій Кривонос (фото зі сторінки Сергія Кривоноса у Facebook)

Скандали, критичні публікації

Прямолінійність та принциповість Сергія Кривоноса спричинила деякі резонансні скандали у ЗМІ. Так, у 2014 році він категорично не сприймав позицію тогочасного керівництва країни, що Крим відстояти було неможливо, що армія була повністю деморалізована і небоєздатна. Офіцер наполягав у своїх інтерв’ю, що десантники і спецвійська були готові протидіяти, був відповідний план Генштабу, за яким деякі підрозділи увійшли в Крим, але далі діяти наказів не отримали і згодом вийшли з півострова. На його думку, вище військове керівництво просто злякалось рішучих дій, а серед політиків не знайшлось сміливців, щоб віддати потрібний наказ. Кривонос і зараз вважає, що вчасно перекинуті до Криму частини ВДВ та спецпідрозділів разом з місцевими підрозділами змогли б зупинити російську агресію.

Несподіванкою для багатьох було рішення Сергія Кривоноса взяти участь у президентських перегонах 2019 року. Щоправда після візиту у США він зняв свою кандидатуру на користь Порошенка, пояснюючи, що в умовах війни недоцільно змінювати Верховного головнокомандувача. Але деякі ЗМІ звинуватили Кривоноса в тому, що він з самого початку виступав як технічний кандидат чинного президента. Інші видання написали про те, що Порошенко переманив офіцера високою посадою в РНБО та генеральськими погонами.

Останні скандали в кінці 2019 року спричинили відставку генерала Кривоноса. Він висміяв у ЗМІ мобілізаційний план Зеленського, зокрема тезу президента про мобілізацію жінок на рівні з чоловіками.  Представника української делегації в ТКГ Олексія Арестовича  Кривонос назвав "маніпулятором чистої води", а про кадрові призначення до складу РНБО заявив наступне: "Перетворили РНБО з Ради національної безпеки та оборони України на посміховисько з клоунами".

Дата публікації: 19.05.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1