Маркарова Оксана

Маркарова Оксана

Посол України у США, ексміністерка фінансів в урядах Гройсмана та Гончарука

Всі новини

Маркарова Оксана – українська фінансистка та державна діячка, з березня 2015 року обіймала керівні посади в міністерстві фінансів, нагороджена Національним орденом Франції "За заслуги".

Місце народження

Народилась 28 жовтня 1976 року в місті Рівне.

Освіта

1999 рік — отримала диплом магістра з екології у Києво-Могилянській Академії.

2001 рік – в Університеті Індіани (США) здобула ступінь магістра в галузі міжнародних публічних фінансів та торгівлі.

Родина

Чоловік – відомий банкір і бізнесмен Данило Волинець. У подружжя двоє спільних дітей  — син Данило і донька Лідія і дві дочки від першого шлюбу чоловіка – Марія та Ганна.

  • Ще під час навчання в Києві Оксана почала працювати.
  • 1996 – 1998 роки – трудилась в Міжнародній фундації виборчих систем та в консалтинговій компанії Chemonics Intl. Inc. в рамках проєкту "Українська аграрна товарна біржа".
  • 1998 – 1999 роки – змінила місце роботи  і обіймала посади радника по економічній політиці та менеджера по зовнішнім та корпоративним зв’язкам в американському фонді прямих інвестицій Western NIS Enterprise Fund.
  • 1999 – 2001 роки – перебувала в США, навчалась в Індіанському Університеті, місто Блумінгтон.
  • 2000 рік — проходила практику у Світовому банку у Вашингтоні, у групі банків та фінансових ринків регіону Європи та Центральної Азії.
  • 2001 рік – після закінчення навчання в Індіанському Університеті отримала відзнаку за відмінне навчання та нагороду найкращого міжнародного студента.
  • 2001 – 2003 роки – повернулась в Україну і продовжила роботу в фонді прямих інвестицій Western NIS Enterprise Fund. Обіймала посаду менеджера по зовнішніх зв’язках і корпоративним відносинам.
  • 2003 – 2014 роки — голова правління – президент компанії "ІТТ-Інвест" (ITT Investments Group), головним напрямом діяльності якої були прямі інвестиції в українські підприємства виробничого сектора. За цей час очолювала наглядові ради Дарницького заводу ЗБК, Обухівського заводу пористих виробів, готелю "Голосіївський", конференц-центру "Ірпінь", ІТТ-Плаза і інших портфельних компаній. Також входила до ради Української Асоціації фондового ринку.
  • З 20 квітня 2012 року по 10 квітня 2013 року — була членом наглядової ради Актив-банку, а з 10 квітня 2013 року по 16 квітня 2014 го — очолювала його наглядову раду (згодом Актив-банк ліквідувався).

На державній службі

  • 2015 рік – Маркарова прийняла пропозицію своєї давньої знайомої Наталії Яресько і влаштувалася на державну службу.
  • Березень 2015 – квітень 2016 року – працювала заступником міністра фінансів України, керівником апарату Міністерства фінансів.
  • Квітень 2016 – червень 2018 року – обіймала посаду першого заступника міністра фінансів.
  • Червень – листопад 2018 року – після відставки Олександра Данилюка виконувала обов’язки міністра фінансів України.
  • Листопад 2018 – серпень 2019 року – Верховна Рада затвердила Маркарову на посаді міністра фінансів в уряді Володимира Гройсмана.
  • Серпень 2019 – березень 2020 року – новий прем’єр Олексій Гончарук залишив її на своїй посаді, де Маркарова пропрацювала до відставки уряду.

Оксана Маркарова - міністерка фінансів в уряді Олексія Гончарука (фото: https://www.facebook.com/oksana.markarova)

Травень 2019 – березень 2020 року – входила до складу РНБО.

За період роботи в Міністерстві фінансів зарекомендувала себе кваліфікованою професіоналкою, послідовною новаторкою та реформаторкою. За ініціативи Оксани Маркарової у 2015 році створено найбільший портал відкритих даних у секторі публічних фінансів "Є-data". Ця її робота отримала нагороду Open Data Leader Award за найвищі особисті заслуги у розвитку відкритих даних.

Серпень 2016 – січень 2019 року – була урядовою уповноваженою з питань інвестицій, створила і керувала   роботою Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Згодом Маркарова ініціювала створення Українського фонду стартапів.

2015 - 2018 роки – як представник уряду входила до наглядових рад банків: "Родовід Банк", "Укрексімбанк", "Ощадбанк", "Укргазбанк", "ПриватБанк".

В цей період Маркарова увійшла до Дорадчої ради національного університету "Києво-Могилянська академія", стала членкинею  Міжнародної організації молодих президентів (YPO).

Після відставки з посади міністра не змогла сидіти без діла і заснувала "Фундацію розвитку ринку капіталу", а згодом запустила стартап "Archidata".

16 грудня 2020 року — Оксану Маркарову запросили в посольство Французької Республіки, де вона отримала Національний орден Франції "За заслуги". Так влада цієї країни відзначила її роль у підписанні угоди щодо постачання в Україну французьких гелікоптерів.

Листопад 2020 року – міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що запропонував кандидатуру Оксани Маркарової як нового Посла України в США, і підкреслив, що у Вашингтоні надзвичайно оперативно дали на це згоду.

25 лютого 2021 року – президент Володимир Зеленський призначив Маркарову на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Сполучених Штатах Америки.

19 квітня 2021 року – Маркарова прибула до Вашингтону і приступила до виконання своїх обов’язків.

Оксана Маркарова з земляками-українцями у День вишиванки. Вашингтон, 20 травня 2020 року (фото: https://www.facebook.com/oksana.markarova)

Критика та скандали

Критики називають Маркарову ледь не партнером по бізнесу Андрія і Сергія Клюєвих, проте фактично всі ділові відносини звелись до покупки Маркаровою та її чоловіком у 2013 році "Актив-банку", що належав братам Клюєвим. Досвідчені фінансисти зуміли непогано заробити на проблемному банку. Перед банкрутством вони вивели з фінустанови найцінніший актив – чотирьох поверхову історичну будівлю в старій частині Подолу, площею майже 4,7 тисячі квадратних метрів. Цей будинок придбала фірма Оксани Маркарової за ціною нижчою не лише за ринкову, але й за оцінну. 

Крім того, фірма подружжя зуміла заробити на банкрутстві банку ще й за схемою "перевідступу боргу". На підставну фірму банк за невеликі кошти передавав зобов’язання на стягнення боргів за виданими кредитами, а фірма, своєю чергою, передала кредитні та іпотечні вимоги компанії Оксани Маркарової. По цій схемі сім’я фінансистів збагатилась ще на 17 мільйонів гривень, які не доотримав державний бюджет, а залишків майна збанкрутілого банку не вистачило, щоб розрахуватись з вкладниками.

Проте найгучніший скандал стався в січні 2020 року. Був оприлюднений аудіозапис, на якому кілька голосів, схожих на Маркарову, Гончарука та заступника голови НБУ, обговорювали доповідь для президента з питань економіки. Учасники розмови заявили, що в Зеленського "дуже примітивне розуміння економічних процесів", а голос схожий на Гончарука назвав і себе "профаном". Українські ЗМІ писали, що було соромно слухати цей запис, і це не рівень наради прем’єра з питань економіки. Фахівці вважають, що оприлюднення цього запису було однією з причин відставки уряду Гончарука.

Дата публікації: 08.06.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1