Муженко Віктор

Муженко Віктор

Начальник Генштабу ЗСУ — Головнокомандувач ЗСУ з 2014 по 2019 роки

Всі новини

Муженко Віктор – генерал армії України, кандидат військових наук, ексдепутат Житомирської обласної ради та колишній перший заступник керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України

Місце народження

Народився 10 жовтня 1961 року в селі Виступовичі Овруцького району Житомирської області.

Освіта

  • 1983 рік – закінчив Ленінградське вище загальновійськове командне училище.
  • 1996 рік – завершив навчання в Академії Збройних сил України.
  • 2005 рік – закінчив Національну академію оборони України, факультет підготовки фахівців оперативно-стратегічного рівня.

Родина

Молодший брат – Сергій Муженко, теж військовий, у 2015 році керував оперативною групою МО України в республіці Конго, у 2017 році отримав генеральське звання.

Дружина – Наталя Муженко. У подружжя двоє дітей – син і донька.

Кар’єра до 2014 року

  • 1983 - 1992 роки – проходив військову службу в Закавказькому військовому окрузі та групі радянських військ у Німеччині на посадах командира мотострілецького взводу, роти, а згодом батальйону.
  • 1992 - 1993 роки – переїхав в Україну. Служив офіцером, згодом старшим офіцером бойової та морально-психологічної підготовки танкової армії у Прикарпатському військовому окрузі.
  • 1993 - 1994 роки – був старшим офіцером відділення тактичної підготовки відділу бойової підготовки танкової армії у Прикарпатському військовому окрузі.
  • 1994 - 1996 роки – навчання в Академії Збройних сил України.
  • 1996 - 1997 роки – призначений заступником командира полку танкової армії у Прикарпатському військовому окрузі.
  • 1997 - 2000 роки – служив командиром полку танкової армії у Прикарпатському військовому окрузі.
  • 2000 - 2003 роки – переведений на посаду заступника командира дивізії у Північному оперативному командуванні.
  • Квітень 2003 – липень 2004 – був начальником штабу – першим заступником командира механізованої бригади Українського миротворчого контингенту багатонаціональних сил в Іраку.
  • 2004 – 2005 роки – навчався в Національній академії оборони України.
  • 2005 - 2010 роки – після навчання служив в армійському корпусі на керівних посадах: заступник начальника штабу армійського корпусу, заступник командира корпусу, начальник штабу – перший заступник командира армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ.
  • 21 серпня 2007 року – Муженку надано військове звання генерал-майора.
  • 2010 – 2012 роки – призначений командиром 8-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ.
  • Травень 2012 – грудень 2013 – обіймав посаду заступника начальника Генерального штабу ЗС України.
  • 2012 – 2014 роки – був депутатом Житомирської обласної ради.
  • 24 серпня 2012 року - отримав військове звання генерал-лейтенанта.

Військова служба після 2014 року

20 травня 2014 року - указом виконувача обов'язків президента України Олександра Турчинова Муженко призначений першим заступником керівника Антитерористичного центру при СБУ. Як писав експерт Юрій Бутусов, він фактично керував АТО всі перші місяці.

13 червня радник Президента Юрій Луценко написав:

"Армія потребує командирів-героїв. У вчорашньому бою під Сніжним героїчно проявив себе генерал Віталій Муженко. Вже не вперше він особисто очолив атаку. Це додало впевненості військам. Результат - підбиті танки, БТР, взята в полон колона бандформувань, які рухалися з РФ".

Дійсно, в цей період Віктор Муженко постійно перебував на передовій, не раз особисто водив бійців в атаки, неодноразово попадав під артилерійський обстріл. У липні Юрій Бутусов написав, що генерал вкотре особисто повів на прорив ударне угрупування військ у секторі Д.

Віктор Муженко постійно перебував на передовій, не раз особисто водив бійців в атаки (фото: facebook.com/v.muzhenko)

  • 3 липня 2014 року – указом Президента України Петра Порошенка Муженко був призначений Начальником Генерального штабу — Головнокомандувачем Збройних Сил України, змінивши на посаді Михайла Куцина.
  • 23 серпня 2014 року – йому надано військове звання генерал-полковника.
  • 12 вересня 2014 року Муженко був позбавлений статусу командувача Антитерористичною операцією у зв'язку з подіями навколо Іловайська. Обов'язки командувача військами АТО були передані першому заступнику начальника Генштабу Геннадію Воробйову. Тимчасова слідча комісія і Генеральна прокуратура розглядали причини оточення і катастрофічних втрат українських військ під Іловайськом. Зійшлись на тому, що до трагічних подій спричинила неочікувана пряма інтервенція російської армії на територію України. Проте з того часу все частіше лунають звинувачення Муженка в некомпетентності, нездатності керувати військами в умовах сучасної війни. Навіть його колишній прихильник Юрій Бутусов написав про необхідність відставки генерала з усіх посад. Експерт вказував, що особиста хоробрість і постійне перебування на передовій – це не показник компетентності керівника Генерального штабу, обов’язок якого – робота над картами, аналіз даних розвідки та своєчасні накази військовим підрозділам.

Муженко в зоні АТО (фото: facebook.com/v.muzhenko)

В жовтні 2014 року Слідчий комітет РФ порушив проти Муженка карну справу. На думку слідчих, він неодноразово віддавав накази про повне знищення російськомовного населення.

У вересні 2015 року Слідчий комітет РФ порушив проти Муженка нову справу. На цей раз його звинуватили у геноциді мирного населення Донбасу.

У 2016 році в Росії була порушена ще одна справа проти генерала. Навіть була здійснена спроба подати Муженка в міжнародний розшук по лінії Інтерполу, але російським слідчим було відмовлено.

У 2015 – 2017 роках Муженко продовжує брати безпосередню участь в АТО. У своєму стилі він постійно з’являється в місцях найзапекліших боїв, особисто бере участь у бойових діях.

Донбас, лютий 2017 року (фото: facebook.com/v.muzhenko)

14 жовтня 2015 року – указом Президента України йому було надано військове звання генерала армії України.

4 липня 2016 року – за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі Муженко нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня.

21 травня 2019 року був звільнений з посади Начальника Генерального штабу ЗСУ указом Президента Володимира Зеленського. Його наступником став генерал-лейтенант Руслан Хомчак.

2 вересня 2019 року Президент України Володимир Зеленський указом №645/2019 звільнив Віктора Муженка з військової служби у зв'язку з проведенням організаційних заходів.

Критика та скандали

Варто нагадати, що у 2012 році Віктор Муженко обирався до Житомирської обласної ради від Партії регіонів. Про вихід з лав "регіоналів" він заявив лише після перемоги Революції Гідності.

У 2013 році Віктор Муженко був звільнений з Генерального штабу через участь в так званому квартирному скандалі. У військовій прокуратурі виявили, що керівництво української армії за державні гроші купує квартири своїм родичам в той час, коли звичайні військові змушені жити в гуртожитках. У генерала виявили три квартири – дві в столиці та одну в Житомирі. Одну з них військовий подарував своєму синові, а службове житло у Житомирі так і не здав, хоча давно вже проживав у Києві. Довести слідство до кінця тоді так і не вдалося, а після 2014 року до цієї справи вже не повертались.

Віктор Муженко та Петро Порошенко на навчаннях "Sea Breeze-2018" (фото: facebook.com/v.muzhenko)

До речі, за часів Віктора Януковича Муженка звинувачували ще й у шпигунстві на користь США.

Після Іловайського оточення багато журналістів та військових експертів назвали Муженка головним винуватцем трагедії та вимагали його відставки, проте слідство вирішило по іншому.

Восени 2017 року знову з'явилися вимоги про відставку Віктора Муженка. Тоді стався скандал з пожежами на військових складах у Вінницькій області. Секретар Ради безпеки Олександр Турчинов виступив зі звинуваченнями у цій події на адресу Муженка і всього військового керівництва, адже з’ясувалось що склади в Калинівці практично не охороняли, оскільки своєю директивою Муженко зняв із них охорону.

А військовий журналіст Юрій Бутусов звинувачував генерала у створені можливості банді Ігоря Гіркіна без втрат покинути Слов’янськ і добратись до Донецька. Експерт стверджував, що розвідники неодноразово надавали координати ватажка терористів, банду чотири години тримали під прицілом артилеристи, але команди відкрити вогонь так і не поступило.

Нардеп і колишній командир полку "Дніпро-1" Юрій Береза писав, що військова некомпетентність Муженка, його принципове небажання організувати належним чином охорону військових складів більше нагадує не халатність, а типову зраду.

В Генштабі Муженко отримав прізвисько "Вітя-дятел". До Порошенка три роки звертались військові, парламентарі, добровольці, волонтери з проханням звільнити армію від некомпетентного "дятла". Але очевидно, що особиста відданість генерала для Президента виявилась важливішою, ніж весь негатив на його адресу.

Дата публікації: 24.08.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1