Шубін Віталій

Шубін Віталій

Український держслужбовець, в.о. міністра енергетики та захисту довкілля України до 16 квітня 2020 року

Шубін Віталій – юрист за фахом та багаторічний топ-менеджер енергетичних підприємств, представник Ахметова на чолі міністерства енергетики та захисту довкілля України

Місце народження

Народився 25 квітня 1982 року в місті Києві.

Освіта

  • 2004 рік - закінчив "Київський університет туризму, економіки і права" за спеціальністю "Правознавство", кваліфікація – юрист.
  • 2011 рік - закінчив Національну академію державного управління при Президентові України за спеціальністю "Державне управління", кваліфікація – магістр державного управління.

Родина

Дружина, Лапа Інна Павлівна – 1988 року народження, керівник тендерного відділу корпорації ДТЕК.

Інформація про дітей відсутня.

Робота в енергетичній галузі

  • 2004 – 2011 роки - робив успішну кар’єру на державному підприємстві "Енергоринок". Працював юрисконсультом відділу претензійно-позовної роботи, юрисконсультом ІІ категорії, юрисконсультом І категорії, провідним юрисконсультом, начальник юридичного відділу Департаменту правового забезпечення Державного підприємства "Енергоринок".
  • 2011 – 2012 роки – працював головним спеціалістом відділу взаємодії з державними компаніями Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК".
  • 2012 – 2014 роки – займав посади головного спеціаліста відділу регуляторної роботи, менеджера відділу з регуляторної роботи, начальника відділу із супроводження регуляторних проєктів ТОВ "ДТЕК" (належить Рінату Ахметову).
  • 2014 – 2016 роки – очолював юридичний департамент, а згодом був призначений заступником  директора з регуляторної діяльності та розвитку енергетичних проєктів ТОВ "Енергетичні ресурси України".
  • 2017 – 2018 роки – спочатку працював директором ТОВ "Арцизька вітрова електростанція". Згодом очолював за сумісництвом ТОВ "Ізмаїльська вітрова електростанція", ТОВ "Кілійська вітрова електростанція", ТОВ "Суворівська вітрова електростанція" на Одещині.
  • 2018 – 2019 роки – обіймав посаду директора ТОВ "Дніпро-Бузька вітрова електростанція" (село Олександрівка Білозерського району Херсонської області).
  • В декларації перед переходом на державну службу ніяких особливих статків не декларував, під карне переслідування не потрапляв.

Державна служба, скандали та критика

В жовтні 2019 року Віталій Шубін був призначений  на посаду першого заступника міністра енергетики та захисту довкілля України Олексія Оржеля. Час його роботи першим заступником міністра припав на початок роботи ринку енергетики та реформування галузі в цілому.

Варто відзначити, що експерти оцінюють роботу Мінекоенерго цього періоду вкрай негативно. І Віталій Шубін теж не став світлою плямою на темному фоні установи. У міністерстві заявили про проблеми з платежами, оголосили, що заборгованість Енергоатому досягає трьох мільярдів і є значні проблеми у вугільній галузі.

Віталій Шубін звітує перед депутатами Верховної Ради (фото: mpe.kmu.gov.ua)

Крім того, журналісти звернули увагу на безвладдя у державному енергетичному секторі. За півроку роботи команди Оржеля майже жодне ДП не отримало повноцінного керівника, усюди – лише "в.о.". Експерти почали виясняти, чому таке важливе кадрове питання залишилось без уваги нової команди. Були зроблені неприємні висновки, що таке безвладдя є підготовкою до торгівлі державними посадами.

Перший заступник міністра в цей період також став фігурантом гучного скандалу. Він накинув оком на Укргідроенерго. Це державне підприємство входить у топ-10 найбільш прибуткових, а оплата праці топ-посадовців сягає кількох мільйонів гривень щороку. Шубін разом з новопризначеним членом наглядовою ради Укргідроенерго Олегом Палайдою намагались позбавити посади голови наглядової ради Валентина Гвоздія, але суд зупинив це звільнення. Ще раніше заступник міністра організував конкурс на заміщення посади члена наглядової ради Укргідроенерго, який сам і виграв. Щоправда, згодом з наглядової ради "Укргідроенерго" Шубіна усунули через суд із ганебним для урядовця формулюванням – "з підстав очевидної протиправності". Проте свою людину, вже згаданого Олега Палайду, до наглядової ради заступник міністра таки зумів пропихнути. Уся ця метушня навколо Укргідроенерго зіпсувала відносини України з міжнародними інвесторами, які доклали великих зусиль для створення справді неупередженої і незалежної наглядової ради ПрАТ "Укргідроенерго", яку Шубін намагався перевести в ручний режим.

Інший скандал у міністерстві спалахнув через звільнення президента ДП "НАЕК "Енергоатом" Юрія Недашківського. Досвідчений фахівець, відомий у всьому світі і авторитетний серед енергетиків, втратив посаду через надумані необґрунтовані звинувачення та бажання президента Зеленського (досьє Зеленського Володимира) посадити на його місце свого ставленика Володимира Купчака. Крім того, для атомної енергії були встановлені такі низькі ціни, що галузь потрапила у збитки. Ця ситуація дала можливість міністру Олексію Оржелю стати одним із ініціаторів скасування обмежень на імпорт електроенергії з Російської Федерації, що згодом і пролобіював депутат Андрій Герус (досьє Геруса Андрія). Через такі дії в червні 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура розпочала відповідне кримінальне провадження. Але енергетична галузь і державний бюджет на той час вже зазнали значних збитків.

Згодом фахівець з екологічних питань міністерства Оксана Мороз викрила кількох своїх колег, які підробили Національний план скорочення викидів. Через це шахрайство Україна не отримала 45 млн євро технічної допомоги від Євросоюзу. Але винуватці не були покарані. Навпаки, під надуманим приводом звільнили Оксану Мороз. А саме вона була ініціатором і засновником багатьох програм щодо співпраці міністерства з ЄС та різними міжнародними інстанціями.

10 березня 2020 року Віталія Шубіна призначили виконуючим обов’язки міністра енергетики та захисту довкілля України. Це призначення було несподіванкою для експертів та ЗМІ, адже за пів року роботи в міністерстві заступник міністра ніяк себе особливо не проявив. Врешті громадськість вирішила, що таке невдале призначення сталось через пандемію.

На посаді міністра Шубін працював недовго, до 16 квітня 2020 року. За цей період він встиг лише ініціювати створення оперативного штабу з енергетики, щоб якось спробувати виправити критичну ситуацію в галузі. Щодо кадрової політики, то всі ці "в.о." так і залишились. На запитання журналістів, чому продовжується безвладдя, Шубін відповів, що цим буде займатись повноцінний міністр, без приставки "в.о.". Проте його підлегла, що була причетна до підробок у Національному плані скорочення викидів, отримала підвищення і стала директором департаменту. Така "стабільність" у кадровій політиці викликала серію критичних матеріалів у ЗМІ. Активізувались експерти, вони критично оцінювали перебування на міністерській посаді Шубіна, який "спеціалізувався" на отриманні прибутку приватними особами в енергетичному секторі. Все це разом і спричинило до його відставки через п’ять тижнів після отримання посади міністра.

Дата публікації: 22.03.2021
Дата останньої зміни: 24.09.2021