Сироїд Оксана

Сироїд Оксана

Народна депутатка VIII скликання, ексзаступниця голови ВРУ, лідерка партії "Самопоміч"

Сироїд Оксана – політикиня, громадська діячка, юристка, координаторка багатьох міжнародних проєктів в Україні, лідерка партії "Самопоміч", перша жінка на посаді віцеспікера ВРУ

Місце народження

Народилась 2 травня 1976 року в селі Городище Сокальського району Львівської області.

Освіта

  • 1997 рік – закінчила Києво-Могилянську академію (бакалавриня політології).
  • 2000 рік – закінчила Центр правничих студій КНУ імені Шевченка (магістерка права).
  • 2003 рік – завершила навчання в Канаді, Оттавський університет (магістерка права).

Родина

Незаміжня.

З попереднім чоловіком жила в цивільному шлюбі.

Дітей немає.

Діяльність до обрання депутатом ВРУ

  • Почала працювати в 18 років, паралельно із навчанням у Києво-Могилянській академії.
  • 1994 - 1996 роки - була помічницею голови Української республіканської партії.
  • Березень-грудень 1996 року — помічниця-консультантка народного депутата України Ігоря Юхновського.
  • 1997 - 1998 роки —  працювала провідною спеціалісткою апарату Міжвідомчої аналітично-консультативної ради з питань розвитку продуктивних сил і виробничих відносин при Кабінеті Міністрів України.
  • 1998 - 1999 роки — була експерткою з питань соціальної реформи проєкту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй "Підтримка економічних, соціальних та адміністративної реформи в Україні" при Секретаріаті Міжвідомчої ради з впровадження Програми економічних реформ в Україні.
  • 1999 - 2000 роки — працювала координаторкою компоненту "Впровадження результатів функціонального обстеження в Міністерстві праці та соціальної політики в Україні" проєкту Міністерства міжнародного розвитку Великобританії "Підтримка структурних реформ в Україні".
  • 2000 - 2001 роки — була радницею з юридичних питань проєкту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй "Підтримка економічних, соціальних та адміністративної реформи в Україні".
  • 2001 - 2002 роки — працювала керівницею апарату та секретаркою Міжвідомчої аналітично-консультативної ради з питань розвитку продуктивних сил і виробничих відносин при Кабінеті Міністрів України.
  • З листопада 2002 року до квітня 2003 року — як міжнародний інтерн юридичної фірми "Gowling Lafleur Henderson LLP" перебувала в Оттаві, Канада.
  • З вересня 2003 року — була зареєстрована як приватна підприємиця.
  • 2004 - 2012 роки — призначена національною менеджеркою проєктів Координатора проєктів в Україні Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Опікувалася проєктами у ділянці адміністративного права, адміністративної юстиції, юридичної освіти та освіти з прав людини.
  • З вересня 2012 року — обрана директоркою Всеукраїнського благодійного фонду "Українська правнича фундація".

Робота у Верховній Раді, критика та скандали

Оксана Сироїд активно підтримала Євромайдан. В лютому 2014 року вона була учасницею ініціативи громадських діячів, журналістів та фахових експертів "Реанімаційний пакет реформ". ЇЇ активність, знання, досвід не залишились непоміченими. Партія "Самопоміч" включила її у свій виборчий список під №4, хоча Сироїд тоді офіційно до партії не приєдналась і тривалий час залишалась позапартійною.

Восени 2014 року, після позачергових парламентських виборів, Оксана Сироїд прийняла присягу народного депутата. Коли "Самопоміч" приєдналась до коаліції "Європейська Україна", 4 грудня 2014 року парламент обрав її заступницею голови ВРУ.

Оксана Сироїд стала першою жінкою на посаді віцеспікера ВРУ (фото: facebook.com/oksana.syroyid)

Уже в статусі народної депутатки вона виступила засновницею благодійної організації "Кирило-Мефодіївська фундація".

За час каденції Оксана Сироїд брала участь у розробці багатьох важливих законопроєктів. Зокрема виступила ініціаторкою внесення змін в закон про судоустрій стосовно функціонування господарських судів. Активно працювала над Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Депутатка досить критично висловлювалась щодо нинішнього державного устрою України. Вона прихильниця парламентської республіки, неодноразово виступала проти надмірних повноважень президента. Сироїд вважає, що глава держави повинен бути фігурою аполітичною і мати лише представницькі функції. Нинішній статус Кабінету Міністрів України віцеспікерка теж оцінювала як недосконалий, а колективну відповідальність уряду називала безвідповідальністю. На її думку, парламент повинен обирати лише прем’єра, який призначатиме решту міністрів і відповідатиме за них перед Радою.

Крім того, Сироїд заявляла, що потрібно посилювати місцеве самоврядування, звільнювати його від фінансового зашморгу та надмірного диктату з боку центральної влади. Особливо вона критикувала статус Києва. Назвала "владною шизофренією" становище, коли обраний громадою мер підпорядковується президенту, як голова КМДА.

Однією з найболючіших проблем України Сироїд вважала присутність корупціонерів у органах влади. Вона писала у фейсбуці, що за останній час суттєвих змін на краще немає, і не буде, якщо держава залишиться і надалі в олігархічному консенсусі. На її думку,  "сьогодні в парламенті лише кілька десятків людей, які поза цим олігархоконсенсусом".

Сироїд Оксана на трибуні Верховної Ради (фото: facebook.com/oksana.syroyid)

Перший гучний скандал за участю віцеспікерки відбувся 5 лютого 2015 року. В ефірі програми "Шустер Live" Оксана Сироїд виступила з жорсткою промовою, сказавши, що вона вважає “Опозиційний блок” винним у розв’язанні війни на сході України, тому поки що зарано доручати йому управління комітетами у парламенті. Мовляла, нема до нього довіри. Правда більшість парламентарів такий радикалізм не підтримала.

У 2016 році журналісти піддали нищівній критиці Сироїд за виступ на зібранні скандальної секти шахрая Володимира Мунтяна. Вона розсипалась у компліментах самозваному апостолу, закликала привести бога в політику. Пізніше віцеспікерка виправдовувалась, що хотіла на багатолюдному зібрані висловитись проти виборів на Донбасі.

У березні 2017 року БПП і “Народний фронт” вимагали відставки Сироїд. Причиною стали блокада Донбасу і депутат Парасюк, який побив представників Національної поліції. Сироїд головувала на засіданні і не поставила на голосування пропозицію трьох фракцій надати слово жертвам нападу Парасюка. Коли офіцерів попри це завели в зал засідань, Сироїд одразу закрила засідання. Такі дії розцінили як зухвале порушення віцеспікеркою норм регламенту Ради.

20 червня 2017 року Оксана Сироїд  оголосила голодування під адміністрацією президента (слідом за Олегом Березюком) на знак протесту проти "сміттєвої блокади" Львова. Вранці 24 червня її забрала швидка допомога і одразу ж ушпиталила.

У вересні 2017 року Сироїд на засіданні парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони заявила, що в Україні фактично немає конституційного процесу застосування ЗСУ. За її словами, застосування Збройних сил України на сході відбувається не в конституційний спосіб. Депутат від БПП Юлій Мамчур назвав такі заяви принизливими і нагадав, що "все давно уже внормовано". А фракція "Народного фронту" наступного дня виступила з вимогою політичної відповідальності партії "Самопоміч" за висловлювання представника їх фракції, віцеспікерки Верховної Ради Оксани Сироїд.

НАЗК в листопаді 2018 року надіслало до суду 3 адмінпротоколи, складені за результатами перевірки декларацій за 2015-2017 роки народної депутатки України, заступниці голови Верховної ради України Оксани Сироїд.

А в лютому 2019 року на засіданні погоджувальної ради ВРУ виник черговий скандал. Віцеспікерка парламенту Оксана Сироїд на знак протесту покинула погоджувальну раду. Конфлікт трапився через представницю президента в парламенті Ірину Луценко, яка на цьому засіданні представляла передвиборчу програму президента і критикувала його опонентів.

Коли в травні 2019 року почалось обговорення питання дострокових парламентських виборів, віцеспікерка виступила проти таких намірів. ЇЇ аргументи: парламент працездатний, він продовжує ухвалювати закони, а тому повинен працювати і розглянути Виборчий кодекс, який робоча група підготувала до другого читання.

Оксана Сироїд та Андрій Садовий (фото: facebook.com/oksana.syroyid)

Позачергові парламентські вибори 2019 для партії "Самопоміч" закінчились нищівною поразкою. Її підтримало менше одного відсотка виборців. На черговому з’їзді Андрій Садовий (досьє Садового Андрія) оголосив, що саме він винен у поразці і подав у відставку. 19 жовтня 2019 року делегати обирають Оксану Сироїд головою партії.

15 серпня 2020 року відбувся з’їзд партії "Самопоміч". Голова партії заявила, що її політична сила активно готується до місцевих виборів з наміром боротись за максимальний результат. А ситуацію в Україні вона назвала найважчою за весь період незалежності через відсутність інституціональної влади. Свою тезу Сироїд пояснила так - уряд, парламент, президент є, але вони не приймають самостійних рішень, чим користуються олігархи та російські агенти, нав’язуючи розгляд своїх питань.

25 жовтня 2020 року відбулись місцеві вибори. "Самопоміч" електорат не почув. Обирався 42501 депутат у місцеві ради різних рівнів і партія Сироїд отримала лише 223 мандати (0,52%). Очевидно, що нова лідерка теж не впоралась з поставленим завданням.

Поки політологи аналізують причини краху партії "Самопоміч", Оксана Сироїд в січні 2021 року стала віцепрезиденткою приватного вишу "Київська школа економіки" (KSE). Тут вона викладає з 2018 року і має намір продовжувати викладацьку діяльність.

Фото: facebook.com/oksana.syroyid

Дата публікації: 27.02.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021