Юрченко Олександр

Юрченко Олександр

Народний депутат України, виключений із фракції "Слуга народу" за численні скандали

Олександр Миколайович Юрченко — український громадський активіст і політик. Народний депутат України IX скликання від партії Слуга народу. Виключений з фракції у вересні 2020 року.

Олександр Юрченко народився 23 липня 1988 року у Києві.

Освіта

Закінчив КНУ ім. Шевченка, Інститут післядипломної освіти (спеціальність "Правознавство"), Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" (факультет інженерних технологій, кафедра дизайну).

Кар’єра

Юрченко почав працювати майже одразу після закінчення гімназії, у 2005 році. Перший досвід роботи — курʼєр. Згодом він влаштувався у ЗАТ "Спеціальний науково-реставраційний проектний інститут "Укрпроектреставрація", де спершу працював техніком-конструктором, а потім архітектором III категорії. В період з 2009 по 2015 рр. був головним адміністратором ТОВ "Кліффорд Чанс", яке надавало юридичні послуги.

Громадською діяльність Юрченко почав займатися у 2011 році, коли приєднався до комітету ГО "Люстрація". У 2014 році він очолив відокремлений підрозділ у Києві ГО "Всеукраїнська Люстрація".

З 2015 року — член Громадської ради при Голосіївській РДА, а з 2017 р. — її голова. У 2016 році став співзасновником і головою правління ГО "Чорна Рада".

Пріоритетним напрямком громадської діяльності Юрченка була боротьба з незаконними забудовами. Особливу увагу приділяв Совським ставкам, які розташовані на межі Соломʼянського і Голосіївського районів. Примітно, що забудовники звинувачували активіста в тому, що він, "прикриваючись патріотичними гаслами", нібито переслідує "виключно свої особисті інтереси".

З відкритих джерел відомо, що у 2012 — 2014 рр. Юрченко на громадських засадах був помічником-консультантом позафракційного народного депутата Верховної Ради VII скликання Олександра Шевченко, який є співвласником найвідомішого в Україні гірськолижного курорту "Буковель".

На позачергових місцевих виборах у 2014 році був членом Голосіївської районної ТВК від ВО "Свобода".

У тому ж році Олександр Юрченко став помічником-консультантом народних депутатів Олени Сотник (фракція "Обʼєднання "Самопоміч") і Тараса Батенка, який пройшов до Верховної Ради VIII скликання по мажоритарному округу №123 у Львівській області, представляючи партію "Блок Петра Порошенка". У листопаді 2015 року Батенко вийшов зі складу фракції БПП, а згодом очолив партію "УКРОП".

Саме від "УКРОПу" Юрченко у 2015 році невдало балотувався до Київської міськради у Голосіївському районі, після чого очолював районну організацію партії.

У 2016 році став кандидатом в депутати Коцюбинської селищної ради (Київська область). 23 червня під час виїзного засідання комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції в Коцюбинському невідомі порізали колесо його автівки.

Також Юрченко був помічником нардепа з Дніпропетровської області Андрія Денисенка. 23 березня 2015 року депутат вийшов з фракції БПП і став членом політради партії "УКРОП".

У парламенті VIII скликання Юрченко працював на громадських засадах.

Кандидат у народні депутати від партії "Слуга народу" на парламентських виборах 2019 року (виборчий округ № 211, Голосіївський район Києва). На час виборів не працював і жив у Києві. Безпартійний.

Член Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, голова підкомітету з питань поводження з побутовими відходами. Член Української частини міжпарламентської асамблеї Верховної Ради України та Сейму Литовської Республіки.

Попри законодавчу заборону політикам втручатися в освітні процеси, брав участь у шкільній лінійці та вітав учнів і їх батьків.

14 вересня 2020 року Юрченка виключили зі фракції "Слуга народу" у ВРУ.

Справа про хабарництво та корупцію

Влітку 2020 року НАБУ почало розслідування щодо організованої групи, учасники якої отримують хабарі за використання повноважень народних депутатів. В результаті спецоперації було викрито на хабарі неофіційного помічника Олександра Юрченка, він взяв перший транш коштів розміром 13 тис. $ із запланованої суми 200 тис. $, які мали піти на підкуп народних депутатів — членів Комітету з питань енергетики. За повідомленням НАБУ, було також зібрано докази для повідомлення про підозру самому Юрченку у вчиненні злочинів, передбачених ст. 368 КК та ч.4 ст. 27, ч. 4 ст. 369 КК України.

15 вересня генпрокурор Венедіктова публічно відмовила в оголошенні підозри депутату; голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Юрченко хоче вийти з фракції та партії на час розслідування, а в Офісі президента підтримали це рішення. У цей же день НАБУ оприлюднило відео прихованої зйомки між народним депутатом Юрченком, посередником та детективом. Крім грошей, на відео було зафіксовано вимогу Юрченка отримати 3 % від акцій майбутнього заводу, який, відповідно до легенди правоохоронців, мали б побудувати в Україні.

17 вересня генпрокурор Венедіктова підписала клопотання про арешт Юрченка, його виключили з фракції "Слуги народу" у Верховній раді, а Президент Зеленський заявив, що депутат обов'язково сидітиме у в'язниці. Того ж дня Юрченку повідомили про підозру, а його помічник вийшов з СІЗО під заставу 1,5 млн грн. Заява Зеленського була піддана критиці, як така, що дає можливість Юрченку позиватись у ЄСПЛ.

21 вересня Юрченка взяли під арешт з правом застави розміром 3,1 млн грн. Того ж дня в домі батьків Олександра, детективами НАБУ було виявлено незареєстрований пістолет. Через 4 дні застава була внесена, депутат вийшов з СІЗО під зобов'язання носити електронний браслет.

4 листопада з Юрченка було знято електронний браслет і продовжено арешт на 60 діб.

11 серпня 2021 року Юрченку та його помічникові було висунуто звинувачення у хабарництві. За версією слідства Юрченко через помічника вимагав отримати хабаря. Вищий антикорупційний суд України заарештував Юрченка за підозрою у хабарництві на два місяці з можливістю вийти під заставу у розмірі понад 3 млн грн. Через кілька днів заставу було внесено.

Справа про чотири пляшки пива

Під час гучного корупційного скандалу спливла доволі неприваблива історія з минулого життя Олександра Юрченка. Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що у 2009 році того затримували за крадіжку чотирьох пляшок пива. Сталося це, за даними джерел, на які посилався Бутусов, у магазині "Каштан" за адресою Велика Васильківська, 92 в Києві. Втім, 4 грудня 2009 року було виписано відмову в порушенні кримінальної справи.

Сам нардеп відкинув звинувачення у крадіжці пива: "Я найближчим часом доведу, що це черговий наклеп — дуже дешевий, і я це доведу"

Справа про втечу з місця ДТП

8 липня 2021 року Юрченко потрапив в ДТП у Львові: автомобілем "Mustang" заднім ходом він виїжджав із платного паркування в центрі міста, вдаривши припарковане авто. Юрченко побив водія постраждалого авто, після чого намагався втекти з місця ДТП, але його затримали патрульні поліцейські. Вони запідозрили, що Юрченко знаходиться в стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд Юрченка підтвердив, що той вживав наркотики.

12 липня Голова ВР Разумков заявив, що допускає внесення змін до законодавства, щоб дозволити позбавляти мандата народних депутатів за негідну поведінку.

14 липня Національна поліція відкрила два кримінальні провадження проти Юрченка після ДТП.

Затримання на блокпосту у Києві

7 квітня 2022 року у Києві Юрченка було затримано на одному з блокпостів. При собі політик мав зброю без документів. Юрченка затримали після того, як він вступив у суперечку з бійцем територіальної оборони та почав хапатися за його зброю.

Гуманітарка для Бучі

Народний депутат України Олександр Юрченко також зганьбився дописом у соцмережах про гуманітарну допомогу жителям Бучі.

В наразі видаленому дописі на Facebook Юрченко розповів про те, як "зі сльозами на очах бучанці зустріли українську владу і допомогу".  До допису він додав світлину, на якій літня жінка в сльозах схилилася перед ним і пригорнула обличчям до його рук.

Соцмережі

Офіційний сайт Олександра Юрченка

Олександр Юрченко у соціальній мережі Facebook

Олександр Юрченко в Інстаграм

Родина

Депутат одружений, має двох синів. Дружина: Леся Іванівна Юрченко, працює у фармацевтичній сфері, зареєстрована в Бучі Київської області. Сини: Микола та Іван.

Батьки: Микола Ігорьович Юрченко і Тетяна Яківна Юрченко, пенсіонери.

Дата публікації: 08.04.2022
Дата останньої зміни: 08.04.2022
1