Жеваго Костянтин

Жеваго Костянтин

Український мільярдер, народний депутат України III, IV, V, VI, VII I VIII скликань, з липня 2021 року перебуває в міжнародному розшуку

Жеваго Костянтин – один з найбагатших українців, кандидат економічних наук, колишній спонсор БЮТ, а нині - втікач від правосуддя

Місце народження

Народився 7 січня 1974 року в селищі Іультин, Чукотський автономний округ, Магаданська область, РРФСР.

Згодом родина переїхала в місто Дніпрорудне Запорізької області.

Освіта

  • 1996 рік – завершив навчання на факультеті "Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності" в Київському економічному університеті. За фахом - економіст-міжнародник, отримав диплом магістра економіки.
  • 2003 рік – захистив кандидатську дисертацію на тему "Міжнародні інвестиції та ефективний економічний розвиток" у тому ж університеті. Отримав науковий ступінь кандидата економічних наук зі спеціальності "Світове господарство і міжнародні економічні відносини".

Родина

Мати – Раїса Максимівна. Батько – Валентин Олександрович, гірничий інженер.

Старший брат Олег, теж займається бізнесом.

Дружина – Жеваго Аліна Володимирівна, 1973 року народження. Вона – кандидатка економічних наук, викладає міжнародну економіку в Київському економічному університеті.

Подружжя виховує двох дітей: сина Івана – 1998 року народження, та дочку Софію – 2002 року народження.

Кар’єра

  • Перші успішні кроки в бізнесі Костянтин почав робити ще під час навчання в університеті. Існують різні версії його стрімкого зльоту. Згідно з однією – своїм успіхом він зобов’язаний однокурснику, а згодом бізнес-партнеру Сергію Черепу, батько якого займав в уряді високі посади. По іншій версії, шлях на гору йому проклав старший брат Олег, який на початок 90-х уже досяг певних успіхів в підприємництві. Існує також версія, що своїми статками Костянтин зобов’язаний політику і підприємцю Олександру Волкову, який розгледів у юнаку комерційний талант і передав студенту-другокурснику в управління свої активи, в тому числі комерційний банк. Якби там не було, але на початку 90-х Жеваго займає високі посади у бізнесі.
  • 1993 -1996 роки – студент Жеваго обіймав посаду фінансового директора АТЗТ "Фінанси і кредит". Роботу поєднував зі стажуванням в навчальних закладах Великобританії та США.
  • 1996 рік – після закінчення навчання став головою правління ЗАТ "Фінанси і кредит". На базі банку створюється фінансово-промислова група "Фінанси і Кредит". У тому ж році бізнесмен викуповує в Альфа-банку підприємство "Галичфарм".
  • Листопад 1996 року – Жеваго разом з партнерами купує ВАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат", стає заступником голови ради підприємства.
  • У цей же період бізнесмен був членом наглядової ради ВАТ "Укрнафта". Тоді ж він очолив компанію "Ferrexpo", яка згодом стає інструментом експансії Жеваго на міжнародні ринки.
  • Новий етап ділової активності настав для підприємця на початку 2000-х, коли він приєднався до команди Юлії Тимошенко. ФПГ "Фінанси і Кредит" скуповує десятки підприємств, а "Ferrexpo" першою із компаній Україна та Росії виходить на Лондонську біржу. Крім того, Жеваго стає власником футбольної команди української Прем'єр-ліги "Ворскла" (Полтава).

Костянтин Жеваго став власником футбольної команди української Прем'єр-ліги "Ворскла" (Полтава) на початку 2000-х років (стоп-кадр відео)

  • За оцінками журналу Кореспондент та компанії Dragon Capital, активи Костянтина Жеваго у 2006 році складали $1.9 млрд, він посідав п'яте місце серед найбагатших українців. Журнал "Форбс" визнав Костянтина наймолодшим європейським мільярдером, який самостійно (без отримання спадщини) заробив свої статки.
  • Значних успіхів бізнесмен досяг і на міжнародному рівні. На початку 2009 року підприємець увійшов до ради директорів однієї з найбільших у Центральній Європі вугільних фірм NWR (Нідерланди).

Костянтин Жеваго на обкладинці журналу "Форбс"

  • В кінці 2013 року "Ferrexpo" придбала у металургійній фірми Ferrous Resources 14,4% акцій. Ця бразильська компанія розробляє родовища залізної руди в штаті Мінас-Жерайс. Також підприємство Жеваго контролює 15% ринку окатишів в Японії. У фірми бізнесмена є своє представництво в Токіо. А його компанія "Toledo Mining Corporation" займається розробкою родовищ нікелю на Філіппінах.
  • До речі, всю свою зарплату в Ferrexpo ($240000 на рік) мільярдер віддає на благодійність.
  • Незадовго до Революції гідності ДПІ проінспектувала бізнес Жеваго і встановила, що він контролює понад три сотні підприємств в Україні.
  • З 2015 року у бізнесмена почались серйозні проблеми. Він втратив свої компанії в Криму і на сході України. Банк "Фінанси і кредит" збанкрутів і в нього відкликали ліцензію, а фінансово-промислова група, як єдиний холдинг, перестала існувати.
  • Проте закордонний бізнес Жеваго вцілів, як і компанія "Ferrexpo", що зберегла свої підприємства в Україні після кількох судових процесів. Сам бізнесмен не визнає як своєї вини, так і арешту та необхідності у міжнародному розшуку і продовжує судитись з правоохоронними органами.

Політична діяльність

  • Експерти звертають увагу, що політичну активність бізнесмена спричинила не внутрішня потреба реалізувати свої політичні погляди, а звичайне бажання захистити бізнес, що стрімко розростався і отримати державну підтримку разом з доступом до бюджетних коштів.
  • Вперше в парламент Жеваго потрапив у травні 1998 року. Він переміг як мажоритарник по 149 округу на Полтавщині, де концентрувалась значна частина його підприємств. На наступних виборах (2002 рік) бізнесмен перейшов на 150-й виборчий округ, де теж вистачало його заводів та комбінатів, і очікувано знову став депутатом. Відсутність у нього політичних поглядів та банальний пошук вигоди доводить той факт, що за дві перші каденції Жеваго сім разів змінив фракції та депутатські групи.

Жеваго Костянтин у Верховній Раді (фото з соцмереж)

  • Після Помаранчевої революції підприємець нарешті визначився і приєднався до БЮТ. Він навіть не приховував, що до перемоги Віктора Януковича був основним спонсором цієї політичної сили, і робив все, щоб саме Тимошенко отримала посаду Президента України після Віктора Ющенка. У 2006 і 2007 роках Жеваго балотувався до Верховної Ради по списках БЮТ.

Костянтин Жеваго з Юлією Тимошенко (Фото Олександра Прокопенка)

  • У 2012 році, після ув’язнення Тимошенко, підприємець повернувся на свій 150-й округ, де вдруге на ньому переміг, набравши понад 60% голосів виборців.
  • На позачергових виборах 2014 року Жеваго знову вирішує не ризикувати з партійними списками, а балотується як самовисуванець по тому ж 150 виборчому округу. Він отримує 43,81% голосів виборців і не приєднується до жодної фракції в Раді.
  • На цей раз депутатський мандат був потрібний для захисту від кримінальних переслідувань, які назрівали у зв’язку з банкрутством банку "Фінанси і Кредит". Крім того, з 2015 року в НАЗК з’явились питання до його річних декларацій і сумніви в кількості особистого майна, вказаного в них. Але до 2019 року статус парламентаря гарантував від особливих неприємностей.

Жеваго Костянтин (фото з соцмереж)

  • Влітку 2019 року позачергові парламентські вибори піднесли Жеваго неприємний сюрприз. На своєму "прикормленому" 150 округу він програв висуванцю від партії "Слуга народу". А за цим не забарились повістки, підозри, обвинувачення.

Критика, скандали, кримінальні переслідування

Як вказує видання "Ліга", перший скандал, який спіткав бізнесмена, мав відношення до порушення закону під час приватизації Полтавського ГЗК. Далі були судові позови, коли Жеваго звинувачували у рейдерському захопленні підприємств, підкупі суддів і навіть в доведенні до смерті керівника "Луганськобленерго" Михайла Полякова, який помер від серцевого нападу одразу ж після візиту підприємця і розмови на підвищених тонах.

У грудні 2001 року члени об'єднання "Антимафія" Григорій Омельченко і Анатолій Єрмак звернулися в Генеральну прокуратуру і Державну податкову адміністрацію з вимогою дати правову оцінку діям Костянтина Жеваго, який, нібито, за кордоном незаконно відкривав валютні рахунки.

Після зміни влади у 2010 році, підприємець відмовився покинути Тимошенко і перейти в Партію регіонів, чим здивував український політикум. Репресії не заставили себе довго чекати. Податкова порушила кримінальну справу за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. СБУ вилучила документи в центральному офісі банку "Фінанси і Кредит". Озброєні правоохоронці заблокували адміністративний корпус ПАТ "Росава". Саме тоді податківці встановили, що до групи "Фінанси і Кредит" входить понад 300 підприємств. Щоб розв'язати проблеми з "Сім’єю", Жеваго прийшлось делегувати в Партію регіонів свою юристку, спеціалістку по різним схемам Анжеліку Лабунську.і погодитись на участь в конвертаційних оборудках для оточення гаранта.

Як парламентар, Костянтин Жеваго отримав репутацію самого злісного прогульника в Раді. Представники громадського руху "Опора" вказали, що з 2002 по 2006 рік він жодного разу не виступав з трибуни парламенту, не подав жодного депутатського запиту і жодного законопроєкту. А у 2008 році, за словами Миколи Томенка, нардеп був відсутній практично на всіх засіданнях ВР. За інформацією громадянської мережі "Опора", Жеваго пропустив понад 90% пленарних засідань парламенту як 7-го, так і 8-го скликання.

Костянтин Жеваго (фото з соцмереж)

Вересень 2019 року – проти бізнесмена відкрито провадження щодо його можливої причетності до розтрати 2,5 млрд гривень. Дані перевірки показали, що Жеваго і інший керівник банку видали завідомо безнадійних кредитів на суму майже 5 млрд гривень.

2 жовтня 2019 року Шевченківський суд Києва постановив стягнути з Жеваго 1,5 млрд грн на користь НБУ. 13 грудня того ж року апеляційний суд повернув апеляційну скаргу Жеваго без розгляду через несплату судового збору у визначені строки, після чого рішення суду щодо примусового стягнення набрало чинності. Він був оголошений в міжнародний розшук і надано дозвіл на затримання підприємця. 26 грудня 2019 року почато примусове стягнення 1,54 млрд гривень.

В липні 2021 року українські правоохоронці повідомили, що Інтерпол оголосив Жеваго у міжнародний розшук, проте його адвокати цю інформацію спростовують.

Дата публікації: 21.10.2021
Дата останньої зміни: 21.10.2021
1