Ексклюзив
Народний депутат Андрій Одарченко: очі антикорупційних органів бачать усіх, гучні відставки - це тільки початок
Ексклюзив

Народний депутат Андрій Одарченко: очі антикорупційних органів бачать усіх, гучні відставки - це тільки початок

Досьє
25 Січня 2023, 18:47
Андрій Одарченко
Команда Президента Зеленського веде системну роботу щодо виявлення та притягнення до відповідальності тих, у кого вистачає нахабності займатися корупцією під час війни

 На тлі корупційних скандалів та цілої низки звільнень і відставок представників влади різних рівнів, редакція parlament.ua поспілкувалася з Андрієм Одарченком - народним депутатом України, головою підкомітету з питань антикорупційної політики у сфері господарських, земельних і містобудівних правовідносин ВРУ ("Слуга народу") про те, з чим це пов’язано та чого очікувати надалі.

 ⁃ Андрію Миколайовичу, вітаємо. Цей тиждень буквально сколихнув Україну гучними скандалами та не менш гучними відставками чиновників різного рівня і, як бачимо, сьогодні, "чистки" ще не завершилися та тривають і далі. Чим спровокована така хвиля відставок і чому вона набрала обертів саме на початку року?

⁃ Вітаю. Дякую за запитання і можливість поспілкуватися. Одразу скажу - тут немає абсолютно ніякого календарного взаємозв’язку. Я би не прив’язував відставки чи звільнення до якоїсь дати, чи події. Це сталося саме тоді, коли сталося - значить прийшов час.

Погодьтеся, це нонсенс, що поки тисячі чоловіків та жінок боронять країну на фронті, поки усі органи влади працюють як єдиний механізм, аби зберегти державу, поки волонтери знаходять та передають людям тонни вантажів, а українці донатять мільйони на дрони, тепловізори й автівки, знаходяться ті, хто продовжує думати лише про власний гаманець чи банківський рахунок. Так не має бути і так не буде. Команда Президента Зеленського веде системну роботу щодо виявлення та притягнення до відповідальності тих, у кого вистачає нахабності займатися корупцією під час війни.

 ⁃ Доводилося чути думки від деяких експертів, що така кількість звільнених посадовців найвищої ланки може вплинути на обороноздатність держави. Погоджуєтеся з цим?

⁃ Я вважаю навпаки. Ці події відбуваються, зокрема, і заради того, аби обороноздатність держави зміцнилася. Хтось виявився корупціонером, хтось банально втратив темп і не може виконувати завдання, які ставить Президент, з максимальною ефективністю. Потрібна свіжа кров, десь - більш професійна, десь - більш відповідальна. У нинішньому відтинку часу ми підійшли до переламного та визначального моменту і, безумовно, на ключових місцях зараз мають бути найбільш фахові та сильні люди - як на фронті, так у тилу та владних кабінетах. Це очевидний крок до зміцнення нашої обороноздатності.

 ⁃ Чи відомі Вам кандидати на вакантні посади? Можливо Ви бачите достойних, яких можна порекомендувати?

  ⁃ Я би не хотів щось прогнозувати та рекомендувати - є люди, відповідальні за кадрові призначення. Єдине, що можу сказати, я не маю сумнівів у тому, що це будуть сильні, ефективні, професійні люди, які також зроблять вагомий внесок у нашу спільну перемогу.

 ⁃ Чи правильно ми розуміємо, що ці звільнення пов’язані із проявами корупції? На чому збагачувалися ці чиновники?

⁃ Дійсно, є звільнення, які можуть бути пов’язані з корупційними діями. І це є підтвердженням того, що антикорупційна робота триває системно і ґрунтовно. Деталей розкривати не можу, але про те, наприклад, що з’являється в пресі і антикорупційні органи, і керівництво держави знають набагато раніше, ніж це виходить у публічну площину. Очевидно потрібен певний час, аби зібрати належну доказову базу, щоб притягнути хабарників до відповідальності. Перший "рівень" відповідальності вже настав - це звільнення. Якими будуть наступні "рівні" - невдовзі побачимо. Я більше скажу, якщо хтось із нечистих на руку представників влади думає, що ніхто не знає про їхні брудні справи - вони помиляються. Очі антикорупційних органів бачать все, і з часом, коли ця робота буде доведена до кінця, ми побачимо й інші приклади очищення влади на всіх рівнях від корупціонерів. Зі свого боку я і решта моїх колег по антикорупційному комітету Верховної ради ухвалюємо всі необхідні закони та нормативно-правові акти, аби полегшити роботу антикорупційних органів та притягнути до відповідальності всіх корупціонерів, особливо тих, хто дозволяє собі красти у людей, армії і держави навіть в період війни, коли ми часто надсилаємо останні гроші у волонтерські фонди.

Щобільше, на засіданнях комітету ми регулярно заслуховуємо звіти щодо питань проявів корупції, проводимо аудит діяльності державних органів та інстиутцій, зокрема учора розглядали й звіт щодо закупівель Міністерства оборони і хочу зазначити, що всі наші антикорупційні органи, особливо НАЗК і НАБУ, працюють надзвичайно ефективно. Користуючись нагодою хочу подякувати їм за їх професійну роботу.

 ⁃ Тобто це не одноразова "акція"?

⁃ Упевнений, що ні. Ні для кого не секрет, що довгий час корупція у нашій країні "процвітала". І кожна нова влада тільки імітувала активну боротьбу з нею. Зараз все докорінно змінилося. По-перше, ми суттєво посилили антикорупційне законодавство та створили дієві і незалежні антикорупційні органи. Але головне те, що у вищого керівництва держави є політична воля боротися з корупцією, викорінювати її на усіх рівнях і домагатися найсуворішої відповідальності корупціонерів перед законом. Якщо хтось цього ще не зрозумів і продовжує жити в "режимі безкарності", дуже раджу одуматися, поки ще є час.

Корупція буде викорінена на всіх рівнях. Чиновники, органи влади, соціальні та силові структури повинні працювати виключно в інтересах України і українців. Люди мають відчувати підтримку держави, народних депутатів, представників влади на місцях, отримувати необхідний захист і допомогу, в першу чергу - ті, хто найбільше постраждав від війни. Мій рідний Харків, а особливо - Салтівка, саме один із таких регіонів.

Зроблю Вам ексклюзивний інсайд - незабаром ми з профільними органами презентуємо програму комплексного захисту харків’ян, в якій підтримка людей та нульова терпимість до будь-яких протиправних дій щодо інтересів населення стануть ключовими пунктами. Це  буде дієвий механізм, аби зупинити будь-які корупційні дії не лише на топ-рівні, а й на рівні громад, аби забезпечити людям доступ до всіх соціальних послуг, аби гарантувати їм максимальну підтримку в період війни, і головне - зміцнити довіру до всіх органів влади. Коли ця програма стане ефективним інструментом допомоги людям - масштабуємо її й на інші регіони України.

Якщо хтось думає, що "війна все спише", то не сподівайтеся на це. Покарання за корупцію, відповідальність перед людьми, їхній максимальний захист і підтримка стають головними трендами. Бо зараз іде війна не лише за території, а в першу чергу - за наше спільне майбутнє та за державу, у якій нам разом із вами жити!

1