Ексклюзив
Якщо захворюваність і смертність від коронавірусу зростатимуть, то локдауну не уникнути - імунолог Алла Волоха
Ексклюзив

Якщо захворюваність і смертність від коронавірусу зростатимуть, то локдауну не уникнути - імунолог Алла Волоха

28 Жовтня 2021, 10:15
Алла Волоха (Фото з особитого архіву Алли Волохи)
Українці поки що не розуміють усієї серйозності ситуації з covid-19 в Україні

Про те чи варто українцям чекати нового локдауну, спеціально для Парламент.ua розповіла професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НУОЗ імені П.Л. Шупика Алла Волоха.

Чому так швидко поширюється Covid-19 в Україні та чи справляться медики з навалою хворих

Майже кожен день Україна б’є сумні антирекорди за кількістю померлих і госпіталізованих за добу. Чому склалася така ситуація? Чи можна вважати, що ми вже вийшли на пік четвертої хвилі?

Ми ще точно не досягли піку. А щодо ситуації, то вона така загрозлива тому, що ми маємо справу з новим штамом коронавірусу - "Дельта". Він більш заразний, ймовірність інфікування ним вища, відповідно, хворих досить багато, особливо серед людей літнього віку і тих, хто в групі ризику через хронічні хвороби. Окрім того, цей штам характеризується тяжким перебігом захворювання – причому, не тільки у дорослих, а і у дітей. Тому на сьогодні ми маємо більшу кількість людей, які залежать від кисню, важко переносять хворобу і помирають від неї.

коронавірус

Хворі на коронавірус в палаті інтенсивної терапії (Фото: УНІАН)

А чи впорається українська медична система з такою кількістю хворих?

Думаю, так. Будуть залучені нові лікарні - так, як це було при попередніх хвилях. Але щоб знизити кількість людей, що потребують госпіталізації, необхідно обмежити їхні контакти. Адже власне недотримання санітарно-протиепідемічних правил і впливає на поширення інфекції. Для того, щоб хоч якось стабілізувати ситуацію, нічого іншого запропонувати не можна.

Тобто українцям варто чекати нового локдауну?

Якщо захворюваність і смертність продовжать зростати, нового локдауну не уникнути. Я слухала думку італійських фахівців з приводу того, чому у них щеплено 80% населення. Вони говорять, що досягти такого високого відсотка вдалося завдяки тому, що італійці пережили два досить тривалих локдауни,  понесли серйозні економічні втрати і більше не хочуть закривати всю країну на невизначений термін. В українців поки немає повного розуміння серйозності ситуації.

Чому діти почали масово хворіти на коронавірус

Чому сьогодні так багато хворих дітей? Адже під час минулих хвиль коронавірусу такого не було?

Тому що штам "Дельта" більш заразний,  він швидше інфікує велику кількість клітин в організмі - навіть не дивлячись на те, що у дітей менше рецепторів, з якими зв’язується цей вірус. Тому малеча хворіє більше. Якщо раніше серед всіх хворих на COVID-19 було лише 2-3% дітей, то на сьогодні – близько 10%. Але це все одно не можна порівняти з тим, скільки наразі, хворіє дорослих – літніх людей і тих, хто належить до групи ризику, тобто має хронічні та онкологічні хвороби.

Діти, коронавірус (Фото: picabu)

Чому така висока смертність цього разу серед інфікованих Covid-19?

Головні чинник я вам вже назвала – заразність штаму "Дельта" і тяжкий перебіг хвороби у тих, хто ним заразився. Ви ж розумієте, що медичні заклади у "червоних" зонах перевантажені, і медики просто фізично не можуть врятувати всіх. Частина хворих пізно звертається за медичною допомогою, коли вже лікування неефективне.

В Харкові вже заговорили про медичне сортування, чи пошириться ця практика на всю країну?

Про медичне сортування говорили і під час минулих хвиль коронавірусної інфекції. Але цього разу таку можливість не можна виключати. Думаю, лікарі будуть дивитися на самопочуття госпіталізованих. Інколи люди потрапляють до лікарні в такому важкому стані, що допомогти вже просто неможливо. Сподіваюся, що будуть відкриті нові лікарні, залучать до роботи додаткових фахівців, як це було навесні цього року під час попередньої хвилі коронавірусу, і ми упораємося. Але треба враховувати, що можливості відділень інтенсивної терапії не є безмежними.

Чим небезпечне поєднання грипу і коронавірусу

Чи варто побоюватися накладення сезонного грипу на Covid-19? І чи треба робити два щеплення: одне - від коронавірусу, інше - від грипу?

Щеплення від грипу потрібно робити обов’язково, тому що початкові симптоми грипу і Covid-19 дуже подібні, і лікарям важно відрізнити ці хвороби одна від одної. І якщо людина має тяжку форму грипу, то її можуть госпіталізувати в інфекційне відділення, де лежать хворі на COVID-19, що, скажімо так, "небажано". Щеплення від грипу варто зробити ще й тому, що якщо введуть локдаун, то він не буде тривати надто довго, а пік захворюваності на грип це грудень-лютий. І якщо ви не захворіли на коронавірус, то є всі шанси захворіти на грип. До того ж  інколи трапляється поєднання цих двох хвороб - і тоді врятувати життя пацієнта надзвичайно важко.

Грип, хвороба (Фото: picabu)

Чому в Україні таке упереджене ставлення до щеплень від Covid-19?

Дуже багато негативної інформації поширювалося про вакцини як тільки вони з’явилися.  На жаль, цим займалися і політики, і журналісти, і медики. І ніхто з них не задумувався над тим, що ця неправдива інформація може породжувати страх серед населення. Наразі ми маємо те, що маємо – досить невисоку цифру повністю щеплених від коронавірусу українців.

З 21 жовтня в міжміський транспорт – автобуси, потяги, маршрутки - можна потрапити лише маючи на руках ковід-сертифікат або негативний тест. Наскільки це виправдано? І чи буде ефект від такої перестороги?

Думаю, принаймні люди задумаються над тим, що це важливо. Як показує досвід інший країн, а так робили зокрема у Франції, це досить ефективний важіль впливу. Як тільки французький уряд заявив, що вільний доступ у музеї, ресторани, театри матимуть лише люди, які вакцинували від ковіду, то відразу на пунктах щеплення з’явилися черги. Наразі те ж саме відбувається і в Україні.

Читайте також

Правда і міфи про вакцинацію від коронавірусу

Деякі інфекціоністи стверджують, що якщо ви перехворіли на Covid-19, то у вас утворився свій природний імунітет і щеплення не потрібне. Це правда?

Звичайно, імунітет формується після того, як ви перехворіли на коронавірус, але він не дуже стійкий і з часом зникає. Просто ці "деякі інфекціоністи" не зовсім орієнтуються щодо тривалості імунітету і особливостей імунного захисту проти цієї інфекції. В середньому людина, яка перехворіла, має імунітет від коронавірусу десь на пів року. Але все дуже індивідуально – у когось захист може тривати до року, а в когось зникає протягом двох-трьох місяців.

З початку пандемії пройшло вже немало часу і накопичилося досить багато інформації про те, що через 6 місяців після перенесеного Covid-19 багато хто знову ним інфікуються. А щеплення посилює імунітет після перенесеної хвороби і захищає людину на досить тривалий проміжок часу від повторного зараження. Такими чином ми можемо уникнути нових хвиль інфекції, тяжких і смертельних випадків захворювання.

Важливо розуміти, що люди, які вакцинувалися, можуть захворіти на Covid-19. Але щеплення захищає від тяжкого перебігу хвороби, від госпіталізації і смерті.

Чи потрібно робити третю бустерну дозу тим, хто вже зробив два щеплення від коронавірусу?

Питання щодо бустерної дози в Україні вже вирішено для людей з імунодефіцитними станами. Третя доза насамперед рекомендована особам з ослабленим імунітетом, які не сформували захисту від інфекції після двох доз вакцини. Також розглядається питання ревакцинації проти Covid-19 наступного року, оскільки імунний захист після вакцинації поступово знижується. Ревакцинація дозволить підвищити і подовжити дію імунного захисту від вірусу.

Вакцинація (Фото: depositphotous)

Судячи з усього, нам жити з коронавірусом доведеться досить довго. Чи є ймовірність того, що буде потрібно робити щеплення від цієї хвороби щороку, як ми це робимо, наприклад, від грипу? 

Відповісти на це питання зараз складно. Напевне, що це точно триватиме ще кілька років, і, можливо, зрештою цей вірус зникне. Але ще рік-два ми будемо від нього робити щеплення регулярно, це точно.

В цій ситуації важливо, щоб якомога більше людей на Землі отримали щеплення від Covid-19. На сьогодні ми бачимо, що в одних регіонах земної кулі досить багато людей щепилися від цієї хвороби, а в інших щеплених надзвичайно мало. Саме в країнах з низьким рівнем вакцинування і великою кількістю тяжких затяжних форм інфекції і можуть виникати нові небезпечні штами вірусу.

В Україні дозволили щеплювати дітей від коронавірусу віком від 12 років. Наскільки для дітей це безпечно?

Були проведені дослідження, які доводять, що для дітей це цілком безпечно. До того ж ми маємо досвід багатьох країн, які вже провели вакцинацію дітей віком від 12 років і не виявили ніяких побічних ефектів після проведення цієї процедури. А для більшості батьків це насамперед питання захисту своїх дітей. Наскільки я знаю, вже закінчені дослідження щодо вивчення можливості вакцинування дітей віком від 5 років. І наразі в США вирішується питання щодо можливості проведення вакцинації серед дітлахів цієї вікової групи.

В чому вбачаєте найбільшу проблему в ситуації з Covid-19 в Україні?

Як на мене, то найбільша проблема в тому, що люди літнього віку, які є найбільш вразливою групою щодо зараження Covid-19 і смертність серед яких є найвищою, захищені не повністю. І це дуже погано. До розв'язання цього питання потрібно підключатися перш за все сімейним лікарям. Від їх рекомендацій щодо важливості щеплення в захисті від Covid-19 залежить дуже багато. Але важливою є роль і інших інституцій. Наприклад, я чула, що наразі в церквах, особливо в сільській місцевості, серед парафіян поширюється неправдива інформація щодо щеплення. Ви ж розумієте, що священнослужителі мають досить великий вплив на цю категорію населення і від того, що вони говорять під час проповіді, багато чого залежить. Адже в деяких селах люди не мають доступу до правдивої інформації, а інколи - і до медичного працівника.

Читайте також