Індексацію пенсій українців перенесли щонайменше на місяць

У березні жодних перерахунків пенсії не буде
Головне
Індексацію пенсій українців перенесли щонайменше на місяць
Гроші, купюри (фото: УНІАН)
13 Лютого 2023, 09:14
читать на русском

У березні 2023 року українським пенсіонерам не варто очікувати обіцяної індексації пенсійних виплат.

Це випливає зі слів міністра соціальної політики Оксана Жолнович.

За її словами, наразі Міністерство соціальної політики проводить розрахунки, щоб провести індексацію пенсію, враховуючи ситуацію в економіці. І терміни уже зсунулися щонайменше на місяць.

"Ми працюємо над тим, аби зробити індексацію пенсій відповідно до інфляції. Є ж формула індексації і відповідний закон. Думаю, така індексація відбудеться у квітні. Зараз робимо розрахунки", — сказала міністр.

Нагадаємо, раніше у Мінсоцполітики повідомляли, що в Україні в березні планують провести індексацію пенсійних виплат. Ця індексація може зачепити мільйони українців, а виплати можуть підвищити приблизно на 24%,.

У бюджеті на 2023 рік єдине підвищення пенсій, яке має відбутися, – щорічне осучаснення.

Під час осучаснення підвищується лише розрахунковий розмір виплати. Тобто всі можливі надбавки (за стаж, вік тощо) не враховуються. Наприклад, є пенсія – 2600 грн. При цьому розрахункові її розміри всього 2050 грн, ще 550 грн – доплата за вік (українці віком від 80 років не можуть отримувати менше ніж 2600 грн).

Якщо осучаснення буде в розмірі 24%, то розрахунковий розмір виплати збільшать із 2050 до 2542 грн. Тобто надбавка не передбачена. Після осучаснення розрахунковий розмір виплати все одно буде нижчим від фактичного.

Інший приклад:  розрахунковий розмір пенсії становить 3000 грн. Після осучаснення у березні 2023-го виплату збільшать до 3720 грн. Тож "осучаснення" не зачепить тих українців, які мали невеликі зарплати або накопичили маленький стаж. У такому разі державні гарантії "підтягують" пенсію до певного рівня, і цю "надбавку" і враховують під час осучаснення.

Якщо розрахунковий розмір пенсії близький до фактичного, розмір підвищення буде близько 24%. Звідки взялися 24%? Згідно із формулою, половину зростання зарплат за минулі три роки додають до половини від рівня інфляції. Половина суми цих показників – 24%.

Але щоб осучаснити пенсії на 24%, потрібно близько 60 млрд грн. При цьому в бюджеті виділили близько 40 млрд грн. Ще 20 млрд грн доведеться знайти протягом року. Однак, навіть якщо березневе осучаснення проведуть у повному обсязі, цього буде недостатньо, бо ціни суттєво зросли.

Нагадаємо, комітет Верховної Ради з питань соціальної політики рекомендував Верховній Раді ухвалити у першому читанні законопроєкт № 8032 про внесення змін до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", який передбачає виплату пенсій за особливі заслуги особам, які мають статус борців за незалежність.

Читайте також

1