Російські військові, що захопили ЧАЕС, вчиняють "прикре самогубство" - ДНТЦ ЯРБ

Окупанти отримують опромінення, яке призведе до онкологічних хвороб
Російські військові, що захопили ЧАЕС, вчиняють "прикре самогубство" - ДНТЦ ЯРБ
Радіаційна небезпека Фото: Nejc Košir з Pexels
1 Березня 2022, 16:29
читать на русском

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки попередив російських військових, які окупували територію Чорнобильської АЕС про небезпеку для їхнього життя.

За даними центру, розташовані у Чорнобильській зоні відчуження об’єкти для поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом мають захист від низки загроз. Цей захист закладений у їх конструкцію згідно з проєктом.

Нове сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) відповідає вимогам міцності щодо збереження цілісності при падінні літака та повітряної ударної хвилі, також витримує смерчі та удари жорстких об’єктів, які рухаються зі смерчем, що аналогічні ударам снарядів до 200 мм. Важливо, що СВЯП-2 сконструйовано таким чином, що температурний вплив зовнішніх пожеж на нього неможливий. Навіть у найважчому випадку, якщо захисні бар’єри буде пробито, радіаційні наслідки такої аварії не будуть поширені за межі зони відчуження.

Також, згідно з проєктом, у випадку руйнування збірок з виходом палива ні на СВЯП-1, ні на СВЯП-2 неможливе перевищення допустимого коефіцієнта розмноження нейтронів, тобто, виникнення ланцюгової реакції.

В центрі зауважують, що ЧАЕС, яка захоплена російськими угрупуваннями, є наразі не атомною станцією в традиційному розумінні, а державним спеціалізованим підприємством зі зняття з експлуатації енергоблоків, де на сьогодні немає ядерного палива.

Територія зони відчуження є площинним джерелом. На ній нерівномірно розподілена величезна кількість радіоактивних речовин. Навіть якщо відкинути об’єкти інфраструктури поводження з РАВ та ВЯП, тисячі кюрі радіонуклідів знаходяться у донних відкладеннях, ґрунті, поверхневому забрудненні будинків, конструкцій... Абсурдності ситуації додає те, що "прибульці", схоже, не усвідомлюють, що самі є тією критичною групою, яка опромінюється найбільше. Піднявши важкою технікою шар забрудненого ґрунту та пилу, пройшовши маршрутами, забороненими для пересування, вони спричинили погіршення радіаційної обстановки у зоні відчуження, що і було зафіксовано постами автоматизованої системи радіаційного контролю та передано у систему до того, як було пошкоджено інтернет-кабель, - кажуть у центрі.

Зазначається, що сумарна активність у зоні відчуження змінена не була, а радіаційні наслідки збурення залишилися в межах її території, за винятком радіоактивного забруднення, винесеного на військовій техніці.

Тому, знаходячись у зоні відчуження зараз та вочевидь не володіючи навичками із забезпечення особистої безпеки при роботі на радіоактивно забрудненій території, загарбники зазнають значного зовнішнього та внутрішнього опромінення, яке, без сумніву, матиме стохастичний прояв у формі онкозахворювань.

Невігластво та нерозуміння небезпек, нехтування правилами, угодами та конвенціями часто призводять до прикрого самогубства, - додали в центрі.

Нагадаємо, 24 лютого російські війська, які атакували Україну, захопили Чорнобильську атомну станцію. Після цього в зоні ЧАЕС було зафіксовано перевищення контрольних рівнів потужності дози гамма-випромінювання.

1