"Скажи правду": у Мін`юсті збиратимуть докази порушення прав людини під час війни

Щоби зафіксувати злочин потрібно заявити про нього та надати фото чи відео докази
"Скажи правду": у Мін`юсті збиратимуть докази порушення прав людини під час війни
26 Травня 2022, 05:13
читать на русском

Мін'юст України запускає проєкт "Скажи правду" для збирання та опрацювання інформації про порушення прав людини Російською Федерацією.

Ціль – притягнення Росії до відповідальності в Європейському суді з прав людини. Для цього потрібні докази: відео, фото та записи про порушення, здійснені загарбниками на нашій землі. На порталі https://humanrights.gov.ua постраждалі від дій окупантів можуть подати заявку та розповісти власну правду, яку почує весь світ. Усім гарантують захист та збереження персональної інформації. - йдеться у повідомленні.

Представники правозахисних організацій, експерти у сфері прав людини, представники наукової спільноти та всі, хто володіють інформацією про факти порушень прав людини або ж став жертвою чи свідком таких подій - надсилайте відео та фото матеріали.

Зокрема у міністерстві збирають докази наступних порушень прав людини та інших злочинів:

 • Злочини проти особи: вбивство, катування, знущання та погрози, викрадення, умисні тілесні ушкодження, розстріл цивільних, обстріл місць перебування мирного населення, зґвалтування, незаконне позбавлення волі.
 • Злочини проти майна: знищення, заволодіння та пошкодження майна (будинки, квартири, автомобілі, товари в магазині, ін.), мародерство, пограбування, тощо.
 • Порушення права на особисте та приватне життя: обшуки приватних будівель та бізнесу, тиск на родини політичних в’язнів, вторгнення в будинки, позбавлення житла та примусове виселення, примушування до отримання російського паспорта.
 • Порушення права на свободу віросповідання та переслідування за релігійними ознаками.
 • Право на свободу зібрань: перешкоджання проведенню та участі в мітингах та мирних зборах, штрафи за таку участь.
 • Свобода пересування: депортація, примушення до переселення та евакуації, заборона виїзду чи в’їзду на тимчасово окуповану територію, перешкоджання залишити небезпечну територію, примусове вивезення в РФ тощо.
 • Інше: примушування до участі у війні на боці РФ, розташування військових поруч з цивільними об'єктами (житловими будинками, школами, лікарнями тощо) або в оточенні цивільних (прикриття цивільним населенням).
 • Геноцид: дії, що здійснюються з наміром знищити, повністю або частково, будь-яку національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку.
 • Тероризм: будь-яка дія, яка має на меті спричинити смерть чи тяжке тілесне ушкодження цивільній чи іншій особі, яка не бере активної участі у бойових діях у ситуації збройного конфлікту, а також дії спрямовані проти невійськових об’єктів підвищеної небезпеки, якщо метою такої дії за її характером чи контекстом є залякати населення або змусити уряд чи міжнародну організацію вчинити чи утриматися від будь-яких дій.

Щоб зафіксувати порушення прав людини та/або скоєний злочин необхідно:

 • Описати факт порушення прав людини загарбником
 • Долучити наявні докази: фото, відео, документи, інформацію про свідків, жертв події.

Нагадаємо, Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію щодо розслідування воєнних злочинів рф в Україні. Рада ООН з прав людини планує провести розслідування у районах Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей. Також верховного комісара ООН з прав людини попросили представити доповідь у рамках наступної сесії Ради у червні щодо ситуації з правами людини та гуманітарної ситуації в Маріуполі.

Читайте також