Стартує Нобелівський тиждень 2022: Зеленський має шанси на премію миру

Лауреатів Нобелівської премії традиційно оголошують на початку жовтня
Головне
Стартує Нобелівський тиждень 2022: Зеленський має шанси на премію миру
Володимир Зеленський, ЗСУ / Фото: president.gov.ua
3 Жовтня 2022, 12:12
читать на русском

Цього тижня оголосять лауреатів Нобелівської премії 2022. Нагороду вручають щорічно за досягнення у науці, культурі та громадській сфері. Імена номінантів заборонено розкривати, але букмекери називають одним із фаворитів Володимира Зеленського. Президент України має шанси здобути премію миру.

Цього року імена переможців у шести категоріях стануть відомими:

 • Фізіологія чи медицина – 3 жовтня
 • Фізика – 4 жовтня
 • Хімія – 5 жовтня
 • Література – ​​6 жовтня
 • Премія миру – 7 жовтня
 • Економіка – 10 жовтня

Переможець у кожній номінації отримає Нобелівську медаль та диплом, а також грошову винагороду.

Після дворічної перерви через пандемію коронавірусу вручення нагород відбудеться 10 грудня у столиці Швеції. Нобелівський фонд запросить лауреатів 2022, 2021 та 2020 років. Планується офіційна церемонія у Стокгольмському концертному залі та банкет у міській ратуші.

Премію миру вручають окремо у Норвегії. Голова Норвезького Нобелівського комітету нагороджує лауреата у ратуші Осло.

На тлі повномасштабної агресії РФ проти України президента Зеленського та український народ запропонували висунути на премію миру.

У березні європейські політики звернулися до Нобелівського комітету з проханням продовжити термін реєстрації, який минув 31 січня, щоб внести нових кандидатів.

Хоча за статутом премії імена номінантів офіційно не оголошують, букмекери приймають ставки на найімовірніших її претендентів. Лідери в списках букмекерів - Володимир Зеленський і видання The Kyiv Independent.

Інститут дослідження проблем миру (PRIO) щорічно дає свій прогноз щодо претендентів на нагороду. За словами глави PRIO Хенріка Урдала, Нобелівська премія цього року може засудити війну в Україні та привернути увагу до проблем клімату.

Водночас він вважає, що нагородний орган може бути "обережним" у визнанні Зеленського лауреатом Нобелівської премії миру.

До шорт-листу кандидатів на думку директора PRIO увійшли:

 • опозиціонери правлячих режимів Росії та Білорусі – Олексій Навальний та Світлана Тихановська;
 • Міжнародний суд ООН у Гаазі;
 • борець із релігійним екстремізмом Харш Мандер;
 • активіст руху за припинення репресій щодо уйгурського населення Китаю Ільхам Тохті, лідери продемократичного руху в Гонконгу Агнес Чоу Тінг і Натан Лоу Квун-чунг;
 • Група аналізу даних щодо порушення прав людини (HRDAG) та Центр прикладних ненасильницьких дій та стратегій (CANVAS).

Варто зазначити, що глава PRIO висловлює свою думку про найбільш гідних потенційних лауреатів, але не має відношення до Нобелівського інституту чи Норвезького Нобелівського комітету.

Згідно з опитуванням Reuters, на премію миру цього року можуть бути номіновані борці зі зміною клімату: екоактивістка Грета Тунберг, британський телеведучий Девід Аттенборо, міністр закордонних справ Тувалу Саймон Кофе, рух Fridays for Future.

Іншими потенційними лауреатами є міжнародні організації, такі як Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН), ЮНІСЕФ, Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ).

Нагадаємо, Нобелівська премія миру – одна з шести Нобелівських премій. Як хотів Альфред Нобель, премію миру присуджують тому, хто "зробить найбільший або найкращий внесок у дружні стосунки між націями; в скасування, або скорочення армій, що існують, та в проведення, або агітацію мирних з’їздів".

Номінації зазвичай повинні бути подані до 1 лютого року присудження. Номінації, що присуджуються членами Комітету можуть подаватись і після цього останнього терміну, але не пізніше ніж до першого зібрання Комітету.

Читайте також

1