В ООН повідомили, скільки людей без громадянства проживає в Україні

Приблизно третина усіх осіб без громадянства – діти
В ООН повідомили, скільки людей без громадянства проживає в Україні
ООН (фото з відкритих джерел)
15 Листопада, 06:01
читать на русском

Згідно з даними Управління ООН у справах біженців, в Україні проживають понад 36 тисяч осіб без громадянства.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України.

Згідно з даними Управління ООН у справах біженців, в 76 країнах може налічуватися близько 4,2 мільйона осіб без громадянства. В Україні проживають понад 36 тисяч таких осіб.

Начальниця Управління у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та проставлення апостилю Ірина Дубиківська зазначила, що у людей без громадянства немає свідоцтва про народження, паспорта або будь-якого іншого посвідчення особи. Без документів вони часто не мають можливості вчитися, укладати шлюби й навіть звертатися за медичною допомогою. У разі смерті такої особи не видається свідоцтво про смерть і не відбувається офіційне поховання. А це означає, що в умовах пандемії, мільйони таких осіб у всьому світі залишилися віч-на-віч з цією небезпечною загрозою

Вони відсутні в офіційних статистиках та часто існують на межі виживання, їх нерідко ізолюють від суспільства та позбавляють базових прав, - сказала вона.

За словами Дубиківської, більшість осіб під ризиком безгромадянства в Україні – це діти, народжені на непідконтрольній українській владі території Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей, бездомні особи, люди похилого віку, які є власниками радянських паспортів (переважно у сільській місцевості), та засуджені особи.

За статистикою, приблизно третина усіх осіб без громадянства – діти.

Відповідно до положень Конвенції про права дитини 1989 року, яка була ратифікована в тому числі Україною, держави-учасниці повинні забезпечити, щоб кожна дитина була зареєстрована відразу після народження і мала право на набуття громадянства, - йдеться у повідомленні.

Так, в Україні відділами державної реєстрації актів цивільного стану з лютого 2016 року по вересень 2020 року зареєстровано 47 597 фактів народжень дітей, місцем народження яких є окупована територія Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (10 327), а також тимчасово непідконтрольні території Донецької (23 586) та Луганської (11 207) областей.

Забезпечення реєстрації народження кожної дитини незалежно від правового статусу його батьків є суттєвим кроком на шляху до запобігання без громадянства. А подолати це явище означає зробити "видимими" десятки тисяч людей, які живуть поруч із нами, щоб вони змогли отримати необхідні документи і сказати: "Нарешті я людина!", – зазначила Дубиківська.

Нагадаємо, що російсько-окупаційні адміністрації за розпорядженням російських кураторів продовжують заходи з прискорення процесу примусової паспортизації населення на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях.