В Україні стартує податкова амністія: що треба знати

Від 1 вересня розпочнеться добровільне декларування раніше отриманих доходів
Важливо
В Україні стартує податкова амністія: що треба знати
Робота (Фото: pexels)
30 Серпня 2021, 16:09
читать на русском

Від 1 вересня 2021 до 1 вересня 2022 року триватиме кампанія з одноразового добровільного декларування раніше отриманих доходів.

На сайті Міністерства фінансів розмістили інструкцію, яка пояснює, хто і як може задекларувати свої доходи, з яких раніше не сплачувалися податки.

Декларування відбуватиметься шляхом подання одноразової добровільної декларації до Державної податкової служби України через приватну частину Електронного кабінету у розділі "Одноразова (спеціальна) добровільна декларація".

Декларацію можуть подати:

 • Фізичні особи - резиденти, у тому числі самозайняті особи
 • Фізичні особи - нерезиденти України, які на момент отримання об'єкту декларування були резидентами і які є чи були платниками податків

Кому заборонено подавати декларацію:

 • Малолітнім/неповнолітнім або недієздатним особам, або особам, дієздатність яких обмежена
 • Особам, на яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції
 • Особам, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції (крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади)

Що можна задекларувати:

 • Нерухоме майно (земельні ділянки, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості)
 • Рухоме майно (транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо)
 • Валютні цінності (банківські метали, крім тих, що не розміщені на рахунках, національну валюту (гривню), іноземну валюту, крім коштів у готівковій формі, права грошової вимоги (у тому числі депозит (вклад), кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені у разі виникнення права вимоги декларанта до іншої фізичної особи)
 • інші об'єкти (частки (паї) у майні юридичних осіб або в утвореннях без статусу юридичної особи, інші корпоративні права, майнові права на об'єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти, визначені законом. права на отримання дивідендів, процентів чи іншої аналогічної майнової вигоди, не пов'язані із правом власності на цінні папери, частки (паї) у майні юридичних осіб та/або в утвореннях без статусу юридичної особи).

Об'єктами декларування не можуть бути:

 1. Активи фізичної особи, одержані (набуті) декларантом внаслідок вчинення діяння, що містить ознаки кримінального правопорушення, крім кримінальних правопорушень або інших порушень законодавства, пов'язаних із:
 • ухиленням від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів);
 • ухиленням від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
 • порушеннями у сфері валютного законодавства; порушеннями у сфері захисту економічної конкуренції в частині порушення, передбаченого пунктом 12 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції"
 1. Активи фізичної особи, які належать декларанту, стосовно якого розпочато досудове розслідування або судове провадження щодо таких активів за ознаками кримінальних правопорушень
 2. Кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації перебувають у готівковій формі
 3. Активи декларанта, які обліковуються (знаходяться) на рахунках фінансових установ та/або розташовані (зареєстровані) на території країни, визнаної державою-агресором згідно із законом, чи мають джерела походження з такої країни

Загальна ставка оподаткування зазначених доходів - 5%, для закордонних активів - 9%, активів у вигляді ОВДП – 2,5%.

Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6%, 11,5%, 3% відповідно зі сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

Активи, що не потребують подання декларації:

 • Нерухоме майно, розташоване на території України: (квартира/квартири, загальна площа якої/яких не перевищує сукупно 120 кв. м, або майнові права, що підтверджені відповідними документами, на таку квартиру або квартири у багатоквартирному житловому будинку незавершеного будівництва; житловий будинок/будинки, зареєстрований/зареєстровані в Україні, загальна площа якого/яких сукупно не перевищує 240 квадратних метрів, або житловий будинок/будинки незавершеного будівництва, загальна площа якого/яких сукупно не перевищує 240 квадратних метрів, за умови наявності у такої фізичної особи права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення.
 • Об'єкти нежитлової нерухомості - нежитлові будинки некомерційного призначення та/або нежитлові будинки незавершеного будівництва некомерційного призначення, загальна площа яких не перевищує 60 квадратних метрів.
 • Земельні ділянки в межах норм безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України.
 • Один транспортний засіб особистого некомерційного використання
 • Інші активи, крім зазначених, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень станом на дату завершення періоду одноразового добровільного декларування

Одноразова добровільна декларація подається безпосередньо декларантом в електронній формі через електронний кабінет платника.

Декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках в банках України до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації. Порядок відкриття, закриття, зарахування коштів на спеціальний рахунок і здійснення контролю за операціями за таким рахунком встановлюються Національним банком України.

Читайте також

Одноразові (спеціальні) добровільні декларації, а також відомості, що містяться в них, не можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях, справах про адмінправопорушення, цивільних та адміністративних справах.

Відомості, що містяться у відповідних одноразових (спеціальних) добровільних деклараціях та доданих до них документах, є конфіденційною інформацією та не підлягають розголошенню без письмової згоди декларанта, крім випадків, коли це прямо передбачено законами або рішенням суду.

Одноразова (спеціальна) добровільна декларація підлягає камеральній перевірці у спеціальному порядку (виявлення арифметичних та логічних помилок). Таким чином, податковими органами не проводяться документальні перевірки, що свідчить про відсутності фіскальної складової.

Податкова амністія – добровільна, тож українці не зобов’язані декларувати своє майно та заощадження, і жодного покарання за це не передбачено.

Особи, які не скористалися правом задекларувати свої активи, будуть вважатися такими, що повідомили контролюючий орган (податкову) про відсутність у власності активів, придбаних шляхом доходів, з яких не сплачені податки, або обсяг таких активів не перевищує меж, визначених законом, і не потребує декларування. Тож після проведення декларування, якщо у особи виявлять незадекларовані активи, вона буде змушена відповідати за ухилення від сплати податків.