
Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі 2 серпня прибула до Тайваню.
За кілька днів до оголошеного візиту Пелосі збройні сили США у водах на схід від Тайваню розмістили чотири військові кораблі, зокрема авіаносець. А офіційний Китай почав звозити військову техніку до Тайванської протоки, закрив її та зосередив війська у провінції, яка розташована всього в 180 км від Тайваню.
Перед візитом Пелосі Тайвань розгорнув в аеропорту Таоюань системи ППО. Також на Тайвані ввели другий рівень тривоги.
У Білому домі відмовилися нести відповідальність за поїздку Пелосі до Тайваню — CNBC.
О 17:45 (за київським часом) борт SPAR19 з Ненсі Пелосі приземлився у Тайвані.
В аеропорту Пелосі зустрічали мешканці Тайваню в захисних масках кольорів українського прапора:
Після сходження з трапу літака Пелосі заявила, що її візит є "свідченням прихильності США підтримці тайванської демократії". За її словами, візит жодним чином не суперечить давній політиці Сполучених Штатів, яка керується Законом про відносини з Тайванем 1979 року.
Our delegation’s visit to Taiwan honors America’s unwavering commitment to supporting Taiwan’s vibrant Democracy.
Our discussions with Taiwan leadership reaffirm our support for our partner & promote our shared interests, including advancing a free & open Indo-Pacific region.
— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) August 2, 2022
Агенція Сіньхуа пише, що в МЗС Китаю зробили заяву щодо візиту Пелосі на Тайвань - зовнішньополітичне відомство висловило рішучий протест і засудження її дій. У Пекіні також заявили, що це серйозно порушує принцип "одного Китаю" і положення китайсько-американських комюніке.
В МЗС КНР кажуть, що відповідальність за ескалацію напруженості в Тайванській протоці повністю нестимуть США.
У Білому домі заявили, що візит спікера Палати представників США Пелосі до Тайваню не є порушенням суверенітету Китаю.
Китайські збройні сили анонсували чотириденні військові навчання у шести районах моря навколо Тайваню.
Також Китай заявив про початок проведення "цілеспрямованих військових операцій із протидії візиту Пелосі на Тайвань", військові сили перебувають у стані підвищеної бойової готовності.
ЗМІ повідомляють, що 3 серпня Пелосі зустрінеться із президентом Тайваню. Цього ж дня вона вилетить з острова у другій половині дня.
Нагадаємо, що Пелосі заявила про важливість "продемонструвати підтримку Тайваню" на тлі військових провокацій з боку КНР.
Пелосі є давнім критиком Комуністичної партії Китаю. Вона засудила порушення прав людини Пекіном та зустрілася з продемократичними дисидентами та Далай-ламою — тибетським духовним лідером у вигнанні.
Візит Пелосі на Тайвань може стати черговим витком ескалації відносин між США і Китаєм. Пелосі є першим високопоставленим чиновником США, який відвідує Тайвань, з 1997 року.
Китайська народна республіка не визнає незалежність Тайваню та вважає його своєю територією. США підтримують неформальні зв‘язки з Тайванем, а Китай планує захопити острів у разі, якщо він проголосить незалежність.
Міністерство національної оборони Китаю натякнуло на можливу військову відповідь та підкреслило, що армія "ніколи не буде сидіти склавши руки".
Глава КНР Сі Цзіньпінь в телефонній розмові з президентом США Джо Байденом сказав, що не допустить втручання у справи Тайваню.