Гетманцев Данило

Гетманцев Данило

Народний депутат IX скликання, голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики

Всі новини

Гетманцев Данило – політик, юрист, науковець, доктор юридичних наук, професор, президент Асоціації податкових радників, член Європейської асоціації податкових професорів.

Місце народження

Народився 26 квітня 1978 року в місті Києві.

Освіта

  • 1995 рік -  закінчив Український гуманітарний ліцей Київського університету ім. Шевченка.
  • 2000 рік - з відзнакою закінчив Київський національний університет ім. Шевченка, юридичний факультет.
  • 2004 рік - захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за темою "Банківська таємниця: особливості її нормативно-правового регулювання в Україні та законодавстві закордонних країн".
  • 2007 рік - доцент кафедри конституційного та адміністративного права, а згодом фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Шевченка.
  • 2012 рік - захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за темою "Фінансово-правове зобов'язання, проблеми генези, детермінації та сутності".
  • 2013 рік - професор кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ ім. Шевченка.

Родина

Мати — Гетманцева Олена Дмитрівна, володіє ТОВ "Туристична професійна група", ТОВ "Нью Проперті", рядом інших підприємств.

Колишня дружина – Тетяна Гетманцева, отримала освіту юриста в Київському національному університеті імені Шевченка, працює на посаді заступника керівника Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції в НАЗК.

Від першого шлюбу у них спільний син Іван, який проживає з матір’ю.

Друга дружина — Швачка (Гетманцева) Ольга Сергіївна. Колишня дружина прокурора з Генеральної прокуратури. Розлучилася зі своїм чоловіком, уже проживаючи в цивільному шлюбі з Гетманцевим і виховуючи їх спільного сина Михайла.

Кар’єра, громадська діяльність, науковий доробок

  • 1997 – 2000 роки -  бувши ще студентом, почав працювати в компанії "М.С.Л." — операторі державних лотерей. Після закінчення університету працював там штатним юристом. Після приватизації став власником невеликого пакета акцій компанії.
  • 2000—2006 роки - працював у КНУ ім. Шевченка асистентом.
  • 2003 рік – заснував компанію "Jurimex", зараз він її почесний президент.
  • 2004 рік - отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
  • 2004 – 2010 роки – працював помічником на громадських засадах народного депутата від Партії регіонів Володимира Сівковича.
  • 2007 – 2013 роки – після захисту кандидатської дисертації працював на посаді доцента кафедри конституційного та адміністративного права, а згодом фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Шевченка.
  • З 2013 року – після захисту докторської дисертації працює на посаді професора кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ. Крім того, до 2019 року працював провідним науковим співробітником НДІ інтелектуальної власності Академії правових наук України.
  • 2016 рік – брав участь в конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, однак вибув з конкурсу.
  • 2016 рік - став членом Європейської асоціації податкових професорів.
  • З 2018 року - входить до складу Академічного комітету цієї асоціації.
  • Весною 2019 року приєднався до команди Володимира Зеленського за протекцією Руслана Стефанчука. Був радником кандидата у президенти від партії "Слуга народу".
  • З 29 серпня 2019 року – народний депутат України IX скликання, був №20 у партійному списку. Член фракції "Слуга народу". Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
  • З червня 2020 року – входить до складу Національної ради реформ.
  • Станом на липень 2020 року, Гетманцев увійшов у топ-3 нардепів, які подали найбільше законодавчих ініціатив, більшість із яких було прийнято.

Данило Гетманцев і Володимир Зеленський (фото: facebook.com/d.getmancev)

  • Данило Гетманцев активно займається громадською роботою. Він входить до складу опікунської ради Національної дитячої спеціалізованої лікарні "ОХМАТДИТ" МОЗ України.
  • У 2014 році увійшов до складу організаційного комітету ради по створенню ГО "Асоціація податкових радників" та став її президентом.
  • Член Ради адвокатів Київської області.
  • Член Науково-методичної ради Національної школи суддів України, Науково-консультативної ради при Верховному Суді України.
  • Крім того, Гетманцев член правління ГО "Ліга професорів права, докторів юридичних наук та докторів філософії у сфері права", працює в громадських організаціях  "Асоціація правників України", "Національна Асоціація адвокатів України", "Центр прозорості будівництва в Україні", "Фонд розвитку Богуславщини".
  • Науковий доробок професора налічує більш ніж дві сотні опублікованих праць, понад десяток підручників та навчальних посібників.
  • Він неодноразово визнавався кращим юристом з податкового права.
  • В 2012 році нагороджений грамотою Верховного Суду України за сумлінну, безперервну роботу у сфері права, вагомий особистий внесок у розвиток системи судочинства, реформування правосуддя в Україні.
  • У 2013 році визнаний найкращим викладачем юридичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка.

Концепція змін у податковій галузі

У Раді IX скликання Гетманцев очолив роботу по внесенню змін у податкове законодавство. Він почав активно втілювати свої погляди, напрацьовані за 15 років наукової роботи. Спочатку нова команда працювала над проєктом про диджиталізацію. Метою даного проєкту є виведення економіки України з тіні шляхом проведення всіх податкових процедур всього лише за допомогою смартфона. Це помітно прискорить і спростить здійснення всіх операцій не вдаючись до використання касового апарату. Паралельно йшла робота над проєктом щодо сплати податків на один рахунок.

Данило Гетманцев на трибуні Верховної Ради (фото: facebook.com/d.getmancev)

Подальшою темою для впровадження Гетманцев розглядав детінізацію економіки. Він наголошував, що цей процес дуже складний, але його ні в якому разі не можна ігнорувати. Відразу після повного введення диджиталізації, можна буде активно займатися і цим питанням і починати загальне декларування доходів. Воно не буде стосуватися тільки тих, хто отримує доходи від держави. Це дозволить підходити до фінансів по-європейськи, вести облік своїх грошей. Звичайно ж п'яти років занадто мало, щоб змінити свідомість і мислення людей, зобов'язати серйозно, правильно і чесно платити податки. Але цього часу має цілком вистачити, щоб побудувати фундамент для втілення такої великої та корисної справи.

Податкова концепція Гетманцева зобов'язує державу відповідати за всіма правилами перед платником податків і навпаки. Наприклад, якщо державою буде незаконно заарештовано майно, то держава зобов'язана буде виплатити штраф відповідно до закону. А за невчасно перераховані гроші платник податків буде зобов'язаний додатково заплатити пеню державі. Ці закони повинні допомогти  поліпшити систему оподаткування та чесних виплат як від платників податків, так і від держави.

Найважливішим, що вважає науковець – це внесення змін у податкове законодавство без чітко вираженого фіскального ухилу. І для того, щоб надалі не траплялося телефонних дзвінків з проханням перерахувати податок на прибуток на місяць вперед. Водночас не повинно бути планів з наповнення бюджету в тому сенсі, в якому вони є на сьогодні. Борг податківця це справедливий збір, а не занадто завищений. І хоча в теорії все це виглядає непогано, на практиці законодавчі ініціативи Гетманцева ставали зашморгом для малого та середнього бізнесу.

Критика та скандали

Міхеїл Саакашвілі, провідні економісти та громадські діячі різко розкритикували ініційований Гетманцевим закон № 466 (1210), який передбачав тотальну фіскалізацію малого бізнесу. Через цю ініціативу зародився рух "Save ФОП", почався "другий податковий майдан", під Верховною радою відбулись зіткнення силовиків з підприємцями, які виступали проти введення касових апаратів.

Данило Гетманцев (фото: facebook.com/d.getmancev)

Відомий економіст, викладач макроекономіки Бізнес-школи МІМ-КИЇВ Михайло Кухар назвав Гетманцева латентним соціалістом і заявив, що метою його діяльності є гальмування темпів економічного розвитку країни та знищення малого бізнесу.

Опозиційні депутати зареєстрували в Раді проєкт постанови про відкликання з посади Голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Гетманцева Данила Олександровича у зв'язку незадовільною роботою на посаді, яка спричинила чергову кризу і напругу в суспільстві.

Офіс Президента теж публічно розкритикував посилення податкового тиску на малий та середній бізнес. Андрій Єрмак вказав на необхідність скасування ряду ухвалених норм закону, які "юридично нікчемні та соціально неприйнятні".

Крім критики законотворчості Гетманцева, скандал спричинила інформація про його знайомство з народним депутатом від групи "Відродження" Віталієм Хомутинніком. Данило Гетманцев є одним з співзасновників "М.С.Л.". Після розслідувань деяких журналістів, стало відомо, що лотерейний оператор неформально контролюється двома народними депутатами, а саме ексрегіоналом Віталієм Хомутинником і не менш скандальним "фронтовиком" Сергієм Пашинським.

"Слуга народу" зізнався, що лотерейний оператор протягом довгих років працював в "тіні". Частково в тіні, частково із застосуванням різних схем, які раніше розробляли для нього юристи Гетманцева.

Негатив у суспільстві викликала інформація про те, що народний обранець довгі роки був помічником одіозного "регіонала" Сівковича, причетного до побиття студентів на Євромайдані у 2013 році.

Шалену критику спричинили заяви Гетманцева про необхідність відновлення водопостачання до тимчасово окупованого Криму із материкової України й скасування штрафів за відмову надавати послуги українською мовою.

У квітні 2021 року нардеп придумав, як написали ЗМІ,  нову схему обкрадання українців. Він заявив, що українці 30 років без контролю накопичували кошти й тепер повинні принести свою готівку в банк і заплатити 5% від суми, якщо немає документального підтвердження законності їх отримання. Стосується нововведення не тільки готівки, але й активів – за них, правда, Гетманцев пропонує сплатити вже 9% вартості. Уникнути декларування не вийде: покупки на суму понад 50 тисяч гривень тепер будуть вимагати верифікації, тобто доказів, що гроші задекларовані. До речі, норми цього законопроєкту не розповсюджуються на депутатів та держслужбовців.

Дата публікації: 07.09.2021
Дата останньої зміни: 14.09.2021
1