Хомутиннік Віталій

Хомутиннік Віталій

Український політик та бізнесмен, народний депутат IV, V, VI, VII та VIII скликань

Хомутиннік Віталій – ексрегіонал, засновник та керівник "Союзу молоді регіонів України", "Заслужений економіст України", найбагатший нардеп станом на 2014 рік

Місце народження

Народився 4 серпня 1976 року в Макіївці Донецької області.

Освіта

2000 рік – закінчив Донецьку державну академію управління за спеціальністю "Фінанси і кредит".

2007 рік  - здобув другу вищу освіту, закінчивши Національну юридичну академію України ім. Я. Мудрого.

Родина

  • Батько – Юрій Володимирович, 1953 року народження, майстер-ремонтник, згодом був начальником відділу на Макіївському заводі "Рембуттехніка". На цьому підприємстві крім ремонту займались виготовленням ювелірних виробів, процвітала легалізація краденого золота і батько Віталія був авторитетною в місті людиною, завдяки зв’язкам з криміналітетом по ювелірним справам (інформація "Skelet.Info").
  • Мати – Валентина Іванівна, 1958 року народження, працювала швачкою, потім була домогосподаркою.
  • Брат Юрій, 1983 року народження, фіктивний власник столичних підприємств Віталія.
  • Дружина Світлана Вікторівна, 1980 року народження, за освітою економіст. Закінчила Донецький національний університет економіки та торгівлі. Одружились в 2003 році.
  • Подружжя виховує сина Артема, 2007 року народження.

Бізнес і майно

  • 1991 рік – почав трудовий шлях на ДП "Спеціалізоване управління рекультивації та механізації будівництва".
  • Бувши нардепом, Віталій розповідав, що тоді ж почав займатись бізнесом, возив куртки та джинси з Польщі й Туреччини. Місцеві журналісти висміяли його розповіді, бо підліток у 15 років не міг самостійно їздити за кордон і торгувати. Вони встановили, що в юні роки Хомутиннік постійно перебував серед кримінальників.
  • 1993 рік – Віталій став співзасновником приватного підприємства "Каскад", яке поступово трансформувалось в багатопрофільний інвестиційний холдинг, що працює нині.
  • Згодом юний бізнесмен познайомився з Володимиром Щербанем, якого в 1994 році обрали головою Донецької обласної ради, а ще через рік призначили керівником Донецької ОДА. Під крилом Щербаня бізнес Хомутинніка різко пішов вгору, а приватне підприємство було перереєстроване в ЗАТ "Каскад", яке займалось усім, що приносило прибуток.
  • Коли в 1999 році Володимира Щербаня призначили головою ОДА в Сумській області, Хомутиннік теж подався на Сумщину, де разом з губернатором створив справжню бізнес-імперію. Спільний бізнес поповнили місцеві підприємства: "Нафтопроммаш", Свеський помповий завод, Білопільський машинобудівний завод, Білопільський сирзавод, Конотопський хлібокомбінат, Глухівський м’ясокомбінат, Лебединський хлібокомбінат, Охтирська швейна фабрика, Роменський молокозавод і ще десятки інших підприємств. Для ефективного управління таким величезним бізнесом компаньйони створили корпорацію "Північно-східна промислова група". На перший погляд, такий бізнес-гігант мав викликати повагу до його засновників, але практично всі підприємства, що входили в корпорацію були цинічно відібрані у попередніх власників. Коли перемогла Помаранчева революція, Щербань втік за кордон, колишні власники почали повертати свої активи, а Хомутиннік прикрився депутатським мандатом і заявив про непричетність до рейдерства на Сумщині.
  • 2001 – 2002 роки – Хомутиннік працював генеральним директором Макіївського акціонерного товариства "Спецодяг".
  • В 2002 році Віталій обрався народним депутатом і офіційно заявив, що свій бізнес він передав родині і більше не займається підприємницькими справами. Насправді він продовжував активно нарощувати капітал, створював і купував різні підприємства в багатьох регіонах України.
  • 2004 рік – разом з братами Буряками Хомутиннік заснував страхову компанію "Брокбізнесстрахування". В цей же період він започаткував і свій аграрний бізнес, ставши власником зернотрейдерської компанії "Агроконтракт". Активний прибічник Віктора Януковича не постраждав після 2014 року, а навпаки, зумів розширити власний бізнес. 
  • Хомутиннік став співвласником газодобувного підприємства "Укрнафтобуріння", яке займає друге місце в країні по об’єму видобутку блакитного палива.
  • У 2015 році він придбав 5% акцій агрохолдингу "Кернел", а у 2017 році докупив ще 1,59% акцій цього підприємства.
  • Не забув Хомутиннік подбати і про медіаресурси. У Бориса Кауфмана він купив журнал "Фокус" і радіо "Хіт ФМ". В цілому, в 2019 році нардеп був бенефіціарним власником майже чотирьох десятків підприємств.
  • В 2014 році Віталій був офіційно визнаний найбагатшим депутатом Верховної Ради. Проте задекларував він далеко не все. Особистий літак  Gulfstream G280 за 17 млн доларів і 40-метрову яхту "Апостроф" за 40 млн доларів Хомутиннік оформив на офшорну фірму і не показував у декларації. На дружину оформлено дві київських квартири, два машиномісця та будинок в Козині. У нього є у власності два будинки, дві квартири і гараж. Столичні фірми "Конкорд-Трейд" і "Глобус-Інвест" оформлені на брата Юрія.

У 2014 році Віталій Хомутиннік був офіційно визнаний найбагатшим депутатом Верховної Ради

  • В 2019 році статки Хомутинніка оцінили в 478 млн доларів, і в рейтингу найбагатших українців він зайняв 13 позицію. В 2021 році журнал Forbes оцінив його капітали в 465 млн доларів, що відповідало 21 місцю в ТОП-100 українських багатіїв.

Громадська та політична діяльність

  • В кінці 90-х бізнес Хомутинніка зростав стабільно, знайомства в кримінальному світі захищали від багатьох проблем, але юнак відчував, що йому бракує власного авторитету.
  • В 1997 році Віталій заснував Благодійницький фонд "Регіон", виступив з різними ініціативами щодо благоустрою рідного міста.
  • 1998 рік – Хомутиннік став депутатом Центральноміської районної у місті Макіївка ради, 22-літнього хлопця без вищої освіти обрали головою планово-бюджетної комісії. В тому ж році він створив Раду громадського самоврядування мікрорайону “Сонячний” міста Макіївка.
  • 1999 рік – Віталія обрали головою Ради молодих підприємців України та членом правління Асоціації молодих депутатів.
  • 2000 рік – Хомутиннік став членом правління Українського союзу промисловців та підприємців і міністром палива та енергетики Молодіжного уряду України.
  • 2001 рік – кілька політичних партій об’єднались і створили Партію регіонів. Віталій теж став її членом. А в 2003 році він був засновником і керівником молодіжного крила партії "Союзу молоді регіонів України".
  • 2002 рік – молодого активіста висувають кандидатом у депутати по 53 округу у місті Макіївка на чергових парламентських виборах. За підтримки місцевих партійців, мера міста Василя Джарти і голови ОДА Віктора Януковича він впевнено переміг і отримав мандат народного депутата України.
  • 2003 – 2005 роки – Віталій був радником прем'єр-міністра України Віктора Януковича на громадських засадах.
  • 2004 – 2005 роки – на президентських виборах Хомутинніка призначили довіреною особою Януковича, а пізніше він представляв його інтереси у ЦВК. Також очолював коаліцію молодіжних організацій "Молодь обирає Януковича".
  • У 2012, 2007 та 2006 роках був тричі обраний народним депутатом за списком “Партії регіонів” під 23, 91 та 15 номером відповідно.

Віталій Хомутиннік на трибуні Верховної Ради (фото: Вікіпедія)

  • 21 лютого 2014 року - вийшов з фракції ПР та за кілька днів вступив до депутатської групи “Економічний розвиток”.
  • Жовтень 2014 року – на позачергових парламентських виборах був обраний народним депутатом як безпартійний самовисуванець по 171 округу (м. Харків). Входив до Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. Спочатку був співголовою, а згодом головою депутатської групи “Партія “Відродження”.
  • 2019 рік – балотувався до Верховної Ради від партії “Опозиційний Блок” під 11 номером у списку як безпартійний. Партія не подолала прохідний бар’єр.
  • В тому ж році очолив Всеукраїнську федерацію гольфу.
  • Під час правління Віктора Януковича був нагороджений Орденом "За заслуги" III ступеня і Орденом "За заслуги" II ступеня. Отримав почесне звання "Заслужений економіст України".

Звинувачення, скандали, критика

Журналісти, що досліджували кар’єру Віталія Хомутинніка, встановили його тісний зв’язок з криміналом в період становлення бізнесу. Юний бізнесмен в другій половині 90-х вже викликав інтерес ЗМІ стрімким розширенням підприємницької діяльності в Макіївці. Але не особисті таланти Віталія, і навіть не опіка Володимира Щербаня сприяли такому "підйому". Сайт "Аргумент" вказує, що в цей період кримінальний авторитет Самвел був ув’язнений, а його бізнес спритно прибрали до рук інший авторитет Василь Джарти (він же Вася-бита) і молодий підприємець Хомутиннік.

Після призначення Володимира Щербаня в Суми, Віталій активно працює на два регіони. Журналісти писали, що на Сумщині у місцевих підприємців бізнес просто забирали шляхом залякування, адміністративного тиску чи навіть кримінального переслідування. Саме Хомутиннік найчастіше пропонував віддати акції "по-доброму" і не доводити справу до різних ексцесів. Він безпосередньо нікого не залякував, хоча швидко налагодив співпрацю з місцевим криміналітетом. Ці зв’язки згодились Віталію пізніше, коли він вже був нардепом. Під час президентської кампанії 2004-2005 років, Хомутиннік оформив одне з кримінальних угрупувань Сумщини як громадську організацію, керівником призначив сина місцевого авторитета і наказав залякувати виборчі комісії, організовувати "каруселі", переслідувати журналістів, нападати на студентських активістів з "Нашої України". Як встановили у видані "Скелет.Інфо", цій структурі виплатили близько 100 тисяч доларів США.

Хоча у 2004-2005 роках прихильники Януковича і програли, згодом вони взяли реванш. Віталій за свою відданість потрапив у близьке оточення партійного лідера. На той час він товаришував з Віктором Януковичем-молодшим, Олександром Клименком, а згодом познайомився з Олександром Януковичем і Юрієм Іванющенком. Практично всі опозиційні ЗМІ в той період вказували, що від "сім’ї" саме Хомутиннік контролював надходження "відкатів" за повернення ПДВ. Вже згаданий сайт "Скелет.Інфо" виявив ще одну схему, яку в той період придумав спритний нардеп. Податкову звітність не приймали до того часу, поки бізнесмени не заносили певні суми, в залежності від обороту фірми.

Віталій Хомутиннік і Віктор Янукович-молодший (фото з соцмереж)

Коли у 2014 році змінилась влада, виявилось що Хомутиннік не лише не потратив до в’язниці, як деякі його колеги, але й зберіг певний вплив і на Верховну Раду, і на Кабмін. Він організував політичний бартер – в обмін на голоси його депутатської групи влада закривала очі на зловживання ставлеників Віталія як на митниці, так і в податковій. Крім того, Хомутиннік лобіював деякі кадрові призначення, зокрема Романа Насірова на посаду керівника ДФС.

У 2015 році журналісти сфотографували СМС-переписку депутата з керівником Одеської ОДА Ігорем Палицею, в якій Хомутиннік інструктує губернатора щодо хабарів з митниці.

ЗМІ також писали, що партнером ексдепутата по газодобувному бізнесу є Ігор Коломойський і саме його інтереси відстоювала депутатська група "Відродження" у конфлікті навколо "Укртранснафти".

А ще варто вказати, що на початку своєї парламентської кар’єри Хомутиннік вчинив як типовий хапуга. Після обрання нардепом молодий мільйонер переїхав у столицю і на радощах купив розкішний пентхаус в будинку по вулиці Ковпака. Але швидко отямився, переписав свою покупку на дружину і як бездомний депутат став у чергу на квартиру. Згодом він отримав нове житло, для збільшення розміру якого прописав у себе матір і брата.

Коли йому, з порушенням норм законодавства, виділили 12 соток землі поблизу Конча-Заспи, нардеп самовільно захопив ще 23 сотки з берегом Дніпра, перекривши людям доступ до річки. Лише у 2016 році активісти зуміли зруйнувати частину паркану, звільнивши дорогу до Дніпра. Нардеп ігнорував запитання журналістів щодо свого маєтку.

Дата публікації: 27.08.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1