Відпочинок триває: календар городника на січень-2024

У січні ми традиційно продовжуємо свій відпочинок. Новорічні свята, холод, сніг та короткий світловий день добре цьому сприяють. До того ж потрібно набратися сил перед початком нового городнього сезону.
Ексклюзив
Відпочинок триває: календар городника на січень-2024
2 Січня 2024, 18:46
читать на русском

Навіть у січні городники й садівники знаходять собі роботу. У сніжну зиму потрібно постійно розчищати доріжки, згрібати сніг у пристовбурні кола дерев і там, де з осені сіяли овочі чи квіти. Цей додатковий шар захисту не дасть посівам та деревам замерзнути. З іншого боку з гілок дерев та чагарників, особливо молодих, сніг треба струшувати, якщо він налип. Під вагою гілки можуть погнутися чи зламатися.

Про це пише Аптека садівника.

Є й інша робота в саду. Дерева й чагарники треба захищати від зайців та мишовидних гризунів. Тому оглядайте рослини регулярно, якщо захист пошкодився, його треба відремонтувати чи замінити. Також за появи мишей чи щурів потрібно буде застосувати спеціальні препарати, щоб захистити рослини. Коли краще це робити — підкаже місячний посівний календар для городника й садівника на січень 2024 року.

Заглядайте до сховища, де лежать овочі й інші плоди. Дивіться, чи немає на них ознак пошкоджень. Такі плоди одразу утилізуйте, щоб не заразилися інші. Так само виносьте з підвалу чи погреба підозрілі видуті банки.

Якщо у грудні ви повністю весь місяць відпочивали, то зараз варто потихеньку готуватися до початку сезону. По-перше, варто проаналізувати минулий рік: що вдалося, що потрібно змінити, які помилки ви допустили, щоб уникнути їх цьогоріч. Поки є для цього час, зробіть висновки — це значно спростить роботу в майбутньому. Також уже можна планувати посіви та посадки. Робіть це до того, як почнете закупляти насіння чи сіяти перші культури на розсаду. Найкраще зробити це на папері, схематично зобразивши план ділянки. Позначте місця, де ростуть дерева та інші багаторічники. А також грядки, де сіяли щось під зиму. Далі — легше, бо там, де залишилися пусті місця, позначте культури, які хочете виростити. Враховуйте лиш сівозміну і сусідство культур. Не забувайте і про тінь від дерев чи будівель — не всі культури зможуть там рости.

Так, у січні роботи не так багато, як навесні чи влітку. Однак це теж частина підготовки до більш “гарячої” пори. Щоб вона пройшла успішно, загляніть до місячного посівного календаря на січень 2024. Тут зазначені дні, коли краще проводити перші посіви чи замочувати насіння, а також дні, коли слід обмежитися струшуванням снігу чи побілкою дерев. Навіть якщо ви не вірите у вплив Місяця на різноманітні процеси на Землі, за допомогою календаря ви легко складете для себе план дій на цілий місяць. Що робити у який день січня ми розповімо більш детально.

1 січня

Відпочиньте, проведіть час з родиною тощо. Місяць знаходиться у знаку Діви — він не найкращий для городників, хоча під ним можна сіяти квіти чи садити декоративні рослини. Якщо є потреба, пересадіть вазони у більший горщик чи замініть їм субстрат. Обріжте кімнатні рослини, які цього потребують. Також можна пікірувати розсаду, яку сіяли раніше.

Огляньте захист молодих дерев від зайців. Захисна сітка чи інший матеріал, який ви використовували, могли пошкодитися, тому замініть їх, поки звірі не знищили ваші рослини.

Замочувати насіннєвий матеріал для подальшого посіву зараз не потрібно.

2 січня

Якщо випав сніг — ви знаєте, що робити. Треба одразу переходити до снігозатримання. Звісно, буває й так, що за зиму майже не випадає сніг, однак якщо вам пощастило, і земля вкрилася білосніжним покривом, варто спочатку обтрусити молоді дерева й чагарники. Під вагою снігу тоненькі гілки можуть пошкодитися або й узагалі зламатися. А от у пристовбурних колах треба нагорнути сніг з доріжок для додаткового утеплення коріння дерев. Не завадить шар снігу і там, де сіяли овочі чи квіти під зиму. По-перше, сніговий покрив рятує від вимерзання, а по-друге, збільшує запаси ґрунтової води навесні.

Усе ще не треба замочувати насіння і сіяти овочі на розсаду.

3 січня

Сміливо сійте цибулю на перо, руколу, базилік чи іншу зелень для вирощування на підвіконні. Не забувайте, що такі культури хоч і невибагливі, все ж їм потрібне світло, якого в січні мало. Тому доведеться використовувати додаткове джерело світла. Це можуть бути як спеціальні лампи для розсади, так і звичайні “економки”. Правильний полив, поживний субстрат — і свіжа, соковита зелень завжди буде на вашому столі.

Також полийте кімнатні квіти і підживіть їх, якщо є така потреба. Пересаджуйте рослини — коренева система буде добре приживатися після пересаджування.

4 січня

Якщо у вас є теплиця, яка опалюється, сіяти огірки чи капусту на розсаду можна вже у січні. Такі рослини потребують більшої уваги, адже світловий день короткий, тому потрібно додатково використовувати лампи для освітлення. Також рослинам потрібно забезпечити поживний субстрат зі збалансованим складом. Але в результаті такої роботи отримаєте надранній врожай овочів.

Знак підходить і для посіву квітів: надає їм насичений колір і аромат. На розсаду в січні можна посіяти гвоздику Шабо, бегонію, дельфініум, примулу. Такий ранній посів забезпечить і більш раннє цвітіння вдома чи в саду. Також у деяких квітів довгий період між сходами і цвітінням, тому їх теж краще сіяти якомога раніше.

5 січня

Оскільки в зимовий період насіння сходить трохи гірше через несприятливі умови, його можна простимулювати. Для цього городники застосовують стимулятори росту перед посівом. Під їхнім впливом покращується енергія проростання насіння, краще розвивається коренева система, а в майбутньому — підвищується врожайність.

6 січня

Можна сіяти чи садити будь-які культури: насіння швидко сходить, стебло добре розвивається, формується розвинена коренева система. Такі рослини дадуть гарний врожай, плоди будуть смачні й соковиті.

Усе більше городників практикують зимовий посів овочів у так званий період теплих вікон. Низькі температури добре впливають на насіння, загартовують його. Самі ж рослини в майбутньому будуть витривалими до весняних заморозків, утворять міцне коріння, дадуть більш ранній врожай. У такий період висівають салат, гірчицю, кріп, листкову петрушку.

Не варто займатися обрізкою рослин, зокрема й кімнатних, інакше рани будуть довгий час гоїтися.

7 січня

Для вирощування в домашніх умовах посійте мікрогрін. Вирощувати мікрозелень дуже просто, бо вона росте не тільки у ґрунті. Для цього використовують банки, лляні килимки, ватні диски, папір тощо. Як мікрогрін можна вирощувати буряк, шпинат, горох, квасолю, червоноголову капусту, редиску.

Під час вирощування мікрозелені важливо постійно зволожувати посіви. Тому після того, як розподілили насіння по ґрунту (ватному диску тощо), треба його зволожити. Сіянці треба регулярно провітрювати і зволожувати раз на кілька днів. Тримайте посіви у теплому місці. Мікрозелень швидко росте, а ще вона дуже корисна, тому в зимовий період її вирощувати дуже актуально.

8 січня

Можна продовжувати сіяти зелень, яка швидко росте. Овочі краще не сіяти, відкладіть і замочування насіння овочевих культур. Зосередьтеся на вирощуванні мікрогріну або ж цибулі на перо, шпинату, руколи.

Приділіть час і кімнатним рослинам. Хворіти й уражуватися шкідниками вони можуть і взимку. До прикладу, сіра гниль розвивається за середніх температур і наявності високої вологості повітря (93% і вище). Якщо помітили ознаки ураження сірою гниллю чи іншими хворобами або шкідниками, дійте негайно.

9 січня

Поливати рослини, обрізати їх зараз небажано, оскільки вони чутливі до різних пошкоджень.

Огляньте сховище і свої запаси. Корисно це робити регулярно. По-перше, так ви будете знати, скільки і чого залишилося. А по-друге, зможете одразу зрозуміти, якщо якісь плоди згнили чи інакше зіпсувалися. Їх зразу ж треба видалити. Якщо у сховищі помітили ознаки життєдіяльності мишей, застосуйте родентициди.

10 січня

Огляньте саджанці, які купили для посадки, але не встигли посадити з осені. Найкраще їх було б прикопати в саду горизонтально або ж тримати в холодному темному місці. Також огляньте живці, які заготовили для весняних щеплень. Можливо, частина з них зіпсувалася. Крім того, заготовляти живці можна й зараз, якщо для цього відповідна погода.

Можна обробляти рослини для захисту від хвороб та шкідників, якщо помітили ознаки ураження на своїй фіалці, орхідеї чи іншій кімнатній рослині.

11 січня

Новий Місяць, що означає, що більшість робіт треба припинити. Це стосується рослин, адже вони стають дуже чутливими у цей період. Однак можна зайнятися снігозатриманням, якщо, звісно, у вас випав сніг. Снігозатримання проводять для того, щоб накопичити на ділянці сніг і взяти з нього корисні властивості. Переваги цього агрозаходу чималі: земля під шаром снігу захищена від промерзання й морозного повітря; сніг насичує землю вологою, а це піде на користь рослинам, які ви садили чи сіяли під зиму.

Розчистіть доріжки для безпечного пересування і накидайте цей сніг у пристовбурні кола, на підзимові посіви чи утепліть ним додатково виноград.

12 січня

Найкраще сьогодні більше відпочивати. Приділіть час родині, хатнім справам. Але якщо і дня не уявляєте себе без роботи на ділянці, можна змайструвати годівничку для птахів. Саме розпал зими, тому ще не пізно для цього. Можна зробити із підручних матеріалів, типу пластикової пляшки чи банки. А можна і зробити мінібудиночок зі збитих дощок. Покладіть для пташок зерно, насіння чи шматочки сала. Так ви не лише врятуєте птахів від голоду, а й “привчите” їх прилітати у ваш сад. Навесні і влітку вони будуть повертатися і знищувати шкідників.

13 січня

Займіться плануванням майбутніх посівів. Це заняття лише на перший погляд здається нудним. Але коли почнете, зрозумієте, наскільки воно захопливе й цікаве.

Для початку складіть схематичний план ділянки. Відмітьте багаторічні рослини, які ростуть на ділянці, а також різні споруди, які дають тінь на грядки. Далі позначте місця, де сіяли квіти або овочі під зиму. Під час планування весняних посівів і посадок не забувайте враховувати таке:

Дотримання сівозміни. На одному місці кілька років підряд не можна вирощувати культури однієї родини. Наприклад, там, де росли томати, не потрібно садити наступного року картоплю чи перець тощо.

Розташування посадок. Якщо капуста добре росте у напівтіні, то гарбузу потрібно багато сонця. Тому й потрібно позначати на ділянці дерева й будівлі, які можуть затіняти рослини.

Порахуйте приблизно, скільки посадкового матеріалу потрібно. Це заощадить кошти та вбереже від імпульсивних покупок.

Запишіть оптимальні терміни посіву та посадок. Це допоможе продумати почерговість дій на ділянці.

14 січня

У січні вже сіють насіння ранніх огірків та капусти для вирощування у теплиці, яка опалюється. Такий ранній посів хоч і потребує багато сил від городника, однак врожай буде дуже раннім. Також зараз можна сіяти деякі квіти на розсаду, які потребують багато часу від появи сходів до бутонізації. Посіяти на розсаду можна бегонію ампельну, лобелію, примулу.

Обрізати рослини зараз небажано, тому обрізку кімнатних, а також заготівлю живців відкладіть.

15 січня

Під цим знаком треба бути обережними з поливом і не заливати рослини, адже це може викликати проблеми і загнивання коренів. Підживлення також проводьте з обережністю і вносьте добрива чітко за рекомендаціями виробника. Зараз поливу потребує розсада. Робити це треба в міру висихання ґрунту теплою відстояною водою. Розпочинайте полив через 2-3 дні після того, як з’явилися сходи. Не допускайте, щоб вода потрапляла на листочки розсади, щоб це не спровокувало виникнення фітофторозу.

Також можна замочити насіння квітів і овочів, яке плануєте сіяти на розсаду.

16 січня

Час переглянути свої запаси насіння. Огляньте дату виготовлення і термін придатності, можливо. Деякі упаковки з насінням краще викинути, щоб не сіяти прострочене — таке насіння не дасть гарні сходи. Після цього запишіть, гібриди й сорти яких культур вам потрібно докупити. І придбайте їх, поки не почався ажіотаж у магазинах. Також можна вже докупити засоби захисту, добрива й інші препарати, які зовсім скоро вам знадобляться. До прикладу, можна придбати фунгіциди й інсектициди для першої, ранньовесняної обробки дерев і чагарників.

17 - 18 січня

Можна для початку замочити насіння для кращого пророщування. Поширений спосіб — замочування у теплій відстояній воді. Тільки її потрібно змінювати кожні кілька годин. Тому простіше й ефективніше замочувати насіння до посіву у стимуляторах росту. Адже вони забезпечують кращу схожість насіння й стимулюють розвиток рослин.

19 січня

Насіння, зібране власними руками, до замочування і посіву потрібно ще перевірити. Застосуйте сольовий розчин для цього. У склянку із кухонною сіллю насипте насіння. Порожні насінини з часом піднімуться — їх одразу викиньте. А те насіння, що опустилося на дно, можна сіяти. Його промийте і висушіть. Такий спосіб підходить для перевірки насіння перцю, огірків, томатів, капусти.

Займіться і знезаражуванням ґрунту, якщо брали його з городу чи саду. Там можуть знаходитися збудники хвороб чи зимуючі стадії шкідників. Тому землю краще прогріти в духовці за температури 180-200 °C 30 хвилин.

20 січня

Займіться посівами зелені або мікрогріну для вирощування в домашніх умовах. Ці культури не потребують дуже багато зусиль, швидко ростуть і стануть джерелом вітамінів у зимово-весняний період.

Посійте руколу, шпинат чи базилік у ємності з поживним субстратом. Ємності накривають плівкою до появи сходів і ставлять у тепле місце. Далі сіянцям треба достатньо світла, зволоження і розпушування ґрунту.

Вирощувати мікрогрін ще простіше, бо для такої зелені не обов’язковий навіть ґрунт. Мікрозелень може рости на тканині чи ватному диску.

21 січня

Огляньте дерева в саду, чи не пошкодився захист від зайців. За потреби відремонтуйте його або й замініть на новий. Заодно і подивіться, чи не змилася опадами побілка дерев. Її краще поновити, адже це захищає від сонячних опіків.

22 січня

Огляньте посіви, які сіяли раніше. До появи сходів треба регулярно провітрювати їх: відкривайте плівку і знімайте конденсат. А коли сходи вже з’явилися, зніміть плівку повністю і поставте рослини у добре освітлюване місце. В січні знайти таке в домі проблематично, тому можливо доведеться організувати досвічування розсади. Не забувайте розпушувати ґрунт (поливи поки що не рекомендуються). Якщо сінцям не вистачатиме світла, вони будуть витягуватися, тому не допускайте цього.

Розчистіть сніг, якщо випав, струсіть його з гілок молодих дерев. Огляньте, як там декоративні хвойні рослини, які ви накрили або зв’язали на зиму.

23 січня

Це вдалий час, аби сіяти зелень або овочі на розсаду. Щоб простимулювати насіння, аби сходи з’явилися швидко і були здоровими, можна застосувати стимулятори росту.

24 січня

Доглядайте за рослинами, які посіяли на розсаду раніше. Потрібно зняти плівку, якщо з’явилися сходи. Регулярно розпушувати землю і поливати рослини. Лише уникайте застою води, а й не потрібно допускати пересихання ґрунту. За потреби пікіруйте розсаду, вносьте добрива. Це ж стосується і кімнатних рослин: їм теж потрібне підживлення, розпушування, полив.

Посійте насіння ранніх огірків і капусти, які плануєте вирощувати в теплиці. Також можна сіяти насіння однорічних квітів: лобелії, бегонії, вербену.

25 січня

Сьогодні можна відпочивати від агрозаходів. Загляньте до годівничок, чи не потрібно поновити там запаси зерна і насіння. Заодно й огляньте дерева та їхній захист. Якщо укривали молоді деревця на зиму, такий захист міг пошкодитися від вітру чи снігу. Також подивіться, як там виноград і чи не треба замінити його укриття. Захист від зайців відремонтуйте чи поновіть. Якщо погода суха й ясна, можна побілити дерева.

26 січня

Можна відпочити або перевірити запаси у погребі. Деякі плоди могли зіпсуватися до цього часу, тому їх негайно видаліть, щоб не втратити частину врожаю. А заодно розкладіть приманки, якщо є сліди життєдіяльності мишей і щурів.

27 січня

Перевірте запаси насіння. Зробити це краще зараз, поки не почався активний сезон. Адже тоді буде багато іншої важливої роботи. А зараз без поспіху можна перебрати запаси, викинути насіння, у якого закінчився термін придатності. А потім скласти список покупок тих гібридів і сортів культур, яких не вистачає. З таким списком зручно вирушати до магазину. Також не забудьте про фунгіциди, інсектициди, добрива для рослин. Зараз здається, що ще купа часу, але краще підготуватися до сезону заздалегідь, а за першої потреби одразу застосувати препарати.

Не можна зараз поливати рослини та підживлювати їх.

28 січня

Візьміть поживний субстрат для квітучих рослин, ємності з кришкою і посійте насіння лобелії, петунії тощо. Посіви накривають і ставлять у тепле місце до появи сходів. Якщо ємність без прозорої кришки, накрити посіви можна склом або плівкою. Не забувайте провітрювати посіви і знімати конденсат.

29 січня

Огляньте живці, які заготовляли з осені. Частина з них могла не витримати холоду і зіпсувалася. Також зазирніть до саду, укриття винограду чи теплолюбних декоративних культур також інколи псується під час вітрів і снігопадів. Якщо ж випав сніг зараз, ним можна додатково утеплити підзимові посіви, укриття винограду тощо. Снігозатримання насичує ґрунт вологою і підвищує врожайність ділянки, оскільки тала вода містить корисні речовини.

30 січня

Можна посіяти овочі, зелень та квіти, оскільки цей знак вважається сприятливим для нових посівів.

Якщо не готові поки сіяти овочі, займіться посівом зелені. Її вирощувати вдома простіше, вона швидко росте і віддає зелену масу. Використовуйте для вирощування поживний субстрат, щоб рослини могли повноцінно розвиватися. Також залишайте сіянці у найбільш освітленому місці в домі. Якщо світла все одно не вистачає, не забувайте про досвічування. За нестачі світла рослини починають витягуватися.

31 січня

Полийте, а потім розпушіть землю розсади. Кімнатні рослини також можна полити і підживити, якщо треба. Посійте на розсаду квіти, які мають тривалий період від появи сходів до бутонізації.

Огляньте цибулини ранніх весняних квітів, які вже зовсім скоро посадите у відкритий ґрунт. Цибулини мають зберігатися в сухому місці. Якщо ж побачили гниття, видаліть таку цибулину — навряд чи з неї виросте здорова квітка. До того ж якщо посадити таку цибулину на ділянці, ви занесете грибок, який уразить інші культури.

Читайте також