Чернишов Олексій

Чернишов Олексій

Голова НАК "Нафтогаз України"

Всі новини

Олексій Чернишов – украинский підприємець, інвестор, державний діяч, партнер одіозного політика та підприємця Олександра Фельдмана, ймовірний висуванець Коломойського на високі державні посади. Міністр розвитку громад та територій України в уряді Дениса Шмигаля.

Місце народження

Народився 4 вересня 1977 року у м. Харків.

Освіта

 • 1999 рік - закінчив Харківський гуманітарний університет "Народна українська академія" за спеціальністю "Економіка підприємства".
 • 2002 рік - закінчив Національний юридичний університет ім. Я. Мудрого за спеціальністю "Правознавство".
 • Крім того, у 1999 році пройшов професійний курс за стандартами міжнародного Інституту управління проєктами (Project Management Institute) (Пенсильванія, США).

Родина

Дружина – Світлана Олександрівна, доцентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Виховують двох синів – Івана (2006 року народження) та Михайла (2014 року народження).

Робота на ниві підприємництва та інвестиційні проєкти

 • 1998 рік – ще бувши студентом, Олексій Чернишов почав кар'єру в інноваційній IT-компанії "Telesens" (дочірня структура німецького "Telesens AG", Кельн, Німеччина), яка розробляла системні програмні продукти для телекомунікаційного бізнесу.
 • 2002 рік – він спільно з партнерами викупив українську частину групи, яка стала самостійною компанією.
 • 2000 рік – одночасно з роботою в компанії “Telesens” Чернишов став керівником фінансово-економічної групи концерну "Вестрон", який очолював батько Чернишова - Михайло Анатолійович. Підприємство було створено в 1994 році Хартроном і Westinghouse Electric Company (США), виконує повний комплекс робіт по АСУ техпроцесами промпідприємств, в основному АЕС і теплових електростанцій.
 • Крім того, з 2000 по 2004 рік Олексій Чернишов одночасно реалізував кілька вдалих девелоперських проєктів з комерційною нерухомістю і на нього звернув увагу  харківський бізнесмен Олександр Фельдман. Молодий підприємець почав працювати в концерні "Авек", головним активом якого був найбільший у східній Європі ринок "Барабашово".
 • 2004 рік – Чернишова призначають віцепрезидентом з розвитку концерну "Авек".
 • 2005 рік – бізнесмен став президентом концерну і групи "Авек".
 • 2008 – 2013 роки – очолював наглядову раду концерну і групи "Авек".
 • За період роботи в "Авек" Чернишов підготував портфель із нових проєктів комерційної нерухомості загальною площею 350 000 кв.м. Під його керівництвом відкрились такі ТЦ як Портал, Платинум Плаза, АВЕ Плаза і ряд інших.
 • Бізнесмен залучив в свої проєкти комерційної нерухомості відомі закордонні компанії, що працюють в сфері прямих інвестицій та розвитку комерційної нерухомості, серед яких "UNIQA Real Estate AG", "New Century Holdings[ro]" (NCH), "ECE" та інші.
 • В період президентства Віктора Януковича Чернишов викупив пакет акцій концерну "Авек", а до 2017 року придбав і долю Олександра Фельдмана.
 • 2012 рік - заснував інвестиційно-девелоперську компанію Eastgate Development, діяльність якої була сфокусована на розвитку масштабних проєктів комерційної нерухомості, а також залучення іноземних інвестицій в Україну та стабілізацію інвестиційного клімату в країні. У своїй роботі він почав поступово переорієнтовуватись на Київ.
 • 2013 рік – Чернишов розробив проєкт "Київська Бізнес Гавань", який передбачав залучення десятків закордонних інвесторів та створення кількох десятків тисяч нових робочих місць. Не був реалізований через надмірні потенційні затрати для міського бюджету.
 • У 2014 році Чернишов заснував інвестиційну компанію VI2 Partners.
 • Офіси компанії були відкриті у Києві та Відні.
 • Основні напрямки діяльності VI2 Partners — прямі інвестиції, формування та управління портфелем активів, інвестиційний банкінг — злиття та поглинання, залучення капіталу, реструктуризація заборгованості.
 • Незважаючи на амбітні цілі, ніяких особливих успіхів нова інвестиційна компанія не досягла і фактично здійснила лише одну значну угоду. Так у 2017 році компанія Олексія Чернишова "VI2 Partners" придбала частку акцій мережі супермаркетів "Фуршет" у французького оператора Auchan Group "Ашан Україна".

Громадська діяльність

До Євромайдану Олексій Чернишов не займався благодійністю та громадською роботою. Те, що він був оформлений помічником-консультантом на громадських засадах у Олександра Фельдмана, коли той був нардепом V, VI и VII скликань, навряд чи варто рахувати справжньою громадською діяльністю.

Ситуація змінилась після перемоги Революції гідності.

У 2014 році Чернишов заснував організацію Kyiv Vision Foundation - для підтримки і популяризації в ЄС українських культурних проєктів, спонсорування виставок, видання книг тощо. Восени того ж року в столиці Австрії з величезним успіхом пройшла виставка сучасного українського мистецтва "Through Maidan and Beyond" присвячена подіям Євромайдану, яку організувала новостворена організація Чернишова. Виставку відвідали відомі діячі культури та мистецтва, політики, в тому числі міністр закордонних справ Австрії Себастьян Курц. Українське мистецтво  представляли роботи 23 митців, серед яких Борис Михайлов, Влада Ралко, Сергій Братков, Микита Кадан, Жанна Кадирова та інші.

Олексій Чернишов (фото: minregion.gov.ua)

У 2014 році Kyiv Vision Foundation підтримала видання книги "Awesome Kyiv". Це сучасний англомовний путівник по столиці України, що вміщує багато цікавої інформації. Зокрема у книзі матеріали не лише про Лавру, Хрещатик, Золоті ворота чи пам’ятники, але і про околиці міста, знамениту перепічку, "Київський торт", тощо.

Після успіху путівника по столиці, Kyiv Vision Foundation сприяла створенню такого ж видання по Харкову. Через кілька років видавництво "Основи" надрукувало перший наклад "Awesome Kharkiv". Презентація нового путівника відбулась у грудні 2018 року.

У листопаді 2017 року Олексія Чернишова обрали головою Наглядової ради Українського клубу нерухомості URE Club — професійної організації, що об'єднує локальних і міжнародних експертів та практиків ринку нерухомості України та сприяє залученню інвестицій.

2018 рік - за ініціативи та підтримки Олексія Чернишова було створено "Школу управління комерційною нерухомістю". Це перший спільний проєкт із URE Club та Міжнародним інститутом менеджменту.

2019 рік - Олексій Чернишов приєднався до Всеукраїнської Мережі Доброчесності та Комплансу (UNIC). Мережа започаткована Радою бізнес-омбудсмена за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку.

Державна служба

"Радіо Свобода" стверджує, що очолити Київську ОДА Олексію Чернишову запропонував заступник голови Офісу президента Сергій Трофимов, який відповідає за регіональну політику, якому сподобались ділові якості підприємця і його навички управлінця. Перед призначенням претендент особисто зустрічався з тодішнім главою ОП Андрієм Богданом (досьє Богдана Андрія), прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком  та президентом Зеленським (досьє Зеленського Володимира).

Олексій Чернишов з президентом Зеленським (фото:minregion.gov.ua)

20 жовтня 2019 року Кабінет Міністрів України погодив кандидатуру Олексія Чернишова на посаду голови Київської обласної державної адміністрації. Через тиждень указ про призначення підписав президент України.

Під керівництвом нового голови Київської облдержадміністрації Чернишова було розроблено стратегічний план розвитку регіону. До пріоритетів увійшли такі напрямки роботи — децентралізація, розвиток інфраструктури Київщини, поліпшення залізничного сполучення, будівництво шкіл, дитячих садочків та стадіонів, підвищення інвестиційної привабливості регіону.

Звіт "100 днів" Олексій Чернишов представив громадськості у відкритому форматі 13 лютого 2020 року. Критики відзначили, що якихось особливих проривів так і не відбулось.

Тим паче Чернишов відновив роботу Агенції регіонального розвитку. 19 лютого 2020 року провів  перше засідання Ради інвесторів при Київській обласній державній адміністрації. А за загальним підсумком роботи керівників ОДА Олексій Чернишов вийшов на третє місце.

Така активність не залишилась непоміченою і в березні 2020 року його запрошують до нового складу Кабінету Міністрів України. В уряді Дениса Шмигаля (досьє Шмигаля Дениса) Чернишов отримав посаду міністра розвитку громад та територій України.

У червні 2020 року  Чернишова вводять до складу Національної ради з питань антикорупційної політики.

Жовтень 2020 року – міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов і Європейський інвестиційний банк в особі віцепрезидента ЄІБ Терези Червінської підписали угоду про фінансування заходів, спрямованих на вдосконалення процесу термомодернізації громадських будівель в Україні, обсягом 300 млн євро.

Міністр підтримав програму президента "Велике будівництво" і на початку 2021 року відзвітував, що за 2020 рік програма була виконана у повному обсязі. За цією ж програмою в 2021 році Мінрегіон повинен забезпечити будівництво та реконструкцію 500 об'єктів соціальної інфраструктури за програмою "Велике будівництво".

Лютий 2021 року – Європарламент високо оцінив реформу децентралізації, яку і надалі проводить міністерство під керівництвом Олексія Чернишова і визнав її однією з найуспішніших в Україні.

3 листопада Рада звільнила Чернишова з посади міністра розвитку громад і територій. Цього ж дня його призначили керівником НАК "Нафтогахз України" замість Юрія Вітренка.

Критика та скандали

Громадських активістів та журналістів дратує заможність нового міністра. У нього задекларовані дорогі авто, картини, півдесятка квартир, будинок під Києвом, акції багатьох підприємств. Проте ЗМІ вказують, що задекларовані статки лише вершина айсбергу. Основні прибутки Чернишов отримував з ринку "Барабашово", коли не один рік незаконно виводив кошти в офшори. Як доказ його інших зловживань ЗМІ приводять результати рейду Держприкордонслужби у 2018 році, коли на ринку було виявлено контрабанди на 2 мільйони гривень. Слідчі вивчають також і законність будівництва різних об’єктів на території "Барабашово". Станом на 2019 рік проти компанії Чернишова було порушено чотири карних справи і одну адміністративну. Компетентні джерела вважають, що реальні статки Чернишова складають понад 100 мільйонів доларів.

Хоча в міністра лише 20% акцій "Фуршету", його звинуватили в поганій роботі цієї торговельної мережі. Відгуки вказують, що зміна акціонера ні до чого не привела. В магазинах процвітають крадіжки, хамство персоналу, торгівля продуктами із завершеним терміном споживання.

В жовтні 2019 року Сергій Лещенко (досьє Лещенко Сергія)написав, що протекцію Чернишову тепер робить не Фельдман, а Коломойський (досьє Коломойського Ігоря). Журналіст вказав, що перед призначенням керівником Київської ОДА Чернишова бачили в столичному офісі олігарха.

У 2020 році в ЗМІ з'явилася інформація про наявність у Чернишова австрійського громадянства, що не передбачено українським законодавством. У цій країні у Чернишова є зареєстровані фірми і нерухомість.

Портал "Антикор" в березні 2021 року розмістив матеріал про Чернишова, в якому вказано, що міністр вирішив переметнутися від Коломойського до Ахметова (досьє Ахметова Ріната). Як докази наводять факти максимальної лояльності меседжів з телепередач каналу "Україна" до міністра Чернишова, а також появу в його команді людей Ахметова на чолі з Андрієм Бистровим (редактор ТРК "Україна").

Дата публікації: 03.11.2022
Дата останньої зміни: 03.11.2022