Фокін Вітольд

Фокін Вітольд

Український та радянський політик і державний діяч, перший прем’єр-міністр незалежної України

Вітольд Фокін – типовий політик радянської доби з типовими проросійськими поглядами, член ЦК КПУ, науковець, кандидат технічних наук, депутат Верховної Ради СРСР та народний депутат ВРУ 1-го скликання, голова Ради Міністрів УРСР, колишній перший заступник глави делегації України в ТКГ

Місце народження

Народився 25 жовтня 1932 року в селі Новомиколаївка Запорізької області.

Освіта

  • 1954 рік – закінчив  гірничий факультет Дніпропетровського гірничого інституту за спеціальністю "Розробка родовищ корисних копалин".
  • 1970 рік – захистив кандидатську дисертацію "Дослідження ефективності процесу концентрації гірничого виробництва і встановлення шляхів її підвищення (на прикладі шахттресту "Первомайськвугілля")" у Московському гірничому інституті.

Родина

Разом з дружиною Тамілою Григорівною виростили двох дітей – доньку Наталію та сина Ігоря, що займається банківсько-фінансовою інвестиційною діяльністю.

Найвідоміший член родини – онука Маша Фокіна, українська співачка, актриса, модель, активна учасниця різних світських "тусовок".

Кар’єра за радянських часів

Після закінчення інституту отримав направлення на роботу в місто Боково-Антрацит Луганської області.

1954 – 1957 роки – начальник дільниці на шахті "Центральна-Боківська".

1957 – 1963 роки – послідовно обіймав посади заступника головного інженера, головного  інженера, начальника шахтоуправління № 32 тресту "Боковоантрацит".

1967 рік – був прийнятий у члени КПРС.

1963 – 1971 роки – працював на керівних посадах вугільних підприємств Ворошиловградської (нині Луганської) області: заступником начальника комбінату "Донбасантрацит", управителем тресту "Первомайськвугілля", головним інженером комбінату "Ворошиловградвугілля", начальником комбінату "Свердловантрацит".

1971 – 1972 роки – після захисту кандидатської дисертації був направлений на роботу у Держплан УРСР, обіймав посаду начальника відділу.

1972 – 1979 роки – заступник голови Держплану УРСР.

1979 -1987 роки – перший заступник голови Держплану УРСР.

1987 – 1990 роки – Вітольд Фокін керував Держпланом УРСР

Серпень – жовтень 1990 року - заступник голови Ради міністрів — голова Державного комітету УРСР з економіки.

Жовтень 1990 року – призначений виконувачем обов’язків голови Ради Міністрів УРСР.

Листопад 1990 року – був офіційно затверджений на цій посаді.

Вітольд Фокін обирався депутатом Верховної Ради СРСР 10 – 12 скликань, а також був обраний депутатом Верховної Ради УРСР 11 скликання.

За радянських часів нагороджений 2-ма орденами Трудового Червоного Прапора та орденом "Знак Пошани". Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки й техніки.

З 1981 по 1991 рік був членом ЦК КПУ, а в 1990 – 1991 роках встиг побувати членом ЦК КПРС.

Діяльність у перші роки незалежності

24 серпня 1991 року – УРСР фактично припинила своє існування і з’явилась нова держава Україна. Проте певний час державні органи УРСР продовжували існувати, поки відбувалась реорганізація.

Вітольд Фокін з березня 1991 року обіймав посаду прем’єр-міністра України. Брав активну участь у підготовці Біловезьких угод. Крім того, разом з урядами Росії та Білорусі, він готує низку міжурядових угод, які передбачали економічні відносини на базі чинної грошової одиниці – карбованця, скоординоване проведення економічних реформ, запровадження ринкових механізмів та вільного підприємництва.

Леонід Кравчук та Вітольд Фокін під час вiзиту до Києва голови Верховної Ради РФ Бориса Єльцина для пiдписання Договору мiж Українською РСР i РРФСР. Листопад 1990 року

При Фокіні в 1991 році в обіг була введена, як пізніше стало ясно, перехідна українська валюта - купоно-карбованці. Спершу гроші друкувалися на аркушах - і їх потрібно було розрізати ножицями. Пізніше купони були випущені у вигляді купюр.

В 1992 році економічна ситуація в Україні спричинила масові страйки, голодування, акції громадської непокори. Восени 1992 року Верховна Рада України приймає рішення про недовіру уряду Фокіна. Пізніше Вітольд Фокін стверджував, що сам написав заяву про відставку через незгоду з рішенням Леоніда Кравчука про передчасний вихід з рублевої зони.

Після відставки зосередився на роботі у ВРУ, куди був обраний у 1990 році по Дарницькому виборчому округу.

1993 рік – почав працювати науковим співробітником інституту світової економіки й міжнародних відносин.

В тому ж році Фокін обраний Президентом Міжнародного Фонду гуманітарних і економічних зв'язків України з Російською Федерацією.

Після перемоги Леоніда Кучми на президентських виборах, під час двох його каденцій Вітольд Фокін був членом  Вищої економічної Ради при Президенті України.

Леонід Кучма і Вітольд Фокін

1999 рік – став президентом, а згодом почесним президентом Луганського земляцтва в столиці України.

2002 рік – Фокін нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

В тому ж році уряд нагородив його Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

У 2012 році колишнього прем’єра нагородили орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня.

Того ж року Європейська Академія наук (Ганновер) надала Фокіну звання доктора філософії з економічних питань і нагородила медаллю імені лауреата Нобелівської премії Альберта Швейцера "За гуманізм і служіння народу" з врученням Почесного диплома.

2016 рік – президент Петро Порошенко нагородив Вітольда Фокіна ювілейною медаллю "25 років незалежності України".

Скандальна участь у роботі ТКГ

Найбільші скандали щодо Вітольда Фокіна збурили суспільство в серпні-вересні 2020 року, після того, як указом президента Володимира Зеленського 18 серпня його ввели до складу Тристоронньої контактної групи у Мінську і призначили заступником керівника української делегації. 22 серпня Зеленський в інтерв’ю назвав Фокіна потужним дипломатом і поклав на нього великі надії. Але скандали спіткали це призначення з перших днів, коли в інтерв’ю для "Світського життя" Маша Фокіна заявила, що це вона познайомила діда з "Андрюшею" - керівником ОПУ Андрієм Єрмаком і рекомендувала його на цю роботу. Такий підхід до важливого кадрового питання дуже здивував і насмішив ЗМІ.

Вітольд Фокін з онукою Машею (фото: facebook.com/masha.fokina)

Але згодом дід наговорив такого, що заяви онуки швидко забулись. Зокрема він заявив наступне:

  • Потрібно оголосити загальну амністію всім учасникам терористичних формувань, яких він назвав не сепаратистами чи терористами, а повстанцями.
  • На Донбасі слід швидше провести вибори.
  • Розв'язувати питання особливого статусу не лише для окремих районів, а для усього Донбасу.
  • Він не бачить підтвердження тому, що йде війна між Україною і Росією.
  • Головний винуватець конфлікту на Донбасі п’ятий президент України Петро Порошенко.

Керівник української делегації у ТКГ Леонід Кравчук одразу ж заявив, що це особиста позиція Фокіна, а не делегації.

Леонід Кравчук і Вітольд Фокін (стоп-кадр відео)

Офіс Президента України теж спростував свою причетність до таких заяв. Найрадикальніше висловився міністр внутрішніх справ Арсен Аваков: "Махрового ідіота не можна ховати за старістю. Негайно гнати, як мінімум, знову на пенсію".

30 вересня 2020 року – Зеленський звільнив Вітольда Фокіна від обов’язків члена ТКГ.

Цього суспільного збурення можна було уникнути, коли б аналітики ОПУ уважніше вивчили вислови Вітольда Фокіна за 2014 – 2019 роки. А він і раніше коментував події на сході з проросійських і прорадянських позицій. Деякі приклади.

Владу 2014 року Фокін назвав "яструбами", які спровокували конфлікт на сході через бажання провчити 5 мільйонів жителів Донбасу через їх бажання розмовляти рідною мовою. А уряд Яценюка, за його словами, не можна буде згадувати без проклять.

Вітольд Фокін виправдовував захоплення Криму Росією, мотивуючи тим, що інакше це зробили б американці. Таке дике пояснення в стилі часів холодної війни якнайкраще характеризує погляди Фокіна.

В інтерв’ю 2015 року він заявив, що певні сили в Україні зацікавлені у тому, щоб знищити шахтарів, як соціальний клас. І все для того, щоб завозити вугілля з ПАР та Австралії, отримуючи шалені "відкати".

Дата публікації: 06.04.2021
Дата останньої зміни: 17.08.2021
1