Горбатюк Сергій

Горбатюк Сергій

Юрист, колишній начальник управління спецрозслідувань ГПУ

Горбатюк Сергій – український юрист, старший слідчий з особливо важливих справ ГПУ з 2014 по 2019 рік, розслідував злочини під час Революції гідності та усього періоду правління Януковича.

Місце народження

Народився 20 червня 1973 року в селі Старий Остропіль Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Освіта

1995 рік – отримав диплом правознавця після закінчення навчання на юридичному факультеті Львівського державного університету.

Родина

Дружина – Горбатюк Ірина Анатоліївна, за фахом психолог. Працює в Дарницькому районному управлінні освіти міста Києва. Подружжя виховує сина Іллю.

Служба в ГПУ

  • 1995 рік – по закінченні університету почав працювати у правоохоронних органах. Згідно з одними даними, служити починав в МВС, але більшість сайтів вказує, що одразу отримав роботу в органах прокуратури.
  • 2003 – 2004 роки —  працював слідчим Дарницької районної прокуратури м. Києва. Тут він став відомим на всю країну завдяки "справі сексуального маніяка". Вантажник одного з київських магазинів був звинувачений Горбатюком у цьому злочині, але згодом виправданий.
  • 2004 рік – Сергія Горбатюка переводять на роботу в Генеральну прокуратуру України на посаду слідчого. В тому ж році його підвищили до старшого слідчого з особливо важливих справ і доручили справу народного депутата Давида Жванії, соратника опозиційного кандидата у президенти Віктора Ющенка. ЗМІ описали, як Горбатюк з силовиками в повній амуніції заблокував офіси Жванії і вилучав статутні і інші документи підприємств нардепа. Згодом адвокати зупинили обшук з вилученням, вказавши, що ордер оформлений з порушенням законодавства, на підставі статей старого КПК України, що  на той час втратили чинність.
  • 2010 – 2011 роки – Сергій Горбатюк працював під керівництвом Рената Кузьміна і безпосередньо займався справою Юлії Тимошенко. Станіслав Речинський  (сайт ОРД) описав діяльність Горбатюка, який відповідав за звинувачення щодо розтрати Тимошенко коштів, отриманих по Кіотському протоколу. Журналіст вказував, що слідчий в постанові відносно Тимошенко переплутав КК з КПК і вказав статті, які до справи не мали жодного відношення. А по суті обвинувачення, Горбатюк намагався довести збитки в сумі понад 960 тисяч гривень через дії Тимошенко (комісійні Нацбанку, отримані за конвертацію "японського траншу"). Хоча адвокати доводили, що Нацбанк – державна установа і ці комісійні по суті залишились у держави, слідчий наполягав на вчиненні злочину і 6 місяців допитував Тимошенко по цьому епізоду. Журналіст пророкував Горбатюку у майбутньому лаву підсудних за таку старанність, проте, як виявилось, помилився.
  • Травень — грудень 2014 року – отримав доручення розслідувати злочини під час Революції гідності, призначений начальником другого слідчого відділу Головного слідчого управління ГПУ.
  • Грудень 2014 року – Генеральний прокурор Віталій Ярема створює новий Департамент спеціальних розслідувань, в який передаються всі справи про злочини режиму Януковича з 2010 року, включно з подіями на Євромайдані. Керівником Департаменту призначили Сергія Горбатюка.
Горбатюк Сергій

Горбатюк Сергій (фото: Вікіпедія)

  • 2016 рік – після відставки Віктора Шокіна вважався одним із претендентів на посаду Генерального прокурора. Проте результатом політичних домовленостей стало призначення Юрія Луценка на цю посаду.
  • Жовтень 2017 року – через невиконання розпоряджень заступника генпрокурора Юрія Столярчука Горбатюку оголосили догану.
  • 2018 рік – Департамент спеціальних розслідувань було ліквідовано і створено управління спеціальних розслідувань з тими ж функціями. Новостворений підрозділ знову очолив Сергій Горбатюк.
  • Жовтень 2019 року – генеральний прокурор Руслан Рябошапка звільнив Горбатюка з посади начальника управління спеціальних розслідувань і з органів прокуратури взагалі.
  • Листопад 2019 року – було розформовано управління спеціальних розслідувань.
  • Січень 2020 року – Сергій Горбатюк заснував благодійну організацію "Фундація "Право і справедливість".
  • Лютий 2020 року – журналіст телеканалу "Наш" повідомив, що Сергій Горбатюк готує документи для еміграції у США.

Критика та скандали, звіти про виконану роботу

З попереднього розділу зрозуміло, що до 2014 року Горбатюка критикували за надмірну старанність у розслідуванні справ опозиційних лідерів. Проте вже після Революції Гідності його залучили до кримінального переслідування представників колишньої влади. Деякі журналісти пов’язують такі метаморфози кар’єри Горбатюка з Сергієм Пашинським, який в травні 2014 року залучив слідчого до розслідування розстрілів на Майдані. Інші називають його людиною Яреми, що проштовхнув на важливу посаду свого представника, щоб впливати на слідство. Проте події наступних років показали, що Горбатюк досить агресивно реагував на спроби керівництва втручатись в його роботу.

З 2016 року Горбатюка постійно критикують за низькі темпи розслідування справ Майдану, відсутність завершених справ щодо основних діячів режиму Януковича.

Так, взимку 2016 року виконавчий директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур заявила, що відчутного прогресу у справі розстрілів на Майдані не має. У відповідь на подібні звинувачення, 22 лютого Сергій Горбатюк розповів про хід розслідування. "У справі про розслідування злочинів дворічної давності на Євромайдані фігурує близько 300 осіб. Їм повідомлені підозри в скоєнні злочинів. Відносно 162 осіб кримінальні виробництва направлено до суду. З них п'ятеро – по подіях 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській в Києві". Слідчий вказав, що зі спецроти "Беркуту" у справі фігурує 31 особа, 25 з яких брали безпосередню участь у розстрілах. П’ятеро людей знаходяться в СІЗО, решта – в розшуку. З владної верхівки, звідки надходили накази, практично всі ховаються в Росії. Щодо міжнародного розшуку, Горбатюк нагадав, що Інтерпол не розглядає справи проти ексчиновників, вбачаючи в цьому політичну заангажованість.

Горбатюк Сергій (фото: nrcu.gov.ua)

Голова Моніторингової місії ООН з прав людини Фіона Фрейзер теж заявила про стурбованість міжнародної спільноти відсутністю прогресу у розслідуванні подій на Майдані. Але говорити про бездіяльність управління Горбатюка теж було б несправедливим. В листопаді 2018 року начальник управління спецрозслідувань звітував про перші наслідки своєї роботи. Він заявив, що результати відчутні і сама важлива частина роботи вже зроблена. Більшість з 4700 злочинів проти активістів Майдану були розкриті, тобто встановлені умови здійснення злочинів, а також виконавці, організатори, замовники. Підозру отримали 442 особи, відносно 279 осіб справи направлені до суду, під вартою знаходиться 13 осіб. Щодо покарань винних у злочинах, то залишається проблема суддівства. З 52-х визнаних винними лише 9 були позбавлені волі. За останній рік підозру отримали 42 особи, 34 справи направлені в суди.

Упродовж 2016-2019 років Горбатюк все рішучіше критикував керівництво ГПУ. Його скандальні звинувачення Юрія Луценка і заступників генпрокурора стосувались їх намірів вивести з-під карного переслідування деяких діячів з оточення Януковича, розвалити ряд справ так званого "економічного блоку". Горбатюк вказував, що навіть за тиждень до звільнення Луценко забрав з їх управління 20 справ.

Сергій Горбатюк (фото: sud.ua)

Коли генпрокурором став Рябошапка, конфлікт між Горбатюком і новим генпрокурором поглибився, бо Рябошапка відкинув саму концепцію розслідування, згідно з якою, після 2010 року злочинне угрупування на чолі з Януковичем узурпувало владу і всі їх подальші злочини, включно з розстрілами на Майдані – ланки одного ланцюга. Горбатюк не змовчав, він розкритикував плани реформування прокуратури і вказав, що запропонована переатестація порушує ряд норм закону. Після звільнення Горбатюка, все його управління теж було ліквідовано. А через рік адвокат сімей Небесної сотні Віталій Титич заявив, що після звільнення Горбатюка просування у справах Майдану немає, в судах справи відкладаються і ніяких судових розглядів найближчим часом не передбачається.

Дата публікації: 07.06.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021