Жванія Давид

Жванія Давид

Український політик та бізнесмен, народний депутат IV, V, VI та VII скликань, ексочільник МНС України

Жванія Давид – скандальна персона українського політикуму, звинувачений у корупції бізнесмен, активний учасник обох Майданів та непримиримий їх критик надалі, кум Ющенка та його ж отруйник, по версії постраждалого експрезидента

Місце народження

Народився 20 липня 1967 у Тбілісі.

Освіта

1991 рік – закінчив Тбіліський державний університет, факультет планування народного господарства, отримавши кваліфікацію економіста.

Родина

Походить із відомої грузинської родини. Батько – вчений-філософ, запрошений на роботу у ЦК компартії Грузії. Мати – лікарка-гематолог. У 1995 році Давид перевіз батьків до Києва, але незабаром вони померли та були поховані на Байковому кладовищі.

Дружина – Оксана (1971 року народження). Подружжя виховує трьох дочок – Ганну (1992 р.н.), Діану (1997 р.н.), Софію (2002 р.н.) та сина Давида (2008 р.н.).

Підприємницька діяльність

Про початок підприємницької діяльності найкраще розповідав сам Жванія. Він хвалився, що з 13 років, потайки від батька, підробляв у цеховиків. Коли в країні дозволили приватне підприємництво, він організував кооператив " Хомлі".

Згодом, на базі цього кооперативу, було організоване спільне грузинсько-англійське підприємство " Уніфарм", яке поставляло іноземцям, що проживали в СРСР ті ліки, до яких вони звикли у себе на батьківщині. Звичайно що під завісою цих обмежених постачань підприємство на широку ногу торгувало неліцензійними медпрепаратами західного виробництва. Так у Жванії з’явився солідний стартовий капітал для входження у великий бізнес. Але це вже йому довелось робити не в Грузії.

Після приходу до влади Звіада Гамсахурдії у 1990 році, Давид покинув країну. Він пожив у Словенії, Австрії, на Кіпрі, поки в 1991 році не осів у Києві. Тут він одразу ж познайомився з Миколою Мартиненком, з яким чверть століття мав спільний бізнес.

1991 – 1995 роки – Жванія розпочав офіційну трудову діяльність на підприємстві Мартиненка АТ " Фірма " Торговий Дім", займаючи в цей період незначну посаду менеджера.

1995 – 1997 роки – працює на посаді директора економіки та фінансів у АТ " Фірма " Торговий Дім".

1996 рік – реєструє компанію " Брінкфорд Конс. (Україна) Лімітед".

1998 - 2001 роки – обіймав посаду президента підприємства " Брінкфорд Конс. (Україна) Лімітед".

2001 – 2002 роки – працював головою правління ЗАТ " Бринкфорд".

В період з 1997 по 2002 роки  АТ " Фірма " Торговий Дім" і ЗАТ " Бринкфорд" співпрацюють з ДП "НАЕК "Енергоатом", поставляючи тепловидільні елементи (ТВЕЛи) та організовуючи вивезення відпрацьованих ТВЕЛів до Російської Федерації. Крім того, інші підприємства Жванії та Мартиненка уклали з " Енергоатомом" різні додаткові угоди.

Враховуючи інформацію Жванії, що у спільному з Мартиненком бізнесі у них завжди була рівна доля по 50%, до 2002 року він став співвласником справжньої бізнес-імперії – кілька десятків підприємств і навіть один банк. Деякі варто назвати: ВАТ "Науково-виробнича фірма "Луганські акумулятори", ПрАТ " Запорізький абразивний комбінат", ПАТ " Луганський патронний завод", ПАТ "Діамантбанк".

У 2002 році, після обрання народним депутатом, Жванія заявив, що бізнесом більше не займається. Але зберіг право власності на деякі прибуткові структури та через підставні фірми продовжував контролювати десятки підприємств.

Пік добробуту Жванії припадає на 2010 – 2013 роки, тобто на період президентства Віктора Януковича. У 2011 році експерти журналу " Фокус" оцінили його статки в 110 мільйонів доларів, поставивши Жванію на 106 місце у рейтингу найбагатших українців.

Політична кар’єра

По прикладу свого партнера Миколи Мартиненка, який уже в 1998 році став народним депутатом, Давид Жванія теж бере курс на політику та у 2002 році розпочинає політичну кар’єру.

Він став депутатом Верховної Ради України 4-го скликання від Блоку " Наша Україна", де працював у Комітеті з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, очолював підкомітет з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією в правоохоронних та судових органах.

2004 – 2005 роки – Жванія був призначений заступником керівника штабу Блоку " Наша Україна", брав активну участь у подіях " Помаранчевої революції", входив до  Комітету національного порятунку. Був основним фінансовим спонсором Помаранчевої революції.

Давид Жванія брав активну участь у подіях Помаранчевої революції (фото звідкритих джерел)

2005 рік – виступив одним із засновників політичної партії " Наша Україна", входив до складу її керівних органів.

Лютий – вересень 2005 року – в першому уряді Юлії Тимошенко працював міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Заявив про амбітні плани перетворення міністерства на багатопрофільну службу за зразком американської " 911". Пішов у відставку разом з урядом Тимошенко нічого не зробивши з озвучених планів.

2006 – 2007 роки – Жванія був народним депутатом України у парламенті 5-го скликання від Блоку " Наша Україна". Але у 2006 році в нього загострився конфлікт з найближчим оточенням Ющенка, а його самого відтерли від команди " любих друзів". Він покинув партію " Наша Україна" і на початку 2007 року увійшов до складу " Народної самооборони".

2007 – 2012 роки – Жванія був обраний депутатом Верховної ради України 6-го скликання від блоку " Наша Україна – Народна самооборона". Але його конфлікт з президентом та оточенням Ющенка все більше загострюється. Депутат поступово втратив весь прибутковий бізнес окрім співпраці з " Енергоатомом", яку допоміг зберегти Микола Мартиненко. У 2008 році оточення Ющенка ініціює розслідування обставин отримання депутатом українського громадянства, лунають звинувачення Жванії в отруєнні Ющенка, про що заявляв сам гарант. Тимошенко також звинуватила політика у розвалі коаліції, а також в організації різних корупційних схем. Жванія в боргу не залишився. Він звинуватив лідерку " Батьківщини" у збереженні фірм-прокладок в схемі постачання газу з Росії, Секретаріат Ющенка назвав оплотом беззаконня, а гаранта обізвав зрадником ідеалів Майдану.

2010 рік став вельми насиченим для Жванії — він став членом коаліції "Стабільність і реформи" (яку тоді сформували Партія регіонів, КПУ і Блок Литвина) і найвідомішою " тушкою-перебіжчиком" українського політикуму. Пізніше заснував депутатську групу "Право вибору", а незабаром приєднався до "Християнсько-Демократичного союзу" і згодом його очолив. Під кінець року олігарх зайнявся розвитком економічних реформ в складі спеціального комітету при Президентові України.

У жовтні 2012 року Давид Жванія був обраний народним депутатом України 7-го скликання (балотувався як самовисуванець по одномандатному округу №140 в Одеській області). Приєднався до фракції Партії регіонів і отримав посаду Голови комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

Жванія виступає у Верховній Раді

Квітень 2013 року – указом президента Віктора Януковича включений до складу Комісії з питань президентського кадрового резерву " Нова еліта нації".

3 грудня 2013 року — Давид Жванія вийшов зі складу фракції Партії регіонів у Верховній Раді. Причиною цьому послужив кривавий розгін мирної акції студентів на підтримку євроінтеграції України.

У 2014 році Жванія виступив одним із фінансових донорів Євромайдану і згодом влаштувався у найближчому оточені Петра Порошенка. Депутат-втікач Онищенко стверджував, що саме Жванія збирав гроші для Порошенка за місця у списку БПП. Пізніше журналіст-розслідувач Дмитро Гнап отримав підтвердження цього з інших джерел. Проте Гройсман і Кононенко незабаром відтерли Жванію від нового гаранта. По іншій версії Порошенко сам вигнав Жванію, коли дізнався, що він привласнив частину грошей за місця у виборчому списку.

Таким чином, після 2014 року Жванія не лише опинився поза політикою, але і втратив значну частину прибутків, що надходили через реалізацію корупційних схем.

2016 рік – Інститут Хадсона (Вашингтон, США) опублікував список головних корупціонерів України. Серед півтора десятка політиків та олігархів знайшлось місце і для Жванії.

Усі останні роки Жванія активно критикує Петра Порошенка, Гройсмана, Турчинова, Луценка. Яценюка він назвав злодієм і головним руйнівником. А у 2020 році Жванія помстився одразу всім – у відеозвернені назвав переможців Євромайдану організованим злочинним угрупуванням, що діяли " виключно заради захоплення влади та особистого збагачення".

Чутки, скандали, критика

Практично вся політична діяльність Жванії супроводжувалась скандалами, критикою ЗМІ та політичних опонентів. Нагадаємо лише найгучніші з них.

Перший спалахнув ще у 1997 році, коли було встановлено величезні втрати " Енергоатому" від реалізації корупційних схем Мартиненка і Жванія. По підрахунках фахівців, останній привласнив щонайменше 200 млн доларів США.

У 2004 році Жванію звинуватили у рейдерському захоплені Запорізького абразивного комбінату. Прокуратура викрила його схему – на підприємство поступали інвестиційні кошти, які одразу ж таємно виводились на підставні фірми, а завод відробляв нібито отримані кошти " інвестора". По такій же схемі був обібраний і Луганський верстатобудівний завод. Проте заведені справи були закриті після перемоги Ющенка.

У 2006 році команду Ющенка звинуватили в отриманні коштів від скандального олігарха Бориса Березовського. Жванія був з ним знайомий через найближчого соратника Березовського Бадрі Патаркацишвілі, з яким виріс в одному дворі. Березовський підтвердив, що гроші давав і навіть через суд у 2006 році став вимагати у Жванії й Третьякова звіту про їх використання. Жванія все спростовував і заявив, що особисто передасть олігарха Росії, якщо той з’явиться на території України.

Щодо отримання українського громадянства, то слідством було встановлено, що грузинський паспорт Жванії у Грузії ніколи не видавався, хоча сам бланк був справжнім. Надання українського громадянства через фальшиві документи не було скасовано.

Коли розгорівся скандал щодо отруєння Ющенка, Жванія став головним підозрюваним. Але він все спростовував, і заявив, що на тій зустрічі з керівництвом СБУ Ющенко майже нічого не їв, а воду вони пили з однієї пляшки. Та й саму можливість отруєння кандидата у президенти людьми за столом у власному домі політик назвав абсурдною.

У попередньому розділі згадувались скандальні виступи Жванії після Євромайдану. Так, у відеозверненні 2020 року він звинуватив не лише команду Порошенка, але  і себе, бо розповів як разом з Клімкіним передавав 5 мільйонів євро через посольство України в ФРН для високопосадовця з керівництва ЄС, щоб у Європі схвалили кандидатуру Порошенка.

Президента Порошенка Жванія назвав продуктом домовленостей з олігархами, і заявив, що гарант за період каденції вивів у офшор майже 3,5 млрд доларів.

Політолог Погребинський оцінив ці заяви Жванії як велику проблему для Зеленського, що мусить якось реагувати, але не визначився, як це зробити.

Дата публікації: 25.04.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021