Ярема Віталій

Ярема Віталій

Експерший віцепрем'єр та бувший генеральний прокурор України

Ярема Віталій – правоохоронець, державний діяч, колишній начальник ГУ МВС України в місті Києві, генерал-лейтенант міліції у відставці, депутат ВРУ VII скликання

Місце народження

Народився 14 жовтня 1963 року в селі Строкова, Переяслав-Хмельницького району, Київської області.

Освіта

1987 рік – закінчив Калінінградську спеціальну середню школу міліції МВС СРСР.

1992 рік – закінчив Національну академію внутрішніх справ України.

Родина

Дружина – Маргарита Валеріївна, 1965 року народження. У родині троє дітей. Доньки – Ілона, 1992 року народження та Роксолана, 2008 року народження.

Дорослий син Валерій, працював начальником Департаменту державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України.

Служба в МВС

  •  Грудень 1983 року – після закінчення військової служби почав свій шлях в МВС, працював міліціонером дивізіону міліції відділу відомчої охорони при Дніпровському РВВС м. Києва до направлення на навчання в школу міліції.
  • 1987 - 1991 роки – по закінченню школи міліції був дільничним інспектором, а згодом його призначили оперуповноваженим карного розшуку Дніпровського РВВС м. Києва.
  • 1991 – 1993 роки – працював заступником начальника відділу карного розшуку Дніпровського РВВС м. Києва.
  • 1993 – 1994 роки — обіймав посаду заступника начальника відділу боротьби з груповими та організованими злочинними проявами, начальника відділу боротьби з вимаганням Управління карного розшуку ГУВС м. Києва.
  • 1994 - 1997 роки – був заступником начальника Управління карного розшуку, начальником відділу боротьби з груповими та організованими злочинними проявами.
  • 1997-1999 роки — обіймав посаду начальника Управління карного розшуку ГУМВС в м. Києві.
  • Грудень 1999 року – за бездоганну службу та високі показники в професійній діяльності отримав медаль "За бездоганну службу" III ступеня.
  • 1999 - 2001 роки – обіймав посаду першого заступника начальника Головного управління кримінального розшуку МВС України.
  • 2001 – 2003 роки — працював начальником УМВС України на Львівській залізниці.
  • Лютий-серпень 2003 року – був першим заступником начальника Головного управління, начальником управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС в м. Києві.
  • Серпень — листопад 2003 року – обіймав посаду заступника начальника Департаменту карного розшуку, начальника Управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС.
  • 2003 – 2005 роки – працював першим заступником начальника Департаменту карного розшуку МВС України.
  • 2005 - 2010 роки — обіймав посаду начальника Головного управління МВС України в Києві.
  • У 2006 році обраний депутатом Київради від партії "Наша Україна". Голова постійної комісії з питань правопорядку, регламенту та депутатської етики. Працював в Київраді по травень 2008 року.
  • 2009 рік – нагороджений почесним званням "Заслужений юрист України".
  • Березень 2010 року – заявив про небажання бути підлеглим президента з кримінальним минулим і у віці 47 років подав у відставку.

Політична кар’єра

Жовтень 2012 року – на чергових виборах до Верховної Ради Віталій Ярема був висунутий кандидатом у нардепи від об’єднаної опозиції ВО "Батьківщина" по 212 мажоритарному округу. Він здобув перемогу, набравши 30,22% голосів виборців. У грудні 2012 року Ярема прийняв присягу, як депутат ВРУ 7-го скликання. В січні 2013 року його обрали заступником голови Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.

У Верховній Раді разом з іншими опозиційними депутатами він підготував Закон України "Про внесення змін до Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції“ та Регламенту Верховної Ради України (щодо удосконалення окремих положень)".

Віталій Ярема виступає у Верховній Раді (фото: https://www.facebook.com/yaremavitalij)

У червні 2013 року Ярема був обраний головою Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань розслідування фактів нападів на представників ЗМІ. Попри  спротив колег з Партії регіонів, комісія підготувала звіт, у якому констатувала, що в країні, за підтримки влади, порушується свобода слова, відбуваються напади на журналістів і є реальна загроза їх життю.

Під час  Євромайдану Ярема з перших днів був активним учасником подій. Він забезпечував доставлення палива, продовольства, розблоковував доступ до Майдану Незалежності.

Лютий – червень 2014 року – після перемоги Революції Гідності, в першому уряді Арсенія Яценюка Ярему призначили першим віцепрем'єром, відповідальним за силовий блок. На новій посаді він активізував роботу з пошуку нових ринків для збуту продукції українського ВПК, яка до цього масово вироблялась для Росії. Віцепрем'єр жорстко критикував правоохоронні органи, що дозволили оточенню Віктора Януковича в лютому-березні вивести зі своїх рахунків за кордон мільярди доларів.

19 червня 2014 року – Рада проголосувала за призначення Віталія Яреми Генеральним прокурором України. Його роботу на цій посаді оцінювали по різному, проте переважна більшість постмайданного суспільства Ярему критикувала. Людям хотілось негайної чистки всієї влади від корупціонерів, ув’язнення команди Януковича та "беркутівців", арештів проросійських політиків, а ГПУ гіперактивності не демонструвала. Через пів року після призначення, роботу нового Генпрокурора регулярно критикували і у парламенті, навіть збирали голоси під петицією про його відставку.

6 лютого 2015 року Віталій Ярема прийшов у Раду і звітував про роботу за останній період. Він інформував, що робота по Януковичу і його соратникам продовжується і ніякого гальмування немає. За поданням ГПУ за кордоном було заблоковано понад чверть мільярда доларів високопосадовців попередньої влади, державі повернуто понад 97 тисяч гектарів землі вартістю більш ніж 7 млрд гривень і в судах позови ще на 2 млрд грн. В українських банках арештовані кошти і цінні папери на суму понад 6 млрд грн й 2 млрд доларів США. Прокуратура провела велику роботу по встановленню суми збитків від правління Януковича, які склали понад 100 млрд гривень станом на день звіту, і робота ще не закінчена. Ярема доповів, що готується до суду і справа Сергія Курченка, а його співучасники вже отримали підозри. Щодо розстрілів активістів на Майдані, то розслідування веде СБУ щодо "російського сліду". На закиди про безкарність корупціонерів, Генпрокурор відповів статистикою про рішення судів. У 2014 році до суду передали справи 788 корупціонерів, проте лише 35 (біля 4%) отримали реальні терміни.

Арсен Аваков и Виталий Ярема на засіданні РНБО, червень 2014 року (фото: https://www.facebook.com/yaremavitalij)

Депутати не ставили питання про відставку Віталія Яреми, проте він сам не захотів працювати під тиском постійних звинувачень і після звіту написав заяву на звільнення.

9 лютого 2015 року – президент Петро Порошенко підписав заяву Яреми про звільнення з посади Генпрокурора.

Після кількох років перерви Віталій Ярема знову повернувся в політику.

Лютий 2018 року – Ярему прийняли в партію Петра Порошенка і одразу обрали заступником керівника Київської обласної організації Ігоря Кононенка.

Березень 2019 року – кандидат у президенти Петро Порошенко призначив Ярему своєю довіреною особою по округу №98. Ексгенпрокурор одночасно готувався і до виборів по цьому округу до парламенту, проте через низький рейтинг БПП вирішив даремно не витрачати часу і грошей, хоча місцеві партійні осередки вже готували його висунення.

Критика та скандали

Ще під час роботи в МВС періодично з’являлись критичні матеріали про керівника столичної міліції. Його традиційно звинувачували у "кришуванні" бізнесу, зв’язках з кримінальними авторитетами, проте ніяких доказів не наводилось.

На початку 2014 року провладні ЗМІ розтиражували інформацію, що Ярема побив міліціонера, який не хотів пропускати на Майдан Незалежності машини з продуктами і дровами. Правда значного резонансу не трапилось.

А от після обрання Яреми на посаду Генерального прокурора ніби розв’язався мішок. Трохи більше ніж за пів року з’явились десятки різних скандальних звинувачень та критичних матеріалів.

Так "Автомайдан" з’їздив до заміського будинку генпрокурора і активісти виявили садибу площею 10000 квадратних метрів, розкішний будинок, власне озеро, додаткові приміщення. Якщо врахувати, що все це знаходиться в елітному містечку "Золоче", де вартість землі починається з 15000 доларів за сотку, статкам генпрокурора можна лише позаздрити.

Згодом журналісти вияснили, що кумом Яреми є одіозний "носоріг" Сергій Думчев, який займався конвертацією готівки. Генпрокурора одразу ж звинуватили у співпраці з кумом і прикритті його бізнесу.

А в Раді Ярему звинувачували у халатності, вказували, що в ГПУ навіть не почали карне переслідування таких осіб, як Дмитро Табачник, Олексій Азаров, Юрій Бойко, повільно реагували, коли суд зняв арешт з рахунків Сергія Арбузова і той встиг забрати 200 млн гривень до нової постанови про арешт. Активісти вказували, що до суду не довели жодну резонансну карну справу стосовно організаторів і активних учасників банд "тітушок", які вбивали проукраїнських протестувальників у Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі.

Після звільнення Віталія Яреми з посади генпрокурора скандали не припинились, бо він уже став медійною фігурою.

У 2016 році журналісти зафіксували відпочинок ексгенпрокурора у Дубаї, в апартаментах вартістю 2000 доларів за добу. Згодом в ЗМІ з’явились матеріали, що дочка Віталія Яреми на своє 18-ліття придбала магазин в Києві, на проспекті Перемоги. На звинувачення в корупції батько іменинниці відповів, що не вбачає у факті придбання дочкою приміщення для бізнесу жодної ознаки корупційної дії.

Своєю чергою, Віталій Ярема розкритикував очільницю Нацполіції Хатію Деканоїдзе за масові звільнення працівників міліції без підготовки кваліфікованої заміни на їх посади.

Дата публікації: 30.05.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1