Гутенко Денис

Гутенко Денис

Колишній виконувач обов’язків голови Державної фіскальної служби України

Гутенко Денис – державний службовець, економіст, радник податкової та митної справи І рангу

Місце народження

Народився 31 січня 1980 року у місті Донецьк.

Освіта

2002 рік - закінчив Донецький національний університет, спеціальність – міжнародна економіка, кваліфікація – економіст.

Пізніше навчався у Києво-Могилянській бізнес-школі, де вивчав тонкощі ведення бізнесу.

Родина

Жодних даних про сімейний стан Дениса Гутенка у відкритих джерелах немає. У деклараціях ця інформація теж відсутня.

Кар’єра

  • 2002 - 2003 роки – одразу після закінчення університету влаштувався спеціалістом відділу валютних операцій акціонерного банку "Укрбізнесбанк".
  • 2003 - 2006 роки - працював економістом, а згодом старшим економістом відділу міжнародних розрахунків і корпоративних відносин закритого акціонерного товариства "Донгорбанк".
  • 2006 – 2008 роки - Денис Гутенко був співробітником "PricewaterhouseCoopers". PwC - міжнародна компанія, що працює у сфері аудиту, консалтингу і пропонує послуги оподаткування. У цій компанії він працював спочатку консультантом у податково-юридичному відділі. Пізніше він перейшов на посаду консультанта підрозділу супроводу угод з капіталом і антикризовим управлінням.
  • Травень – вересень 2008 року – обіймав посаду менеджера проєктів товариства з обмеженою відповідальністю "Євразія-Україна" (гуртова торгівля запасними частинами та приладдям для автомобілів).
  • 2008 – 2010 роки – Гутенко займався приватним підприємництвом.
  • 2010 – 2015 роки - обіймав посаду директора з розвитку "Племінного заводу "Агро-Регіон" (гуртова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням та кормами для тварин).
  • Березень 2015 року – кілька тижнів був  радником у патронатній службі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
  • 2015 – 2016 роки – працював директором  департаменту регулювання зовнішньоекономічної діяльності того ж відомства.
  • 2016 – 2019 роки – Гутенка призначили на посаду директора департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Мінекономрозвитку України.

Гутенко Денис (фото: пресслужби ДФС)

  • Липень 2019 року – кілька тижнів встиг попрацювати  директором департаменту таргетингу та управління митними ризиками Державної фіскальної служби України.
  • 23 липня 2019 року – після відставки Олександра Власова був призначений Кабінетом Міністрів України на посаду в.о. голови Державної фіскальної служби України.
  • 12 лютого 2020 року – Гутенка звільнили від виконання обов’язків голови Державної фіскальної служби України.
  • Денис Гутенко – радник податкової та митної справи 1 рангу. Крім того, він  член постійної комісії НАН України з оцінки ефективності діяльності наукових установ.

Кримінальні справи, критика, звинувачення

Журналісти "ОРД" після призначення Дениса Гутенка в. о. голови Державної фіскальної служби провели розслідування і підготували аналітичний матеріал, в якому доводили, що це призначення здійснене в інтересах корупційного оточення колишнього президента Петра Порошенка. Зокрема в статті вказано, що перед Гутенком були поставлені такі основні завдання, як збереження всіх існуючих cxeм нa митниці, корупційної вертикалі, затягування прoцecу реoргaнізaції Державної фіскальної служби. Всі ці завдання були успішно виконані.

Так, журналісти проаналізували всі звільнення та призначення на митниці в другій половині 2019 року. Було встановлено, що керівні посади займали представники виключно "старої гвардії", більшість з яких були фігурантами кримінальних справ у минулому.

Гутенко Денис виконувач обов’язків голови Державної фіскальної служби України (фото: пресслужби ДФС)

Згідно процесу реорганізації ДФС, посаду голови Державної митної служби України отримав товариш Гутенка Максим Нефьодов, який з 2015 по 2019 рік був безпосереднім начальником очільника ДФС і не приховував своїх дружніх відносин з останнім. Новий керівник митниці заявив про повноцінний старт свого відомства у вересні 2019 року, проте з "благословення" Гутенка абсолютно нічим не займався для виконання таких планів.

Журналісти встановили, що протягом  липня – вересня 2019 року Нефьодовим не здійснено жодних cиcтeмниx та організаційних кроків щодо cтвoрeння митної служби України, відсутній план заходів та дорожня карта. Хоча ще 16 липня 2019 року була зареєстрована Мін’юстом України Державна митна служба України, та тільки 2 вересня 2019 року КМУ затвердив структуру головного апарату. На кінець вeрecня 2019 року була відсутня структура тeритoріaльниx органів митниці і їх кількість, а в апараті  ДМСУ призначено лише одну ocoбу — гoлoвнoгo буxгaлтeрa. Але, очевидно, такий стан справ влаштовував головного митника Дениса Гутенка, хоча були всі підстави для занепокоєння. Тільки у ceрпні 2019 року ceрeдньoдeнні нaдxoджeння митних платежів знизились нa 11,6% і cтaнoвили 1,3 млрд грн (найменший показник 2019 рoку), а експерти Міністерства фінансів прогнозували невиконання бюджету по імпортному ПДВ та ввізному миту на 25%. Відповідний лист Мінфіну було направлено до ДФС, але Гутенко його проігнорував.

Журналіст Євген Плінський в грудні 2019 року оприлюднив інформацію про причетність Гутенка до ще однієї злочинної схеми. Очільник ДФС своїм підписом продовжив дію незаконного рішення попереднього керівництва митниці. Згідно цього документу, всі імпортери тканин через Одеську митницю були зобов’язані проходити тривалу і затратну експертизу. За виключенням фірм Вадима Альперина, що розмитнювались в окремому терміналі і поступово захопили 80% ринку тканин. Депутатські запити щодо правомірності таких дій Денис Гутенко ігнорував.

До речі, в 2015 році в.о. голови ДФС вже був фігурантом кримінального провадження, коли очолював департамент зовнішньоекономічної діяльності Мінекономрозвитку України. Слідство тоді встановило, що за вказівкою Гутенка "його підлеглі розробили і надали для затвердження керівництву доручення щодо скасування спеціальних санкцій, які застосовані до суб'єктів ЗЕД за порушення вимог закону "Про порядок проведення розрахунків в іноземній валюті".

Відповідно до них, скасовувалися санкцій по "сумам простроченої дебіторської заборгованості підприємства, яка не перевищує суму еквівалентну 50 тис доларів (доручення від 22.10.2015) та 250 тис доларів (доручення від 10.12.2015)". В результаті цих доручень збиток бюджету склав 27,7 млн гривень, а фірми Бориса Колеснікова, Миколи Злочевського та інших недоброчесних підприємців позбавились санкцій і отримали можливість не повертати в країну виручку від експорту.

У відповідь на ці звинувачення Гутенко заявив, що такі санкції були незаконними, адже вони накладались та знімались не судом, а простим листом СБУ і стали звичайним корупційним інструментом тиску на бізнес. Чиновник вказав, що вони скасували не лише санкції, але і подали обґрунтовану пропозицію на вилучення відповідної статті закону про ЗЕД. Кабмін підтримав таку ініціативу і ініціював зміни до законодавства, правда процес затягнувся на кілька років. Проте СБУ вважала ініціативу Гутенка протизаконною і карну справу проти нього не закривала.

Вже після звільнення колишній в. о. голови ДФС став фігурантом нової кримінальної справи. Слідчі ДБР встановили, що Гутенко, без погодження з міністром встановив собі надбавку за інтенсивність праці у розмірі 10 окладів. Колишньому в. о. голови ДФС повідомлено про підозру у перевищенні влади та службових повноважень (ч. 3 ст. 365 КК України). Слідство триває.

Дата публікації: 04.08.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021