Князєв Всеволод

Князєв Всеволод

Секретар Великої Палати Верховного Суду, голова Верховного Суду України з 1 грудня 2021 року, звільнений з посади 17 травня 2023 року

Князєв Всеволод – правознавець, кандидат юридичних наук, доцент, до призначення у Верховний Суд очолював Миколаївський окружний адміністративний суд

Місце народження

Народився 25 травня 1979 року в місті Миколаїв.

Освіта

 • 2000 рік – отримав базову вищу освіту і кваліфікацію бакалавра в Миколаївському гуманітарному інституті Українського державного морського технічного університету.
 • 2001 рік – закінчив Миколаївський гуманітарний інститут Українського державного морського технічного університету імені адмірала Макарова та отримав повну вищу освіту за спеціальністю "правознавство" та кваліфікацію юриста-спеціаліста.
 • 2002 рік – закінчив Одеську національну юридичну академію, отримав повну вищу освіту за спеціальністю "правознавство" та здобув кваліфікацію юриста.
 • 2011 рік – після захисту дисертації Атестаційна колегія присудила Князєву науковий ступінь кандидата юридичних наук.
 • 2014 рік – науковцю надано вчене звання доцента кафедри правознавства.
 • 2016 рік – Князєв підвищував кваліфікацію у судових органах Бельгії та Нідерландів за навчальною програмою "Незалежність та підзвітність судової системи – дві неподільні частини демократичного розвитку".

Родина

Дружина – Князєва Юлія Анатоліївна, теж юристка за фахом. Працювала приватним нотаріусом з грудня 2008 року.

У подружжя двоє дітей – дочка Вікторія і син Володимир.

Кар’єра

 • 1999 – 2002 роки – ще до закінчення Миколаївського гуманітарного інституту його прийняли на роботу у Науково-виробничий центр "Діагностика та контроль" на посаду юридичного консультанта.
 • 2005 – 2012 роки – працював викладачем на кафедрі "Правознавства" Миколаївського національного університету кораблебудування.
 • 2012 – 2013 роки – працював на посаді доцента в тому ж університеті.
 • 2001 рік - отримав право на зайняття адвокатською діяльністю, чим і займався одночасно з роботою на кафедрі. У 2013 році дія адвокатського свідоцтва була зупинена.
 • 2013 – 2015 роки – Указом Президента України був призначений на посаду судді Миколаївського окружного адміністративного суду.
 • 2015 – 2017 роки – Князєв був обраний головою Миколаївського окружного адміністративного суду.

Всеволод Князєв - голова Миколаївського окружного адміністративного суду (фото з сайту Миколаївського окружного адміністративного суду)

 • 2016 рік – в грудні подав заяву на участь в конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду України.

Князєв Всеволод (фото: supreme.court.gov.ua)

Робота у Верховному Суді

 • Після Революції гідності в суспільстві був величезний попит на перезавантаження судової системи. Команда президента Петра Порошенка провела необхідну роботу, і станом на 2016 рік усі необхідні закони були ухвалені.
 • В листопаді 2016 року Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила конкурс на заміщення посад в новому Верховному Суді України. Всеволод Князєв подав заяву на заміщення посади судді Касаційного адміністративного суду в грудні того ж року. Він досить успішно склав іспити. Його загальний бал за результатами кваліфікаційного оцінювання – 795 бали. У Громадської ради доброчесності до судді особливих претензій теж не було.
 • 27 липня 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалила рішення, що Всеволод Князєв визнаний таким, що підтвердив здатність здійснювати правосуддя у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду.
 • В листопаді 2017 року Князєв став суддею Верховного Суду.

Князєв Всеволод (фото: supreme.court.gov.ua)

 • 12 грудня 2017 року відбулося перше засідання Великої палати Верховного суду. Ключовим питанням на порядку денному були вибори секретаря Великої палати ВСУ. Голова Верховного Суду Валентина Данішевська запропонувала кандидатуру Князєва. За нього проголосувало 13 із 17 суддів Великої палати.
 • У своєму виступі після обрання Всеволод Князєв, як колись Віктор Янукович, обіцяв "почути кожного", враховувати кожну думку суддів Великої палати.
 • Після року роботи нового Верховного Суду, секретар Великої палати ВСУ в інтерв’ю звернув увагу, що за цей період довіра в українців до Верховного Суду зросла в 4 рази, а основні проблеми в роботі стосуються законодавчого забезпечення. Зокрема, Велика Палата перевантажена розглядом справ, які їй не притаманні, адже вона є апеляційною інстанцією стосовно справ, розглянутих Касаційним адміністративним судом як судом першої інстанції. Ці справи слухаються Великою Палатою по суті, з викликом сторін, на що витрачається багато часу. Тому ВСУ готує пропозиції щодо необхідних змін в законодавстві.

Всеволод Князєв виступає на судовому форумі (фото: supreme.court.gov.ua)

 • В жовтні 2021 року Валентина Данішевська визначилась, що не буде повторно балотуватись на посаду голови ВСУ. 22 жовтня відбулось засідання Пленуму Верховного Суду України. На посаду голови ВСУ Данішевська запропонувала кандидатуру Всеволода Князєва. За її пропозицію проголосувало 98 суддів.
 • Згідно з законом, виконувати обов’язки голови Верховного Суду України Князєв розпочне 1 грудня 2021 року, коли закінчиться термін повноважень Валентини Данішевської.

Всеволод Князєв виступає у Верховному Суді після обрання (фото: supreme.court.gov.ua)

Критика та скандали

Варто звернути увагу на той факт, що з часу роботи у Верховному Суді ніяких скандалів чи антикорупційних розслідувань щодо Всеволода Князєва не було.

Ще до призначення його у ВСУ, Громадська рада доброчесності знайшла два факти, що давали їм підставу для критики. Зокрема, тесть Князєва, звичайний пенсіонер, виявився власником земельної ділянки й незавершеного будинку у Миколаєві, загальною площею близько 200 кв. метрів. На закиди, ніби на тестя записані якісь корупційні статки, Князєв пояснював, що його дружина мала солідний дохід, а він у якості адвоката до 2013 року заробляв теж досить пристойно, і всі податки з заробітків були сплачені. А статки тестя не перевищували сімейних прибутків.

Відверто кажучи, один недобудований будинок і одна невелика ділянка на всю далеко небідну родину – досить сумнівні підстави для звинувачення у приховуванні корупційних статків.

Другий факт – це висловлювання Князєва щодо заяви Володимира Гройсмана, який вимагав кардинального оновлення суддівського корпусу. Керівник Миколаївського окружного суду тоді назвав такі вислови безвідповідальними та першим кроком до руйнування всієї судової системи України.

Князєв Всеволод (фото: supreme.court.gov.ua)

15 травня 2023 року правоохоронці викрили корупційну схему, у якій брало участь керівництво Верховного суду. Зокрема, на хабарі у 2,7 млн доларів спіймали голову Верховного суду України Всеволода Князєва.

На пленуму Верховного суду було підтримано дострокове припинення повноважень Князєва. Пленум Верховного суду висловив недовіру голові ВС Князєву та достроково позбавив його статусу очільника суду. Рішення підтримали 140 суддів Верховного суду, двоє - проголосували проти.

Однак Князєв і надалі матиме статус судді - повністю звільнити його з судової системи може лише Вища рада правосуддя.

17 травня ексголові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільнику - адвокату повідомили про підозру.

Дата публікації: 18.05.2023
Дата останньої зміни: 18.05.2023
1