Шольц Олаф

Шольц Олаф

Канцлер Німеччини від 8 грудня 2021 року

Шольц Олаф – один з найдосвідченіших сучасних німецьких політиків. Починав політичний шлях в молодіжному крилі СДПН "Jusos", згодом обирався генеральним секретарем та заступником голови партії. Був першим бургомістром Гамбургу, міністром праці в першому уряді Меркель, неодноразово обирався до бундестагу. Фактичний лідер Соціал-демократичної партії Німеччини, Міністр фінансів та  віцеканцлер в останньому уряді Ангели Меркель

Місце народження

Народився 14 червня 1958 року в місті Оснабрюк, земля Нижня Саксонія.

Освіта

1985 рік – закінчив навчання в Гамбурзькому університеті, де вивчав юриспруденцію. Фахівець з трудового права.

Родина

Олаф виріс у сім’ї середнього достатку. Батько зробив успішну кар’єру, пройшовши шлях від простого торгового агента до керуючого директора великого підприємства. Мати, як і батько, теж працювала у текстильній промисловості.

У Олафа є два молодших брати.

Єнс – за освітою лікар-анестезіолог, обіймає посаду генерального директора Університетського медичного центру Шлезвіг-Гольштейн.

Інго – бізнесмен, фахівець з ІТ-технологій.

Дружина – Брітта Ернст, 1961 року народження. Вона теж членкиня Соціал-демократичної партії Німеччини, з 1997 по 2011 рік входила до складу парламенту Гамбурга. З 2014 по 2017 рік Брітта обіймала посаду міністра шкіл і професійної освіти в землі Шлезвіг-Гольштейн. Нині очолює Міністерство освіти, молоді та спорту землі Бранденбурга.

Подружжя оформило шлюб в 1998 році. Дітей у них немає.

Кар’єра і політична діяльність до виборів 26 вересня 2021 року

  • Після народження синів родина Олафа переїхала в Гамбург, де й пройшла більша частина життя майбутнього політика. Тут він закінчив гімназію і перед вступом до університету проходив альтернативну службу, працюючи в будинку пристарілих.
  • 1985 – 1998 роки – після закінчення університету Олаф з колегою заснували юридичну компанію "Zimmermann, Scholz & Partner". В ній він і працював адвокатом по трудовому праву до обрання в бундестаг.
  • Політикою Шольц зацікавився ще в гімназії. В 17 років він приєднався до Соціал-демократичної партії Німеччини. Очевидно на такий вибір вплинуло відкрите захоплення його батьками політикою канцлерів Гельмута Шмідта і Віллі Брандта.
  • З 1982 по 1988 рік Олаф займав пост заступника федерального голови молодіжного крила СДПН, яке називається "Jusos". А очолював тоді молодіжне крило соціал-демократів майбутній канцлер Герхард Шредер. З того часу між ними склались дружні відносини, і коли Шредер очолив партію, він не забував про свого колегу по роботі в "Jusos".
  • З 1987 по 1989 роки Олаф обіймав посаду віцепрезидента Міжнародного союзу соціалістичної молоді.

Молодий Олаф Шольц (фото з соцмереж)

  • 1990 – 1998 роки – Шольц був синдиком у Центральній асоціації німецьких споживчих спілок.
  • В 90-ті роки він почав займатись партійною роботою в Гамбурзі. З 1994 по 2000 рік Шольц керував одним з районних партосередків соціал-демократів в рідному місті.
  • 2000 – 2004 роки – Олаф очолював Гамбурзьку міську організацію СДПН. Починаючи з 2001 року він обирається на різні посади у виконкомі партії. З 2002 по 2004 рік обіймав посаду генерального секретаря СДПН.
  • Понад десять років Шольц був депутатом бундестагу. Першого разу він був обраний в 1998 році. У 2002 році політик знову потрапив до парламенту і залишався в кріслі депутата до 2011 року. У проміжку між цими термінами він недовго був сенатором внутрішніх справ в Гамбурзі. В цей же період Шольц вперше потрапив до уряду. Протягом двох років, з жовтня 2007 по 2009 рік, він був федеральним міністром праці і громадських справ. А з 2009 по 2011 роки був обраний заступником голови парламентської фракції Соціал-демократичної партії.
  • В лютому 2011 року, очолюючи місцеву парторганізацію, Шольц виграв міські вибори й став першим бургомістром Гамбургу (назва посади, те ж саме, що мер в інших містах). Він зміцнив позиції партії в місті, яка на федеральних виборах 2015 року отримала тут майже 47% голосів. Шольц агітував проживаючих в Гамбурзі іноземців отримувати німецьке громадянство, у місті з'явилися безплатні дитячі садки та школи повного дня. У 2015 році він подав заявку на проведення в Гамбурзі літніх Олімпійських ігор, проте городяни на референдумі не підтримали цю ініціативу.

Бургомистр Гамбурга Олаф Шольц (фото с сайта: yle.fi)

  • У 2018 році Шольц складає повноваження першого бургомістра і приймає пропозицію очолити міністерство фінансів в коаліційному уряді Ангели Меркель. Одночасно він отримує посаду віцеканцлера. Вже в перший рік роботи його діяльність в уряді схвально оцінювало більш ніж половина населення Німеччини.
  • На посаді міністра фінансів Шольц зумів не створювати нових боргів і обмежував державні витрати. Він виступив за введення податку на фінансові операції, заохочував інвестування в поліпшення інфраструктури, прокладку високошвидкісних широкосмугових кабелів, будівництво безплатних дитячих садків, соціального житла тощо.
  • З початком пандемії коронавірусу Шольц зумів вжити ефективних засобів для порятунку економіки країни. У травні 2020 року міністр фінансів розпорядився виплачувати німецьким сім'ям одноразову виплату в розмірі 300 євро на дитину.
  • У червні виділив німецьким підприємствам державну допомогу в розмірі 130 мільярдів євро. Завдяки цьому в Німеччині вдалося уникнути масових звільнень і пережити кризу краще, ніж сусіднім Італії та Франції. Шольц також опікувався створенням фонду відновлення Європейського Союзу на 750 мільярдів євро для підтримки країн-членів, які постраждали від пандемії.
  • В травні 2021 року політик виступив з пропозицією створити міжнародний кліматичний клуб, метою якого буде розробка спільних заходів щодо скорочення викидів парникових газів, визначення єдиних стандартів для їх вимірювання. Члени клубу також повинні будуть узгодити єдині правила щодо викидів вуглекислого газу при виробництві цементу, сталі, алюмінію, хімічної продукції, добрив, скла та паперу.

Олаф Шольц (фото: euronews)

  • У 2018 році Шольц кілька місяців тимчасово очолював СДПН. Він тоді відмовився від посади керівника партії, мотивуючи своє рішення великим навантаженням на посаді міністра фінансів. Через рік керівництво партії висунуло його кандидатом в бундесканцлери на федеральних виборах 2021 року.
  • Активно займаючись політикою Олаф Шольц находив час для громадської та благочинної діяльності. Він брав участь у гамбурзькій ініціативі "Більше часу для дітей". А з листопада 2006 року став меценатом проєкту "Освіта проти злочинності" — превентивного шкільного заходу в одному зі соціально-слабких районів Гамбургу. Ця програма була спрямована на запобігання домашньому насильству та підтримку дітей у неблагополучних сім'ях.

Олаф Шольц з дружиною Бріттою Ернст (фото: newsrnd)

Створення нової коаліції

Федеральні вибори 2021 року спочатку не обіцяли соціал-демократам нічого доброго. Перед початком виборчої кампанії їх рейтинг був у межах 14%. Проте Шольц вражав колег своїм спокоєм і оптимізмом. Він завжди був готовий до дебатів на будь-яку тему, продовжував ефективно виконувати обов’язки міністра фінансів.

Та й основні його опоненти не склали Шольцу гідної альтернативи. Так очільниця  "зелених" Анналена Бербок була лідеркою на початку перегонів, але коли вона допустила помилки як в декларації, так і в автобіографії, пунктуальні й акуратні німці обвалили її рейтинг. Лідером кампанії на деякий час став наступник Меркель Армін Лашет. Але він невдало розсміявся під час траурної церемонії вшанування жертв паводку на заході країни й поховав свої шанси. В цей час спокійний і впевнений Шольц терміново прибув у зону лиха. Він ефективно використав адмінресурс для надання екстреної допомоги й оприлюднив програму реконструкції постраждалих від паводка регіонів. Врешті саме Шольц, а не Армін Лашет став сприйматись німцями як наступник Ангели Меркель. Все це 26 вересня 2021 року і принесло успіх СДПН – 25,7% голосів. Друге місце у ХДС/ХСС – 24,1%, "зелені" стали третіми – 14,8%, на четвертому місці "Вільні демократи" - 11,5%. Ці партії, за винятком ХДС/ХСС почали перемовини про створення коаліції. Експерти розраховували, що процес триватиме 3-4 місяці. Проте вже 24 листопада 2021 року була оприлюднена коаліційна угода. Основні посади в уряді розподілили таким чином: канцлер – Олаф Шольц; віцеканцлером і міністром закордонних справ буде лідерка "зелених" Анналена Бербок; міністром фінансів стане лідер вільних демократів Крістіан Ліндер.

Ангела Меркель і Олаф Шольц (фото: euronews)

Аналіз програми коаліції не доцільний у форматі персонального досьє. Варто лише зазначити, що суттєвих змін відносно України чекати не варто. Коаліція декларує підтримку нашої територіальної цілісності, не визнає анексії Криму, закликає Росію припинити агресію на Сході. Трохи втішає майбутня поява в уряді лідерки "зелених", що послідовно критикує "Північний потік 2" і є прихильницею більш жорстких дій стосовно Росії. Проте в перспективах членства в НАТО для України коаліція одностайна – до закінчення конфлікту на Донбасі це передчасно. Правда, майбутній канцлер неодноразово заявляв, що буде відстоювати гарантії транзиту російського газу через Україну, а також гарантував Києву допомогу у створенні потужного виробництва водню з відновлюваних джерел.

Представники коаліції з обережним оптимізмом заявили, що розраховують на затвердження повноцінного уряду не пізніше першої декади грудня 2021 року.

Критика та скандали

Спокійний та раціональний Шольц не був фігурантом гучних скандалів за час свої тривалої політичної кар’єри. Проте ЗМІ і його не залишали поза критикою.

Так, обіймаючи посаду сенатора внутрішніх справ Гамбургу з травня по жовтень 2001 року, він схвалив примусове використання препаратів, що викликають блювоту для отримання доказів від підозрюваних торговців наркотиками. Це викликало в суспільстві критику на адресу політика. Медична палата Гамбургу висловила несхвалення цієї практики через наявність потенційних ризиків для здоров'я. У 2006 році використання блювотних препаратів засудив Європейський суд з прав людини.

Коли в липні 2017 року в Гамбурзі акції протесту проти саміту G20 переросли в сутички та погроми, влада міста на чолі з бургомістром Олафом Шольцом виявилась до цього не готовою. Протягом кількох днів підпалів та грабунків майже 500 правоохоронців постраждали в ході зіткнень. За останніми даними, 186 осіб були затримані, ще 119 арештовані. Про кількість постраждалих серед протестувальників не повідомлялося.

"Багато дуже налякані, я теж. Такого не повинно бути, такі речі не повинні відбуватися в нашому Гамбурзі. Найгірше для мене те, що все можливе, що можна було зробити, було зроблено", - сказав тоді в рамках пресконференції перший бургомістр Гамбургу Олаф Шольц. Хоча всю відповідальність взяла на себе Ангела Меркель, журналісти та експерти вказали й на провину очільника міста.

До речі, ЗМІ описували Шольца як передбачуваного та нудного технократа без емоцій і харизми, якому і відповідне прізвисько знайшлось – "Шольцомат". Видання "The New York Times" процитувало колишнього посла США в Німеччині Джона Корнблума: "Цей тип, який усім так подобається, найнудніший і в масштабах виборів, і в масштабах країни. Дивитись на киплячу воду і то цікавіше". Таку оцінку політика навряд чи можна розцінити як схвальну, проте схоже що сам Шольц не сприймає подібні вислови як образу і ніяк на них не реагує.

Дата публікації: 08.12.2021
Дата останньої зміни: 08.12.2021