Суркіс Ігор

Суркіс Ігор

Український олігарх, власник ФК "Динамо" (Київ)

Суркіс Ігор – олігарх з кримінальних 90-х, представник "київського клану" та відомий футбольний функціонер

Місце народження

Народився 22 листопада 1958 року в місті Київ

Освіта

1981 рік – закінчив Київський інститут народного господарства (нині – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана).

Родина

Колишня дружина – Ольга Романова. З нею виховали двох доньок — Марину (1985 р.н.), що проживає у Лондоні та Яну (2001 р.н.).

Зараз у шлюбі  з Іриною Магазовою.

Старший брат Григорій – відомий політик, президент ФФУ та бізнес-партнер Ігоря Суркіса.

Коротка біографія

 • 1981 - 1988 роки — працював начальником відділу ремонтно-будівельного управління "Київжитлорембудмонтаж".
 • У 1988–1989 роках — обіймав посаду заступника начальника управління житлового господарства Шевченківського райвиконкому міста Києва.
 • 1989 – 1990 роки — начальник відділу Міністерства житлово-комунального господарства України.
 • У 1990–1994 роках — обіймав посаду директора комерційного центру СП "Динамо-Атлантик".
 • 1994 - 1998 роки – генеральний директор ТОВ "Динамо-Атлантик".
 • У 1998 - 2002 роках — перший віцепрезидент АТ "ФК "Динамо" (Київ).
 • З 2002 року — президент АТ "ФК "Динамо" (Київ).
 • З грудня 2008 - член Комітету ФІФА з клубного футболу.
 • У 2008 році журнал "Кореспондент" оцінив статки Ігоря Суркіса в 309 мільйонів доларів. А журнал "Фокус" в цьому ж році визначив вартість сукупного статку братів Суркісів сумою 915 мільйонів доларів.
 • З 2014 по 2020 роки брати Суркіси судились з "ПриватБанком" через блокування на рахунках установи коштів як підприємств, так і членів родини Суркісів. Після багаторічної судової тяганини основні кошти були братам повернуті.
 • Старший брат Григорій Суркісвирішив повернутись в політику. За інформацією ЗМІ він "інвестував" в ОПЗЖ 1,5 млн гривень і у 2019 році був обраний народним депутатом 9-го скликання від цієї політичної сили. А його брат Ігор неодноразово заявляв, що хоче займатись лише футболом, а не політикою.

Ігор Суркіс (фото: facebook)

У складі "київської сімки"

Історія цієї фінансово-промислової групи почалась ще в кінці 80-х, коли група підприємливих людей об’єдналась навколо Валентина Згурського, на той час голови київського міськвиконкому. Це були брати Григорій та Ігор Суркіси, їх діловий партнер Юрій Карпенко, Віктор Медведчук (досьє Медведчука Віктора) та майбутні олігархи Богдан Губський та Юрій Лях.

На початку 90-х ця група активно закладає основи майбутнього великого бізнесу. Брати Суркіси успішно приватизують багатоповерхову будівлю в Пилипівському провулку столиці, Медведчук створює "Міжнародну адвокатську компанію "Бі-Ай-Ем", де співзасновниками виступає вся сімка компаньйонів. При футбольному клубі "Динамо" (Київ) Суркіси створюють СП "Динамо-Атлантик".

Згодом, через офшорні фірми бізнес-партнери реєструють багатопрофільний концерн АТ "Національний інвестиційний фонд "Омета XXI століття". В концерн входили різні дочірні фірми "Омета-траст", "Омета-інвест", тощо. Великі прибутки були отримані внаслідок реалізації схеми торгівлі нафтопродуктами – завозили в Україну сиру нафту, переробляли на паливо і реалізовували його з потрійним прибутком. Механізм роботи групи, яку Григорій Суркіс назвав "чудовою сімкою" описала російська газета "Версія": "Серед компаньйонів існував чіткий розподіл обов'язків і сфер відповідальності: Суркіс-старший і Суркіс-молодший укладали договори та відповідали за їх прикриття, у тому числі через, кримінальних "авторитетів". Згурський через свої старі зв'язки забезпечував реалізацію, Медведчук відповідав за юридичний супровід спільного бізнесу, а Лях здобував кредити і т.д.". Щоб збільшити стартовий капітал партнери організували фінансову піраміду – випустили і продали акцій майже на пів мільярда карбованців, а згодом припинили виплату дивідендів. Акції номіналом 1000 карбованців уже ніхто не купував і лише в 1996 році їх почали скуповувати по 2 копійки за акцію.

За отримані кошти компаньйони створили в 1994 році закрите акціонерне товариство "Промислово-фінансовий концерн "Славутич", який отримав підтримку президента Кравчука (досьє Кравчука Леоніда), а Григорій Суркіс і Віктор Медведчук навіть стали його радниками. В 1993 році під бездоганним юридичним прикриттям Медведчука Григорій Суркіс стає президентом і власником ФК "Динамо" (Київ). Він швидко розв'язує проблеми фінансування і комплектації улюбленої команди мільйонів, тому ніхто не протестував проти фактичної приватизації клубу.

В середині 90-х "чудова сімка" стає одним із трьох головних кланів, що заправляли в Україні. Крім вже названих підприємств вони контролювали Український кредитний банк, Українську аграрну біржу, Національну асоціацію бірж, ЗАТ "Український газовий комплекс", ЗАТ "Центр сприяння розвитку Закарпаття". Крім нафти, газу, шаленої вирубки лісів Закарпаття значний прибуток приносить СП "Динамо-Атлантик", що під прикриттям турботи про футбол без мита ввозить величезні партії тютюну та алкоголю.

В кінці 90-х бізнес "київської сімки" підіймається ще на вищий рівень. Компаньйони контролюють практично всі енергетичні підприємства Західної України, Чернігівської й Сумської областей, Запорізький завод феросплавів, комбінат "Дніпроспецсталь" та багато інших промислових гігантів. Політичне прикриття забезпечує партія нових українських олігархів СДПУ(о), головою якої є Віктор Медведчук. Він же займає пост першого віцеспікер Верховної Ради, де в об'єднаних соціал-демократів є одна із найбільших фракцій. Медіа сегмент групи – телеканал "Інтер", газети "Киевские ведомости", "Наша газета", "2000", "Закон и бизнес", кілька радіостанцій.

На початку 2000-х величезний бізнес-конгломерат почав поступово розподілятись між компаньйонами. Частина підприємств залишалась у спільному користуванні, а частина активів попадала під управління котрогось із партнерів. Так брати Суркіси контролювали ФК "Динамо" (Київ), СП "Динамо-Атлантик", ЗАТ "Київ-Код", інвестиційні фонди "Джерело", "Добробут" та "Надія", страхову компанію "Алькона", ряд обленерго на Західній Україні. Крім того, в них залишився певний відсоток акцій (в Ігоря Суркіса – 6,7%) потужного концерну "Славутич". Серед активів братів також А-Банк, компанія "Укренергоконсалтинг", а також 24,6% акцій каналу "1+1", які порівну поділені між братами.

Григорій та Ігор Суркіси (фото з відкритих джерел)

На чолі "Динамо" (Київ)

У 2000 році Григорія Суркіса обрали президентом Федерації футболу України. Як уже було зафіксовано в досьє Ігоря Суркіса, у 2002 році молодший брат стає президентом, а пізніше і власником ФК "Динамо" (Київ).
На відміну від старшого брата, Ігор Суркіс прийняв керівництво футбольним клубом не як бізнес чи улюблене хобі, а як справу усього життя. З того 2002 року його вже мало цікавили інші напрями бізнесу, якщо це не впливало на діяльність "Динамо" (Київ).

Те, що у 2002 році пішов з життя видатний тренер Валерій Лобановський, значно ускладнило становище нового керівника клубу. Проте він зумів вдало розв'язати кадрові проблеми з гравцями, мобілізувати вболівальників і в цілому зберегти за клубом статусне місце в українському футболі. За 15 років керівництва Ігоря Суркіса (з 2002 по 2016 рік), київські динамівці 6 разів ставали чемпіонами країни і по 6 разів вигравали Кубок та Суперкубок України.

Не обходилось без скандалів. Після націоналізації "ПриватБанку", Нацбанк заодно прихопив і рахунки Суркісів, в тому числі ті, що обслуговували футбольний клуб. "Динамо" попало в скрутне становище. Ігор Суркіс заявив, що "Кондитер" - президент Порошенко - обікрав футболістів, обіцяв оголосити Гонтареву спонсором "Динамо", і згодом рахунки клубу були розблоковані.

У 2016 році біографія Ігоря Суркіса інформує про черговий скандал – президента клубу звинуватили, що гравці ФК "Динамо" (Київ) протягом 2013-2015 років отримували більшу частину зарплати через офшорну компанію. І за цей період клуб не доплатив податків державі на 30 мільйонів доларів.

Треба відати належне Ігорю Суркісу. Його клуб, крім морального задоволення після вдалих матчів, в цілому приносить лише збитки. І президент "Динамо" щороку витрачає на футбол надходження від своїх інших активів. Статки Ігоря Суркіса зменшуються з кожним роком і по версії журналу "Форбс" у 2019 році склали лише 76 мільйонів доларів. Деякі аналітики навіть прогнозували, що незабаром клуб буде виставлений на продаж. Проте Ігор Суркіс не здається і йде ва-банк – запрошує в липні 2020 року на посаду головного тренера "Динамо" Мірчу Луческу, колишнього тренера "Шахтаря". Спалахнув величезний скандал. Це призначення не сприйняли ні ветерани команди, ні ультрас, проте перші матчі з новим тренером "Динамо"(Київ) виграє.

Ігор Суркіс і Мірча Луческу (фото: sport.ua)

Скандали останніх років

Крім футболу, в останні роки Ігор Суркіс був фігурантом ще декількох гучних скандалів. Розслідувач Дмитро Костюк та журналістка Тетяна Чорновіл виявили документи, які доводили, що бізнесмен допоміг легалізувати депутату-втікачу Онищенку майже пів мільярда гривень.

В червні 2020 року Ігор Суркіс дав інтерв’ю журналістам проєкту "ТаТоТаке". Він заявив, що разом з приватизацією "ПриватБанку" колишній президент Порошенко пограбував його сім’ю і його футбольний клуб. Тому що ніяк по іншому не пояснити, що кошти звичайних вкладників, членів його сім’ї конфіскували, намагаючись перетворити цих людей, як і клуб "Динамо" у партнерів Коломойського (досьє Коломойського Ігоря) по банківському бізнесу. Судова тяганина тягнеться роками, НБУ і "ПриватБанк" поетапно програють суди, а бюджет футбольного клубу за ці роки скоротився вдвічі.

Дата публікації: 03.12.2020
Дата останньої зміни: 17.08.2021
1