Багатодітні матері можуть вийти на пенсію достроково: як це зробити

Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку
Багатодітні матері можуть вийти на пенсію достроково: як це зробити
Діти (Фото: pexels)
27 Травня 2023, 15:39
читать на русском

В 2023 році українці можуть вийти на пенсію у віці 60 років, якщо вони мають 30 років страхового стажу. Деякі громадяни можуть вийти на пенсію достроково. До них відносяться і багатодітні жінки.

Про це повідомили у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Відповідно до ст. 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей здійснювалося батьком, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років.

До трудового стажу до 01.01.2004 року включався час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною трирічного віку.

Починаючи з 01.01.2004 час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері за умови, якщо особа доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та за умови отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Починаючи з 01.01.2005 цей період зараховується до страхового стажу за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Для призначення дострокової пенсії за віком необхідно надати наступні документи:

  • заява;
  • паспорт, ідентифікаційний код;
  • трудова книжка та інші документи, що підтверджують набутий страховий стаж;
  • свідоцтва про народження дітей;
  • паспорти дітей (за наявності).

Відповідно до пункту 8 статті 1 Закону України від 01.06.2003 № 1767-ІІІ "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" матерям, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, при цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку, до розміру пенсії призначається надбавка – пенсія за особливі заслуги перед Україною в розмірі від 35% до 40% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (залежно від кількості дітей).

Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.

Нагадаємо, Пенсійний фонд України запустив механізм добровільних страхових внесків, який дозволяє купувати страховий стаж для майбутньої пенсії або для збільшення її розміру.

Читайте також

1