Як нараховують пенсії селянам: пояснення фахівців

Для деяких мешканців сільської місцевості передбачені доплати до пенсії
Як нараховують пенсії селянам: пояснення фахівців
Доярка
9 Березня 2023, 12:39
читать на русском

Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соціальні виплати. Також 1 березня в Україні відбулася індексація пенсій. Окрім пенсійної виплати, для деяких пенсіонерів встановлені певні доплати та надбавки.

Фахівці "Соціально-інформаційної платформи" розповіли, які пільги та доплати до пенсії можуть отримати пенсіонери у сільській місцевості.

Пенсії для трактористів

Чоловіки, які працювали трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах і радгоспах, а нині на підприємствах сільського господарства, мають право на пенсію після досягнення 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них – не менше 30 років, на зазначеній роботі.

Відповідно до чинного законодавства, для цього було достатньо мати лише 25 років загального стажу, але поступово планку стали підіймати. Наразі завершується перехідний період.

У період з 1 квітня 2023 по 31 березня 2024 треба мати вже 29,5 років, а з 1 квітня 2024 – 30 років.

Щоб оформити дострокову пенсію, тракторист повинен надати довідку, де зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції (якщо такого докладного запису немає у трудовій книжці).

До таких людей, зокрема, належать працівники, оформлені на роботу трактористами-машиністами, які мають відповідні посвідчення і постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.

Єдина назва професії "тракторист-машиніст" була введена в 1961 році. Вона охоплює такі професії: бульдозерист; бульдозерист-скреперист; грейферист; комбайнер; машиніст скрепера, скреперист; машиніст екскаватора, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер; тракторист; тракторист-бульдозерист.

Бригадири тракторних бригад можуть користуватися правом на цю пенсію, якщо вони виконують роботу в сільському господарстві за перерахованими професіями.

Коли доярка може вийти на пенсію

Жінки, які працювали доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, а зараз – на підприємствах сільського господарства, мають право на пенсію після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років. Раніше такі жінки йшли на пенсію в 50 років, але коли пенсійний вік підняли до 60 років, то вирішили відтермінувати й призначення дострокових пенсій.

При оформленні такої пенсії жінкам необхідно надати довідку про виконання встановлених норм обслуговування.

Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яких вона зобов’язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

Пенсії для багатодітних жінок у селах

Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, мають право на пенсію незалежно від віку й трудового стажу. Йдеться про виховання дітей до 14-річного віку, у  тому  числі  усиновлених.

За таких обставин право на пенсію фактично виникає після досягнення п’ятою дитиною 14 років. Така пенсія призначається жінкам, які зайняті на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах,   кооперативах, орендних колективах, а також у фермерських та інших господарствах незалежно від  форм  власності  та господарювання.

Нагадаємо, постанова Пенсійного фонду про механізм меценатських пенсій схвалена Мін'юстом та запрацює найближчим часом.

Читайте також

1