Історичну угоду про ЗВТ уклали Україна та Туреччина: що передбачає документ

Угода відкриває нові можливості для бізнесу двох країн
Головне
Історичну угоду про ЗВТ уклали Україна та Туреччина: що передбачає документ
Президент Туреччини Ердоган Фото: president.gov.ua
3 Лютого 2022, 18:43
читать на русском

Україна та Туреччина уклали угоду про вільну торгівлю між країнами під час візиту до Києва президента Реджепа Таїпа Ердогана.

Як повідомили в Офісі президента, документ підписали прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр торгівлі Туреччини Мехмет Муш.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що документ дає нові можливості для бізнесу, відкриває нові ринки, дає нові здобутки й прибутки, нові робочі місця, інвестиції, призведе до зростання ВВП двох країн.

За його словами, товарообіг між країнами минулого року сягнув 7 мільярдів доларів. А після укладання цієї угоди може зрости до 10 мільярдів.

В ОП зазначили, що угода про вільну торгівлю між урядом України та урядом Турецької Республіки покликана сприяти розвитку торговельно-економічного співробітництва між країнами шляхом запровадження режиму вільної торгівлі.

Очікується, що документ сприятиме активізації торгівлі між двома країнами, зростанню експорту у зв’язку з отриманням вітчизняними виробниками переваг від лібералізації ринку товарів і послуг Турецької Республіки, відкриттю можливостей для трансферу технологій та модернізації виробництва в Україні, створенню нових робочих місць, обміну досвідом тощо.

Зокрема, йдеться про поступову суттєву лібералізацію у торгівлі товарами протягом перехідного періоду, починаючи з дати набрання чинності Угодою, та поступову лібералізацію торгівлі послугами.

Створюється Спільний комітет, діяльність якого спрямована на забезпечення належного та ефективного виконання Угоди.

Положення документа в частині товарів охоплюють питання доступу до ринку, національного режиму внутрішнього оподаткування та регулювання, класифікації та оцінки товарів, мита, платежів та інших зборів, правил погодження, випадків обмеження імпорту та експорту, обміну даними щодо використання переваг, експортних субсидій та заходів еквівалентної дії, свободи транзиту транспорту. Закріплюється порядок скасування мит, застосування санітарних та фітосанітарних заходів, технічних бар’єрів у торгівлі, двосторонніх та глобальних захисних заходів, антидемпінгових та компенсаційних заходів, регулювання інтелектуальної власності тощо.

У частині послуг положення Угоди охоплюють питання доступу до ринку, внутрішнього регулювання застосування режиму найбільшого сприяння, взаємного визнання компетенцій постачальників послуг, прозорості та розкриття конфіденційної інформації, монополій та ексклюзивних постачальників послуг, ділової практики, платежів та переказів, обмежень для захисту платіжного балансу, графіка специфічних зобов’язань та їх зміни, надзвичайних захисних заходів. Крім того, документ передбачає вжиття сторонами заходів з метою сприяння взаємній комерційній присутності, зокрема шляхом спрощення процедур задля полегшення діяльності, а також заохочення взаємних інвестицій та усунення перешкод для використання та розвитку електронної комерції. Також регулюються питання конкуренції та розв'язання суперечок.

Задля подальшого сприяння торгівлі товарами Угода передбачає спрощення сторонами, наскільки це можливо, процедур торгівлі згідно з їхніми зобов’язаннями за Угодою СОТ про спрощення процедур торгівлі; стимулювання багатосторонньої співпраці сторін для посилення їхньої участі у розвитку та впровадженні міжнародних правил поведінки та рекомендацій щодо сприяння торгівлі.

Очільник українського уряду Денис Шмигаль зазначив, що завдяки цьому документу Україна матиме додаткові 2,2% до ВВП нашої держави й 2,6% до доходів домогосподарств.

Також всі дружні країни Чорноморського басейну — Грузія, Молдова, Болгарія, Румунія, Туреччина та Україна — будуть поєднані угодами про вільну торгівлю зі спільними правилами.

Після підписання угоди про ЗВТ Україна й Туреччина погодили ще низку документів:

  • Угоду про співробітництво у сфері молодіжної політики.
  • Меморандум про взаєморозуміння щодо технічного співробітництва між Державною податковою службою України та Адміністрацією доходів Міністерства казначейства та фінансів Туреччини.
  • Меморандум про взаєморозуміння щодо створення спільної митної ради між Державною митною службою України та Міністерством торгівлі ТР.
  • План дій між Державною митною службою України та Міністерством торгівлі ТР.
  • Рамкову угоду між Урядом України та урядом Турецької Республіки про співробітництво в сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузях.

Нагадаємо, 3 лютого в Україні з офіційним візитом перебував президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. Він прибув на запрошення президента України Володимира Зеленського.

Читайте також

1